تفاوت‌های کلیدی بین Power BI و Excel چیست؟

مایکروسافت اکسل (Microsoft Excel) یکی از محصولات آفیس 365 است. این برنامه ابتدا در سال 1985 زیر نظر شرکت مایکروسافت منتشر شد و نسخه فعلی، اکسل 2019 است. اکسل نوعی برنامه صفحه گسترده است که داده‌ها را در ردیف‌ها و ستون‌ها جمع‌آوری می‌کند. نسخه اخیر اکسل به قابلیت‌ها و برنامه‌های کاربردی بسیاری مجهز شده است؛ به‌عنوان‌مثال، به کمک اکسل می‌توانید داده‌ها را به بینش تبدیل کنید. Power BI یک ابزار تجزیه‌وتحلیل تجاری از شرکت مایکروسافت است. Power BI مجموعه‌ای از سرویس‌های نرم‌افزاری، برنامه‌ها و رابط‌هایی است که با هم کار می‌کنند تا منابع داده نامرتبط را به بینش‌های تعاملی، منسجم و بصری همه جانبه تبدیل کنند. Power BI به‌راحتی به منابع مختلف داده از هر اندازه متصل می‌شود.

تعریف اکسل

اکسل با فعال‌کردن و غنی‌سازی هوش خود، الگوهای شما را درک می‌کند، داده‌های شما را سازماندهی می‌کند و در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند. اکسل الگوهای مختلفی را ارائه می‌دهد که به شما در ایجاد صفحه گسترده و انجام محاسبات و فرمول‌های مدرن کمک می‌کنند. اکسل به شما کمک می‌کند تا تصویر بهتری از داده‌های خود داشته باشید. انواع مختلفی از نمودارها، جدول‌ها و تصاویر وجود دارند که به شما کمک می‌کنند داده‌های خود را به شیوه‌ای مؤثر با خطوط Sparkline، قالب‌بندی و جداول برای درک بهتر داده‌های خود به نمایش درآورید.

تعریف Power BI

Power BI می‌تواند به صفحه گسترده اکسل، ابر (Cloud)، پایگاه‌های داده رابطه‌ای، پایگاه‌داده‌های NoSQL، پایگاه‌داده تحلیلی، Flat Files، ابزارهای کلان‌داده و دیگر موارد متصل شود. Power BI بسیار قوی، ساده، سریع و در سطح سازمانی است و برای مدل‌سازی گسترده، توسعه سفارشی‌سازی شده و تجزیه‌وتحلیل بلادرنگ آماده است.

Power BI به سه شکل در دسترس است،Power BI Desktop  برای برنامه ویندوز، سرویس Power BI به‌عنوان نرم‌افزار در سرویس (SaaS) و در سومین حالت به‌عنوان برنامه‌های Power BI برای تلفن‌ها، تبلت‌ها و دستگاه‌های اندرویدی.

نمونه داشبوردهای طراحی شده ی تیم ویترای

تفاوت‌های کلیدی Power BI و Excel

اجازه دهید برخی از تفاوت‌های مهم بین Power BI و Excel را مورد بررسی قرار دهیم:

Power BI یک ابزار هوش تجاری (BI) و مصورسازی داده برای ایجاد داشبوردهای سفارشی‌سازی شده و تعاملی از منابع مختلف داده است، درحالی‌که مایکروسافت اکسل یک برنامه نرم‌افزاری از مایکروسافت است که برای تجزیه‌وتحلیل داده‍ها، عملیات ریاضی، سازماندهی داده‌ها و بسیاری از ویژگی‌های دیگر است که با استفاده از یک سیستم صفحه گسترده کار می‌کند.

Power BI در پردازش بسیار سریع‌تر از مایکروسافت اکسل است.

Power BI می‌تواند به‌راحتی حجم زیادی از داده‌ها را مدیریت کند، درحالی‌که مایکروسافت اکسل تا حدودی در مدیریت داده‌ها محدودیت دارد.

Power BI از کلان‌داده استفاده می‌کند، درحالی‌که مایکروسافت اکسل نمی‌تواند اداره کلان‌داده را مدیریت کند.

Power BI می‌تواند با منابع مختلف ارتباط برقرار کند، درحالی‌که مایکروسافت اکسل در اتصال به منابع محدودیت دارد.

داشبوردهای Power BI تعاملی‌تر و سفارشی‌تر هستند، درحالی‌که داشبوردهای مایکروسافت اکسل چندان تعاملی نیستند.

ازآنجایی‌که Power BI بسیار انعطاف‌پذیر است، استفاده از آن آسان است، درحالی‌که استفاده از مایکروسافت اکسل چندان راحت نیست.

Power BI بیشتر جهت مصورسازی داده‌ها و به‌اشتراک‌گذاری داشبورد برای تعداد زیادی از کاربران استفاده می‌شود، درحالی‌که مایکروسافت اکسل بیشتر برای تجزیه‌وتحلیل عمیق مورداستفاده قرار می‌گیرد.

Power BI از مایکروسافت اکسل قدرتمندتر است.

Power BI به دلیل برنامه‌های iOS، اندروید و ویندوز با تلفن‌های همراه سازگارتر است؛ درحالی‌که مایکروسافت اکسل با تلفن همراه سازگار نیست.

جدول مقایسه Power BI و Excel

 

مبنای مقایسه بین Power BI و Excel Power BI Excel
برنامه‌های کاربردی Power BI برای داشبورد، هشدارها، شاخص‌های کلیدی عملکرد و مصورسازی از جمله تجزیه‌وتحلیل بصری داده‌های شما ایده‌آل است. اکسل در نسخه کنونی خود برخی از نمودارهای جدید را دارد، اما نمی‌توانند به مدل داده متصل شوند.
نمودارهای به شکل جدول Power BI برای گزارش‌های به سبک جدول چندان مفید نیست. اکسل در رسیدگی به گزارش‌های به سبک جدول بهتر است.
گزارش‌ها Power BI در مقایسه با گزارش‌های زیبایی تری را ارائه می‌دهد. گزارش‌های اکسل در مقایسه با Power BI ساده و عادی هستند.
همگام‌سازی فیلتر Power BI اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های پیشرفته در فیلتر متقابل بین نمودارها وجود داشته باشند. اکسل از فیلتر متقاطع بین نمودارها پشتیبانی نمی‌کند.
به‌روزرسانی داشبورد می‌توانید داده‌ها را در Power BI  به‌روزرسانی کنید. اکسل از به‌روزرسانی داشبورد پشتیبانی نمی‌کند.
تجزیه‌وتحلیل Power BI تجزیه‌وتحلیل سطح بالایی را ارائه می‌دهد. اکسل در مقایسه با Power BI تجزیه‌وتحلیل ساده‌تری را ارائه می‌دهد.
دسترسی گزارشی گزارش‌های در دسترس طیف گسترده‌ای از خوانندگان با درجات مختلف از نظر فنی. گزارش‌های موجود محدود به کاربران خاص است.
ابزار Power BI نسخه پیشرفته‌ای از ابزار تجزیه‌وتحلیل با قابلیت‌های بسیاری برای کار با داده است. اکسل برنامه قدیمی باسابقه بسیار طولانی است که قابلیت‌های محدودی دارد
مدل داده Power BI بر روی ساختن مدل داده با استفاده از دیتاهای پیچیده به‌راحتی متمرکز شده است. اکسل تمرکز خود را به طور کامل بر مدل‌های داده‌ای ساختاریافته و ساده با طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها گذاشته است.
جدول‌های مجزا در Power BI، به‌راحتی می‌توانید جدول‌های مجزا را به یکدیگر مرتبط کنید. در اکسل، ایجاد ارتباط بین جدول‌های مجزا سخت است.
مجموعه‌داده قادر به مدیریت مجموعه‌داده‌های بزرگ‌تر است. مجموعه‌داده‌های محدودی را مدیریت می‌کند
انعطاف‌پذیری به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها و گزارش‌ها بسیار انعطاف‌پذیر است. مجموعه‌داده‌ها و گزارش‌ها زیاد انعطاف‌پذیر نیستند.
داشبورد کاربر می‌تواند داشبوردهای شخصی‌سازی‌شده ایجاد کند. کاربر برای ایجاد گزارش امکانات محدودی در اختیار دارد.
سرعت پردازش سرعت پردازش جدول، نمودارها و فیلترکردن بالاتر است. سرعت پردازش جدول، نمودارها و فیلترکردن کند است.
نیازمندی‌ها Power BI معمولاً برای نمودارها و به اشتراک گذاشتن داشبورد مورداستفاده قرار می‌گیرد. اکسل معمولاً برای تحلیل‌های عمیق مورداستفاده قرار می‌گیرد.
وابستگی به زبان DAX زبان کوئری گرفتن مدل داده است. MDX زبان کوئری گرفتن مدل داده است.
هدف Powerquery ابزار ایده آلی برای پاک‌سازی و پردازش هر نوع منبع داده‌ای است. اکسل ابزار قدیمی برای تحلیل داده است.
محبوبیت Power BI ابزار قدرتمندتر و راحت‌تری نسبت به اکسل دارد. کارکردن با برنامه‌های اکسل اندکی نسبت به Power BI سخت‌تر است.

نتیجه‌گیری

Power BI و اکسل هر دو محصول شرکت مایکروسافت هستند. اکسل محصول بسیار قدیمی مایکروسافت است، درحالی‌که Power BI از چند سال قبل شروع به کارکرده است. 95 درصد از کاربرانی که با ویندوز کارکرده‌اند، گاهی اوقات از اکسل استفاده کرده‌اند. اکسل یک محصول بسیار معروف است. Power BI محصولی کاملاً جدید از مایکروسافت برای تجزیه‌وتحلیل و مصورسازی داده‌ها است. تعداد زیادی از شرکت‌هایی که همگی در بخش تحلیلی فعالیت دارند، از Power BI استفاده می‌کنند. اکسل و Power   BI از نظر زمان توسعه تقریباً 80 درصد به هم شباهت دارند. Power BI به شما امکان می‌دهد تا یک مدل کامل از داده‌های گزارش اکسل را به دسکتاپ Power BI منتقل کنید، آن هم فقط با یک کلیک. اکسل و Power BI در مصورسازی داده‌ها مزایا و معایب خود را دارند. از مزایای Power BI  می‌توان به ویژگی‌های آنلاین و مصورسازی داده‌ها اشاره کرد، درحالی‌که اکسل در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، اکتشاف داده‌ها و Pivot Tables برتری دارد

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.