راهنمای مقدماتی مصورسازی داده

مصورسازی داده ها_کاور

در این مقاله می‌خواهیم جادویی را که اعداد خام را به نمودارهای گرافیکی تبدیل می‌کند بررسی کنیم.

در یکی از ابزارهای هوش تجاری کم‌حجم می‌توانید مصورسازی داده‌ را انجام دهید، حتی اگر تحلیل‌گر نیستید. پس از این که داده‌های خود را از طریق یک رابط از پیش ساخته شده یا سفارشی متصل کردید، می‌توانید تغییر شکل آن را مشاهده کنید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که نوع مصورسازی را انتخاب کنید تا بتوانید ارتباط مؤثرتری با داده‌های کنونی خود برقرار کنید..

در این مقاله موضوعات زیر را توضیح خواهم داد:

مصورسازی داده چیست؟

چرا داده‌ها را مصور می‌کنیم؟

چه چیزی باعث می‌شود به خوبی داده‌ها را مصور کنیم؟

چگونه مصورسازی مناسب را برای داشبورد خود انتخاب کنم؟

12 مصورسازی داده رایج

چگونه می‌توان مصورسازی داده‌ها را بهبود بخشید؟

اجازه دهید شروع کنیم!

مصورسازی داده چیست؟

یک نمایش گرافیکی از داده‌ها یا اطلاعات است – برای مثال، گرفتن اعداد خام از یک صفحه گسترده و تبدیل آن به نمودار میله‌ای یا خطی. استفاده از مصورسازی داده‌ها به شما کمک می‌کند تا به راحتی ترندها و نتیجه را در داده‌های خود درک و تجزیه و تحلیل کنید.

انتخاب نمایش گرافیکی مناسب به داستانی که می‌خواهید بیان کنید بستگی دارد. شما می‌توانید هر مصورسازی ای را انتخاب کنید، اما بهتر است با صرف زمان و تلاش مصورسازی سفارشی خود را انتخاب کنید تا در طولانی مدت به نتیجه بهتری برسید.

مصورسازی داده‌ها را کجا باید قرار داد؟ مصورسازی داده‌ها همه جا هستند: در اخبار عصرگاهی، توییت‌ها یا صفحه اول روزنامه. در زمینه تجاری نیز اغلب مصورسازی داده‌ها را در گزارشات، ارائه‌ها یا داشبورد کسب و کار خود پیدا می‌کنید.و یک ابزار مهم در هوش تجاری شرکت‌ها میباشد.

داشبوردهای تجاری برای کمک به شما داده‌ها را به نمایش درمی آورند:

 • معیارهای کلیدیِ مرتبط با کسب و کار خود را حفظ کنید.
 • مجموعه داده‌ها و منابع داده خود را در یک جا ادغام کنید.
 • یک نمای کلی از عملکرد کسب و کار خود برای تصمیم گیرندگان کلیدی ارائه دهید.
 • تیم خود را چه در عملکرد و چه در نتایج هماهنگ کنید.
 • به طور شهودی و منطقی داده‌ها را تفسیر کنید.

 

 

نمونه داشبوردهای طراحی شده تیم ویترای

چرا داده‌ها را مصور می‌کنیم؟

ما از مصورسازی داده‌ها برای داستان گویی استفاده می‌کنیم. انسان‌ها ذاتاً موجودات بصری هستند – ما به سمت رنگ‌ها، اشکال و الگوها جذب می‌شویم؛ بنابراین، استفاده از این حالت اولیه انسانی برای تبدیل اعداد به تصاویر، مهارتی باورنکردنی است که باید با آن آشنایی داشته باشید.

احتمالاً این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده‌اید که شنیدن کی بُود مانند دیدن. یک عکس ارزش هزاران کلمه را دارد، یا بهتر است بگوییم مصورسازی داده‌ها به اندازه هزاران کلمه ارزش داد.

 

وقتی که مصورسازی‌ها داده‌ها به خوبی انجام شود، داستانی که در اعداد موجود در صفحه گسترده نهفته شده است، بدون کلمات بیان می‌شود. اگر یک ماه عالی و پرسود را سپری کنید، نمودار خطی به آرامی به سمت بالا صعود می‌کند؛ مطمئناً درک این نمودار از غربال کردن ردیف‌های یک فایل اکسل راحت‌تر است، این‌طور نیست؟

وقتی داده‌های مصور را روی داشبورد خود قرار می‌دهید، ابزارها و اطلاعاتی را در اختیار دارید که به شما در تصمیم‌گیری و اعتبارسنجی تصمیمات تجاری خود و اشتراک‌گذاری آن‌ها کمک می‌کنند.

مزایای قراردادن داده‌های مصور بر روی داشبورد:

 • افزایش تعامل
 • بهبود تجزیه و تحلیل
 • صرفه‌جویی در زمان
 • بیان داستان
 • شناسایی روابط
 • مقایسه عملکرد خود با استفاده از اعداد

افزایش تعامل به کمک مصورسازی داده‌ها

گزارش دادن پیرامون معیارهای کلیدی کسب و کار شما می‌تواند چالش‌ برانگیز باشد. نه تنها باید توجه مخاطبان را جلب کرد، بلکه باید آن‌ها را تشویق کرد تا بر اساس بینش‌های موجود اقدام کنند. مصورسازی داده‌ها به تحقق یافتن هر دو هدف کمک می‌کند.

مصورسازی داده‌ها با طراحی و استفاده آسان مخاطبان را به خود جلب می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا نکات کلیدی را تجزیه و تحلیل کنند و آن‌ها را در عمل به کار بگیرند.

بهبود تجزیه و تحلیل به کمک مصورسازی داده‌ها

به تصویر کشیدن داده‌ها مشاهده ترندها و پیش‌بینی نتایج را آسان‌تر می‌کند. جمع‌آوری بینش‌ها با تجزیه و تحلیل ستون‌ها و ردیف‌های یک صفحه گسترده بسیار سخت است.

مصورسازی داده‌ها به شما و تیم شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی عملکرد کسب و کار خود را در طول زمان مقایسه کنید و یا نحوه عملکرد کمپین‌های بازاریابی خود در پلتفرم‌های مختلف را مقایسه کنید. قرار نیست مصورسازی داده‌ها همیشه پیروزی‌های شما را نشان دهد. مصورسازی داده به شما کمک می‌کند سریعاً عملکرد ضعیف خود را متوجه شوید و به دنبال رویکرد جدیدی بروید.

صرفه‌جویی در زمان با مصورسازی داده‌ها

مصورسازی داده‌ها محاسبات داده‌های خام را برای شما و تیم‌تان انجام می‌دهد. هنگامی که داده‌ها در قالب تصویر ارائه می‌شوند، به راحتی می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از میان داده‌ها پیدا کنید.

مصورسازی داده‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا روابط را شناسایی کنید

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مصورسازی داده‌ها این است که می‌توانید مقایسه کنید و روابط را شناسایی کنید. در یک صفحه گسترده امکان چنین کاری وجود ندارد. مصورسازی داده‌ها به شما این امکان را می‌دهد که ترندها را ببینید و شاخص‌های کلیدی عملکرد را ردیابی کنید و تصمیمات داده محور بگیرید.

مقایسه عملکرد خود با استفاده از اعداد به کمک مصورسازی داده‌ها

مصورسازی بر روی مقایسه داده‌ها تأثیر می‌گذارند. اعداد خام در یک صفحه گسترده، داستان را با همان تأثیر بیان نمی‌کنند. درک صعود یا سقوط نمودار خطی نسبت به درک اعداد بزرگ در یک صفحه بسیار راحت‌تر است. استفاده صحیح از مصورسازی هر گونه شک و شبه را از بین می‌برد به گونه‌ای که مقایسه واضح و آشکار خواهد بود و به شما در تصمیم‌گیری‌ها کمک خواهد کرد.

چه چیزی باعث می‌شود به خوبی داده‌ها را مصور کنیم؟

مصورسازی داده‌ها شکلی از هنر است و اثربخشی مصورسازی به اجرای آن بستگی دارد و فقط در صورتی مؤثر است که به درستی انجام شود. آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده که یک صفحه گسترده یا یک صفحه ارائه را فقط برای استخراج داده‌ها از متن باز کنید و به این فکر کنید که این اعداد بسیار مبهم هستند؟ در حقیقت، همگی درباره اعداد این گونه فکر می‌کنند. مصورسازی تجزیه و تحلیل داده‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. همه می‌توانند اعداد پیچیده را درک کنند و با همراهی یکدیگر، تصمیمات درستی بگیرند.

یک مصورسازی خوب نمایش گرافیکی است که تلاش‌های شما را به سمت تحقق اهدافتان سوق می‌دهد. اگر کاربر بتواند مصورسازی شما را با پرسیدن سؤالات در مورد اطلاعات نمایش داده شده تفسیر کند، پس حتماً در مسیر درستی قرار گرفته‌اید.

حالا ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چگونه مصورسازی مناسب را انتخاب کنم تا مطمئناً به سمت اهداف خود پیش بروم؟

چگونه مصورسازی مناسب را برای داشبورد خود انتخاب کنم؟

انتخاب مصورسازی مناسب برای ارائه داده‌ها و اطلاعات شما آسان نیست. حتماً باید داده‌های خود را با مصورسازی مناسب تطبیق دهید تا شما و کاربرانتان بتوانید بیشترین بهره را از آن‌ها ببرید. اگر نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، این پنج سؤال را از خود بپرسید:

سعی می‌کنم چه رابطه‌ای را از بین مجموعه داده خود متوجه شوم؟

آیا می‌خواهم توزیع داده‌ها را متوجه شوم و نقاط دورافتاده را شناسایی کنم؟

آیا می‌خواهم چندین مقدار را با هم مقایسه کنم یا به دنبال تجزیه و تحلیل یک مقدار در طول زمان هستم؟

آیا من به تجزیه و تحلیل ترند در داده‌های خود علاقه‌مند هستم؟

آیا این مصورسازی بخش مهمی از داستان کلی داده من است؟

پاسخ دادن به این پنج سؤال به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید روی کدام دسته باید تمرکز کنید و سپس به دنبال این باشید که کدام نوع از مصورسازی در آن دسته مناسب‌تر است.

12 نمودار رایج در داشبوردها

در حالی که انواع متعددی از مصورسازی داده‌ها وجود دارد، شما باید نوع مناسب را برای مخاطبان خود انتخاب کنید. در زمینه کسب و کار، باید مصورسازی را انتخاب کنید که به شما کمک کند اطلاعات ارزشمندی را از میان داده‌های نمایش داده شده روی داشبورد استخراج کنید. تشخیص مصورسازی مناسب برای داده‌ها، داشبورد و کاربران شما دشوار است، اما امیدوارم این راهنما به شما در انجام این کار کمک کند.

وقتی که یکی از مصورسازی‌ها را انتخاب می‌کنید، باید تناسب آن با طراحی کلی داشبورد خود را در نظر بگیرید.

در یک ابزار هوش تجاری کم حجم و مدرن مانند چندین مصورسازی داده وجود دارند که شما می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید:

نمودار میله‌ای یا ستونی

نمودار خطی

نمودار دایره‌ای

نقشه درختی

نمودار راداری

نمودار آبشاری

نقشه گرمایی

نمودار اختصاری

نمودار جدولی

نمودار نقطه‌ای

نمودار حبابی

نمودار ترکیبی

 

اجازه دهید نگاهی عمیق‌تر به هر کدام از این مصورسازی‌ها بیندازیم.

دانلود ابزارهای مصورسازی Microsoft Power BI

 

نمودار میله‌ای یا ستونی

 

احتمالاً قبلاً نمودار میله‌ای را دیده یا طراحی کرده‌اید. به نظر من نمودار میله‌ای یکی از اولین مصورسازی‌های داده است که شما با آن آشنا شده‌اید. نمودارهای میله‌ای محبوب هستند، زیرا خوانش و درک آن‌ها آسان است.

نمودارهای میله‌ای که بیشتر برای مقایسه داده‌های مرتبط استفاده می‌شود، داده‌ها را در میله‌های مستطیلی سازمان‌دهی می‌کنند و به نمایش درمی‌آورند.

محور x نمودار میله‌ای دسته‌هایی را که مقایسه می‌شوند و محور y مقدار را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، فرض کنید می‌خواهید داده‌های بازار املاک و مستغلات را مصور کنید: می‌توانید انواع خانه‌های فروخته شده را بر روی محور x و ارزش دلاری خانه‌ها بر روی محور v به نمایش درمی‌آیند و به شما کمک می‌کند تا نوع خانه‌های موجود را با توجه به بودجه اختصاص یافته بررسی کنید.

از نمودار میله‌ای می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

دو یا چند مقدار را در یک دسته مقایسه کنید

اجزای یک کل را با هم مقایسه کنید

کمتر از 10 گروه از داده‌های مرتبط را مقایسه کنید

نمودارهای میله‌ای برای مصورسازی دسته‌ای که تنها یک مقدار دارد یا مصورسازی داده‌های پیوسته مناسب نیستند.

استفاده از نمودار میله‌ای

برای شناسایی آسان روابط بین داده‌ها از رنگ و برچسب‌های یکسان استفاده کنید.

طول محور y را از 0 شروع کنید تا داده‌های شما منظم باشند.

نمودار میله ای

نمودار خطی

 

دقیقاً همانند نمودارهای میله‌ای، نمودارهای خطی روشی محبوب برای مصورسازی داده‌ها در قالبی فشرده و دقیق هستند. خطوط داده توسط نقاط نشان داده می‌شوند و سپس با خط به یکدیگر متصل می‌شوند.

نمودارهای خطی داده‌های شما را نسبت به یک متغیر پیوسته مصور می‌کنند، معمولاً متغیری مانند زمان یا پول. نقاط داده بر اساس محور x مرتب می‌شوند.

توجه به رنگ در نمودار خطی مهم است. خطوط رنگی مختلف تفسیر اطلاعات ارائه شده را آسان‌تر می‌کنند.

از نمودار خطی می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

ترندها، الگوها و نوسانات داده‌ها را درک کنید.

داده‌های متفاوت اما مرتبط را با دنباله‌های متعدد مقایسه کنید.

پیش‌بینی‌هایی فراتر از داده‌های خود انجام دهید.

اگر می‌خواهید دید عمیقی از داده‌های خود داشته باشید، نمودارهای خطی گزینه خوبی نیستند.

 

استفاده از نمودار خطی

برای هر دسته‌ای که مورد مقایسه قرار می‌دهید، از رنگ متفاوتی استفاده کنید.

از خطوط ثابت استفاده کنید تا نمودار واضح و مختصر باشد.

از مقایسه بیش از چهار دسته اجتناب کنید، ممکن است دسته‌های زیاد شما را گیج کنند.

 

 

نمودار خطی

 

نمودار دایره‌ای یا نمودار دونات

همان‌طور که از اسم این نمودارها مشخص است، نمودار دایره‌ای و نمودار دونات داده‌های شما را در دایره گرافیکی به نمایش درمی‌آورد. هر قسمت از دایره بخشی از داده‌های شما را نشان می‌دهد. نمودارهای دایره‌ای در یک دایره کامل مصور می‌شوند، در حالی که نمودار دونات یک مرکز توخالی دارد.

نمودارهای دایره‌ای از نظر ظاهری با نمودارهای میله‌ای متفاوت هستند، اما از آنجایی که مقادیر را در یک دسته مقایسه می‌کنند، هدف یکسانی را دنبال می‌کنند. خوانش و درک نمودارهای دایره آسان است، زیرا رابطه اجزای یک کل در نگاه مشخص است. نمودار دایره‌ای یک نقطه ضعف دارد؛ درصد هر بخش بدون افزودن مقادیر عددی مشخص نیست. معمولاً به منظور تجزیه و تحلیل فوری نمودار دایره‌ای روی داشبورد قرار می‌گیرند، پس باید همه جوانب را در نظر بگیرید.

از نمودار دایره‌ای یا دونات در موارد زیر استفاده می‌شود:

مقایسه مقادیر نسبی

مقایسه اجزای یک کل

اسکن سریع داده‌ها(توجه داشته باشید که برای تجزیه و تحلیل عمیق‌تر، مقادیر عددی باید به هر بخش اضافه شوند)

از نمودار دایره‌ای برای مقایسه عمیق داده‌ها استفاده نکنید، زیرا مصورسازی‌های بهتری وجود دارند که مختص این کار هستند.

استفاده از نمودار دایره‌ای یا دونات

مطمئن شوید که دایره‌ها 100 درصد هستند. برای انجام این کار، مقادیر و درصدهای عددی را به مصورسازی خود اضافه کنید تا شما و خوانندگان شما بتوانند به راحتی نمودار را درک کنند

دایره‌های نمودار را به توجه به اندازه مرتب کنید.

با استفاده از نمودار دایره‌ای بیش از 5 دسته را مقایسه نکنید

نقشه درختی

 

نقشه‌های درختی یک مصورسازی سلسله مراتبی هستند. هر دسته به بخش‌هایی تقسیم می‌شود که همه با هم یک کل را نشان می‌دهند. در نقشه درختی، هر شاخه یک مستطیل است که سپس به مستطیل‌های کوچک‌تر(یا شاخه‌های فرعی) متصل می‌شود. اندازه مستطیل‌ها یا شاخه‌های فرعی متناسب با داده‌ها است.

 

به‌عنوان‌مثال، اگر معیار شما فروش خانه‌ها توسط سه املاکی است، املاکی با کمترین میزان فروش، کوچک‌ترین مستطیل را به خود اختصاص می‌دهد.

نقشه‌های درختی برای مصورسازی و استخراج داده‌های شما و نشان داده ارتباط سلسله مراتبی بین آیتم‌ها بسیار مناسب است.

از نقشه درختی می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

نمایش داده‌های بزرگ به طور هم‌زمان و در عین حال استفاده بهینه از فضا

 

 

نمودار درختی

نمودار راداری

 

نمودارهای راداری به درک تفاوت‌های نسبی بین آیتم‌های موجود در داده‌های شما کمک می‌کنند. با توجه به طراحی مصورسازی راداری، می‌توانید به راحتی چندین آیتم را با یکدیگر مقایسه کنید و نقاط دورافتاده را که نیاز به توجه دارند، شناسایی کنید.

به نمودار راداری به عنوان یک چرخ دوچرخه فکر کنید. هر نقطه داده بر روی یک محور مجزا یا یک پره رسم می‌شود که از مرکز نمودار شروع می‌شود. این نمودار دارای خطوط شبکه دایره است که هر محور را به دیگری متصل می‌کند. هنگامی که داده‌ها بر روی هر پره رسم می‌شوند، از طریق یک سری خطوط مستقیم به یکدیگر متصل می‌شوند و یک چندضلعی ایجاد می‌شود؛ به این صورت می‌توانید نقاط دورافتاده یا وجوه مشترک را شناسایی کنید.

نمودار راداری را می‌توان در موارد زیر به کار گرفت:

رسم داده‌های کوچک تا متوسط(تعداد زیاد متغیرها به معنای محورهای زیاد است)

زمانی که فضای محدودی را روی داشبورد خود در اختیار دارید، از نمودار خطی استفاده کنید

از داده‌های بسیار زیادی را روی نمودار راداری رسم کنید، درک و خوانش نمودار بسیار سخت می‌شود.

نمودار راداری

نمودار آبشاری

 

نمودارهای آبشاری نشان می‌دهند که چگونه یک مقدار اولیه در طول زمان تحت تأثیر مقادیر میان مثبت و منفی قرار می‌گیرد. ستون پایانی نشان دهنده مقدار تجمعی است.

نمودار آبشاری را می‌توان در موارد زیر به کار گرفت:

آشکارسازی ترکیب یک عدد

نمایش تجزیه و تحلیل کمّی مانند سود یا زیان مالی در یک دوره

اگر می‌خواهید بیش از یک معیار را مصور کنید، نمودارهای آبشاری مناسب نیستند.

استفاده از نمودار آبشاری

 

از رنگ‌های متضاد برای نشان دادن هر گونه تفاوت در داده‌های خود استفاده کنید.

رنگ‌های گرم را برای نشان داده افزایش و رنگ‌های سرد را برای نشان داده کاهش انتخاب کنید.

نمودار آبشاری

 

نقشه گرمایی

 

نقشه‌های گرمایی(همچنین به عنوان ماتریس شناخته می‌شوند)، اطلاعات یک دسته را از طریق رنگ و میزان خلوص آن مقایسه می‌کنند تا تفاوت‌های مقداری مشخص شوند. رنگ‌های گرم معمولاً نقاط داده با ارزش و رنگ‌های سرد نقاط داده کم ارزش را نشان می‌دهند. قرار دادن ماوس بر روی هر مربع، مقدار عددی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

همچنین نقشه‌های گرمایی می‌توانند موضوعی باشند، به این معنی که ناحیه داخل مرز متناسب با داده‌های نمایش داده شده سایه‌دار می‌شود.

از نقشه‌های گرمایی در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

ارزش داده‌های خود را بر اساس یک مقیاس مرتب کنید(به‌عنوان‌مثال، از بیشترین به کمترین).

رابطه بین دو معیار را نشان دهید.

جزئیات مهمی را مصور کنید.

 

استفاده از نقشه گرمایی

از یک طرح کلی ساده استفاده کنید تا موارد غیرضروری حواس شما را پرت نکنند.

برای نشان داده تغییرات در داده‌ها از یک رنگ در سایه‌های مختلف استفاده کنید.

در استفاده از الگوهای متعدد هشیار باشید.

نمودار گرمایی

نمودار اختصاری

 

نمودارهای اختصاری یک مقدار عددی واحد را نشان می‌دهند. اگر می‌خواهید فقط یکی از مجموعه داده‌ها یا یک مقدار را روی داشبورد خود به نمایش درآورید، نمودار اختصاری گزینه خوبی است. علاوه بر این، نمودارهای اختصاری می‌توانند مقایسه بین دو دوره زمانی را نیز نشان دهند.

 

شما می‌توانید مقایسه بین دو دوره زمانی را به صورت درصد تغییر یا تغییر مقدار(بین مقدار فعلی و مقدار قبلی) به نمایش درآورید. همچنین می‌توانید هر دو مقدار را با هم برای یک مقدار مقایسه‌ای نشان دهید. توجه داشته باشید که قرمز معمولاً نشان دهنده روند منفی و سبز نشان دهنده روند مثبت است. اگر قرار نیست داده‌های مرتبط را با یکدیگر مقایسه کنید، بهتر است اصلاً آن داده را به نمودار اضافه نکنید.

از نمودار اختصاری می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

مقایسه دو مقدار در یک بازه زمانی

نمایش یک مقدار مجموع در قالبی فشرده و دقیق

 

جدول

نمودار جدول برخلاف صفحه گسترده داده‌های شما را در ستون‌ها و ردیف‌ها نشان می‌دهد. همچنین جدول‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا مقادیر عددی و گرافیکی نظیر نمودارهای گلوله‌ای، آیکون‌ها و اسپارک لاین‌ها را به نمایش درآورید.

هنگام انتخاب مصورسازی داده‌ها، چند نوع جدول مختلف وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنید.

جدول‌های فهرست که از نظر ظاهری شبیه به صفحه گسترده هستند، داده‌های شما را در ردیف‌ها به ترتیب نمایش می‌دهند.

جدول‌های محوری مقادیر را به صورت متن نشان می‌دهند. جدول‌های محوری، محور داده‌ها را به صورت سلسله مراتبی منظم می‌کنند، بنابراین عنوان‌های فرعی در زیر عنوان اصلی دسته‌بندی می‌شوند. یک نکته تخصصی: جدول‌های محوری ورودی‌های خالی را شناسایی می‌کنند. در انواع دیگر مصورسازی، مانند نمودار میله‌ای یا خطی، یک ورودی خالی در مقدار کل پنهان می‌شود.

جدول رتبه‌بندی شده به شما این امکان را می‌دهد که داده‌های خود را به ترتیب صعودی یا نزولی بودن به نمایش درآورید. همچنین جدول‌های رتبه‌بندی شده به شما کمک می‌کنند تا یک مقدار مقایسه‌ای بین دوره‌های زمانی را اضافه کنید. ارزش‌های مقایسه‌ای زمان و مکان دارند.

از جدول می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

مجموعه داده‌های دوبعدی را به صورت دسته‌بندی نمایش دهید.

مجموعه داده‌های بزرگ را با جزئیات بیشتری استخراج کنید.

 

استفاده از جدول

مراقب ترتیب داده‌های خود باشید، مطمئن شوید که برچسب‌ها، دسته‌ها و اعداد بر گرافیک اولویت دارند.

سعی کنید بیشتر از 10 ردیف را در جدول خود قرار ندهید تا سردرگمی ایجاد نشود(خوانش داشبوردها در نگاه اول باید آسان باشد).

 

نمودار نقطه‌ای

آیا می‌خواهید در یک نمودار، نقاط داده زیادی را مصور کنید؟ نمودارهای نقطه‌ای برای انجام این کار بسیار مناسب هستند.

همانند نمودار راداری، نمودارهای نقطه‌ای در شناسایی نقاط دورافتاده یا درک توزیع داده‌ها مؤثر هستند.

اگر مقادیر موجود در نمودار شما، نواری را تشکیل می‌دهند که از سمت چپ پایین به سمت راست بالا امتداد می‌یابد، معمولاً نشان دهنده همبستگی مثبت بین متغیرها است. از طرف دیگر، اگر نوار از سمت چپ بالا به سمت راست پایین گسترش پیدا کند، نشان دهنده همبستگی منفی است. اگر هیچ الگویی شکل نگیرید، هیچ همبستگی وجود ندارد.

موارد استفاده از نمودار نقطه‌ای:

نشان دادن رابطه بین دو متغیر.

مصورسازی داده به صورت فشرده.

اگر می‌خواهید به سرعت اطلاعات داشبورد خود را بررسی کنید یا اگر به نقاط داده دقیقی نیاز دارید، نمودارهای نقطه‌ای انتخاب مناسبی نیستند.

 

استفاده از نمودار نقطه‌ای

روند صعودی و نزولی یک روش عالی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها در نمودار نقطه‌ای است، اما بهتر است از 1 یا 2 روند استفاده کنید تا سردرگمی ایجاد نشود.

محور y را از 0 شروع کنید تا داده‌های شما منظم باشند.

 

نمودار حبابی

بیشتر نمودارها یک محور مقدار و یک محور تاریخ یا دسته دارند. نمودار حبابی سه مقدار را قطع می‌کند، در محور x، در محور y و سومی به عنوان اندازه حباب نمایش داده می‌شود(هر چه مقدار بیشتر باشد، حباب بزرگ‌تر است).

برای مثال، می‌توانید داده‌های بازار املاک آمریکای شمالی و بازار املاک اروپا را ترسیم کنید تا میانگین قیمت خانه(محور y) را در مقابل میانگین درآمد(محور x) در مقابل انواع خانه مقایسه کنید. نمودار حبابی به شما این امکان را می‌دهد تا سه مقدار را در یک منطقه جغرافیایی خاص با یک منطقه دیگر مقایسه کنید.

همانند نمودار نقطه‌ای، نمودار حبابی به شما کمک می‌کنند تا نقاط دورافتاده و همبستگی را در داده‌های خود شناسایی کنید.

موارد استفاده از نمودار حبابی:

نمایش رابطه بین سه متغیر.

مصورسازی داده به صورت فشرده.

شناسایی نقاط پرت و همبستگی در داده‌ها.

 

استفاده از نمودار حبابی

از مجموعه کوچکی از داده‌ها استفاده کنید، هرچه مقادیر بیشتر باشند، حباب‌های بیشتری وجود دارند که می‌تواند تفسیر نمودار را با چالش روبه‌رو کنند.

 

نمودار ترکیبی

نمودارهای ترکیبی دو مجموعه از داده‌ها را در یک بعد (مثلاً تاریخ یا کشور) مقایسه می‌کنند. نمودارهای ترکیبی مجموعه‌ای از مقادیر را در ستون‌های سمت چپ و مجموعه از مقادیر را در یک خط در محور سمت راست نشان می‌دهند، ترکیبی از نمودار میله‌ای و خطی.

 

نمودارهای ترکیبی نسبت به مصورسازی‌های دیگر منحصر به فرد هستند، زیرا می‌توانید دو مجموعه از داده‌ها را با مقیاس‌های عددی در قالب‌های متفاوت مقایسه کنید.

موارد استفاده از نمودار ترکیبی:

مقایسه داده‌های متفاوت در یک مصورسازی (به‌عنوان‌مثال، مقایسه ارز و درصد).

نمودار ترکیبی

چگونه می‌توان مصورسازی داده‌ها را بهبود بخشید؟

 

وقتی نوبت به طراحی داشبورد و مصورسازی داده‌ها می‌رسد، باید از افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند نظر بپرسید. به طور مکرر اطلاعات خود را به روز کنید. ممکن است نتوانید همان دفعه اول به جواب درستی برسید. حتماً برای انتخاب مصورسازی مناسب زمان بگذارید. مصورسازی داده‌ها یک مهارت است و همانند هر مهارت دیگری به تمرین نیاز دارد.

 

از مصورسازی داده‌های لذت ببرید.

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.