واژه‌نامه

واژه‌نامه

در اینجا توضیح مختصری در خصوص واژه ها و اصلاحات مورد استفاده در حوزه ی هوش تجاری ارائه داده شده است.

Cross Filteringبه کاربر این ویژگی را می‌دهد تا با فیلتر‌گذاری بر روی یک یا چند نمودار، اطلاعات سایر نمودارها بر اساس فیلتر اعلام شده مشاهده کند. مثلا اگر یک شعبه فروش را نتخاب کنیم شاخص‌ها و گزارشات  فقط آن شعبه در در الباقی نمودارها نمایش داده شود.
Cross Highlightingبه کاربر این ویژگی را می‌دهد تا با فیلترگذاری بر روی یک یا چند نمودار، اطلاعات سایر نمودارها بر اساس فیلتر اعلام شده برجسته‌تر و قابل توجه تر نمایش داده شود و الباقی اطلاعات کمرنگ شود. مثلا اگر یک شعبه فروش را انتخاب کنیم شاخص‌ها و گزارشات آن شعبه به صورت برجسته‌تر و قابل توجه‌تر نمایش داده شود و سایر اطلاعات شعب دیگر کمرنگ شود.
Data Connectorجهت اتصال به پایگاه‌ها و منابع داده استفاده می‌شود. که می‌توان از طریق Data Connector به فایل‌های CSV، Excels، Access، انواع مختلف Database و غیره، متصل شد و داده‌ها را فراخوان کرد.
Data Sourceمحلی برای ثبت و نگهداری داده است. منابع داده می‌توانند به صورت پایگاه داده، فایل های FLAT و یا موارد دیگر باشند
Data Visualizationنمایش گرافیکی اطلاعات و داده‌ها است. با استفاده از عناصر بصری مانند نمودارها، نقشه‌ها, غیره. راهی برای مشاهده و درک روندها و الگوهای داده‌ها است.
DAXیک زبان جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها است. فرمول‌های DAX شامل توابع، عملگرها برای انجام محاسبات پیشرفته و پرس‌وجو در مورد داده‌ها در جداول و ستون‌ها است.
Dimensionبعد گزارش‌گیری، ابعاد داده‌های سیستم هستند که می‌توان براساس آن داده‌های موجود را گروه‌بندی و فیلترگذاری کرد. ابعاد مانند بعد زمان، مکان، شعب، محصولات، گروه محصولات و غیره است. مثلا گزارشات مربوط به یک شرکت را می‌توان بر اساس حوزه‌های فروش، محصول و گروه محصولات و غیره دسته‌بندی کرده تا بتوان میزان فروش یک شعبه خاص از یک گروه محصول خاص در یک بازه زمانی مشخص را نمایش داد.
Drill up, Drill down,قابلیت عمق زدن در گزارشات(لایه بندی کردن اطلاعات) است. در این قابلیت می‌توان به جزئیات بیشتری در نمودارها دسترسی پیدا کرد. مثلا در گزارشات فروش سطح اول میزان فروش هر یک از شعب با استفاده از این قابلیت به لایه بعدی اطلاعات که گروه محصولات است دسترسی داشته باشید یعنی می‌توان مشخص کرد که در یک شعبه فروش از چه گروه محصولاتی به چه میزان فروش رفته است. لازم به ذکر محدودیتی در تعداد لایه‌ها برای عمق زدن وجود ندارد و این اتفاق بر روی همان نمودار اتفاق می‌افتد.
Drill throughاین قابلیت به شبیه Drill up , Drill down است اما با این فرق که عمق زدن بر روی اطلاعات روی همان نمودار صورت نمی‌گیرد و این عمق زدن در صفحه جدیدی نمایش داده می‌شود.
ETLنوعی فرآیند یکپارچه‌سازی است که دارای 3 مرحله استخراج، تبدیل و بارگذاری است. 
KPIیک شاخص عملکرد کلیدی یک مقدار قابل اندازه‌گیری است که نشان می‌دهد یک شرکت چگونه به طور موثر به اهداف اصلی کسب و کار دست یافته است. سازمان‌ها از KPIها در سطوح مختلف برای ارزیابی موفقیت خود در رسیدن به اهداف استفاده می‌کنند. KPIهای سطح بالا ممکن است بر عملکرد کلی کسب و کار تمرکز کنند، در حالی که KPIهای سطح پایین ممکن است بر فرایندهایی در بخش‌هایی مانند فروش، بازاریابی، منابع انسانی، پشتیبانی و سایر موارد تمرکز کنند.
Measureیک عبارت محاسباتی است که به زبان DAX نوشته می‌شود.
PowerBI Desktopیک برنامه جهت فراخوانی اطلاعات و مصورسازی آن‌ها است. لازم به ذکر است این برنامه به صورت رایگان عرضه شده است. 
PowerBI Report Serverیک سرور گزارشی داخلی دارای پورتال وب است که از طریق آن گزارشات PowerBI، گزارشات صفحه بندی شده و غیره به کاربران نمایش داده می‌شود. 
SSASیک ابزار تجزیه و تحلیل آنلاین(OLAP) و داده کاوی در Microsoft SQL Server است. SSAS به عنوان ابزاری توسط سازمان‌ها برای تجزیه و تحلیل و درک داده‌ها در پایگاه‌های اطلاعاتی متعدد یا جداول متفاوت استفاده می‌شود.
SSISبستری برای یکپارچه‌سازی داده‌ها است. یکپارچه‌سازی می‌تواند داده‌ها را از منابع مختلف استخراج  کند. 
SSRSمجموعه‌ای از ابزارها و خدمات در محل که گزارشات موبایل و صفحه‌بندی شده را ایجاد، استقرار و مدیریت می‌کند.
هوش تجاری Self Serviceروشی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها است که کاربران را قادر می‌سازد به مجموعه داده‌ها دسترسی پیدا کرده و گزارشات خود را بسازند بدون آنکه سابقه‌ای در BI یا عملکردهای مرتبط مانند داده‌کاوی و تجزیه و تحلیل آماری ندارند.

یک قدم تا داده‌محوری

کافی است اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.