داشبورد تحلیل بودجه

آگاهی از بودجه دولت حق شهروندان هر کشوری است. بودجه مبنای اصلی حساب و کتاب دخل و خرج دولت‌ها است. نشان می‌دهد درآمدهای دولت چگونه و از کجا تامین می‌شود و دولت به نمایندگی از مردم، این درآمدها را صرف چه کارهایی می‌کند.

بودجه می‌تواند مبنای پرسش‌گری از دولت‌ باشد. حق هر جامعه‌ای است که بپرسد سرمایه‌های ملی در کجا و برای چه منظوری هزینه می‌شوند و دولت‌ها در ازای مالیاتی که از مردم می‌گیرند چه خدماتی به آن‌ها ارائه می‌کنند. انتشار آنلاین کتاب بودجه در سال‌های اخیر، مورد توجه مردم ایران قرار گرفته است. دسترسی عمومی به حساب دخل و خرج دولت، مردم، جامعه مدنی و عملا جامعه را در مقام پرسش‌گری قرار داده تا اعتبارات نهادهای مختلف را به نسبت کیفیت خدماتی که ارائه می‌کنند با هم مقایسه کرده و بر مبنای این مقایسه، مطالبات خود را در مقام جامعه‌ای مطالبه‌گر مطرح کنند.

با این حال، ساختار بودجه موجود و در دسترس، ساختار ساده و کاملا شفافی نیست. درک عمومی بودجه و اصطلاحات آن برای مردم عادی چندان ساده نیست، روزنامه‌نگاران و پژوهشگران نیز برای تجزیه و تحلیل اطلاعات بودجه، با محدودیت مواجه‌اند. عدم دسترسی به جدول‌های باز اعداد و ارقام بودجه به‌گونه‌ای که قابل استفاده و محاسبه ماشینی باشند، عملا تجزیه و تحلیل بودجه را دشوار می‌کند.

به همین دلیل بر آن شدیم که به‌عنوان فعالیت مسئولیت اجتماعی داشبوری از تحلیل بودجه دولت تهیه و به روز کنیم.

لطفا تا بارگزاری کامل داشبورد شکیبا باشید.

از کلیه علاقه‌مندان و صاحب نظران دعوت می‌شود نظرات خود را جهت بهبود داشبورد بودجه، با ما از طریق ایمیل hello at vitrayco.com در میان بگذارند.​

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.