کاربرد هوش تجاری در 10 صنعت مختلف

در دهه 1960، کمپانی‌ها بر اساس داده‌های محاسبه شده توسط منابع انسانی و تلاش بسیار تصمیم‌گیری می‌کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی و سهولت در جمع‌آوری و ذخیره داده‌ها، هوش تجاری برای کمپانی‌ها و صاحبان سرمایه جهت رسیدن به بلندپروازانه‌ترین اهداف خود راه جدیدی را بازکرده است.

تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها دیگر فقط مختص غول‌های بزرگ فناوری و برندهای معروف نیست. هر کسب‌وکار بزرگ و کوچکی به هوش تجاری نیاز دارد تا پیرامون سرمایه‌گذاری، چگونگی و زمان اجرای حرکات بعدی، افزایش بازده و دیگر موارد تصمیمات مؤثرتری بگیرد.

در دهه گذشته، تقاضا برای سرویس‌های توسعه Power BI و تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها در سراسر جهان به‌شدت افزایش پیدا کرده است.

اجازه دهید با 10 صنعتی که از طریق هوشمندی و تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها، تجارت خود را متحول کردند، آشنا شویم.

  • دولت‌ها

بخش عمومی و دولت مدت‌ها بود که از علم داده، تجزیه‌وتحلیل و هوش تجاری دور شده بود. قانون‌گذاران مدت‌ها بود که به دنبال راه‌حل‌های خلاقانه در زمینه فناوری برای مدیریت حجم عظیم جریان داده در دولت‌های ملی بوده‌اند. مزیت اصلی، تفکیک داده‌هایی است که از طریق بخش‌های مختلف نظیر مالی، حمل‌ونقل، بهداشت و غیره جمع‌آوری‌شده‌اند و با استفاده از آن‌ها تصمیمات دولتی مهمی می‌گیرند. هوش تجاری (BI) و تجزیه‌وتحلیل تجاری (BA) در دولت به طور بالقوه کاربردهای نامحدودی دارند. دولت‌های بزرگ از BI برای ایجاد یک سیستم اطلاعاتی متن‌باز (open-source)، ساده‌سازی تصمیمات و کاهش هزینه‌های حاکمیت استفاده می‌کنند.

با بینش‌هایی که از تحلیل کلان‌داده‌ها به دست می‌آیند، کارکنان دولتی کمپین‌های عظیمی را بر اساس تجزیه‌وتحلیل دقیق نیازهای جامعه با موفقیت انجام داده‌اند. این شیوه تصمیم‌گیری به کمک BI به دموکراسی‌ها کمک کرده است تا در زمینه توسعه نظیر شهرهای هوشمند، تجزیه‌وتحلیل مالی و برنامه‌ریزی، کارایی در داده‌های اظهارنامه مالیاتی و موارد دیگر ابتکارات بزرگی به خرج دهند. با کمک Power BI، دولت می‌تواند به مردم کمک کند و کارایی حکومت را افزایش دهد.

  • آموزش‌وپرورش

صنعت آموزش با حجم زیادی از داده‌ها در زمینه ثبت‌نام دانش‌آموز و دانشجو، نتایج پیشرفت، جذب هیئت‌علمی و غیره سروکار دارد. بخش آموزش از طرق مختلفی می‌تواند از راه‌حل‌های بصری Power BI بهره ببرد.

یکی از پروسه‌های اصلی، ثبت‌نام در کالج است. دانشگاه‌ها باید بر اساس تحصیلات، علایق فوق‌برنامه و شخصیت متقاضیان تصمیمات متحول‌کننده زیادی بگیرند و دانش‌آموزان را برای انتخاب رشته‌های بهتر جهت موفقیت شغلی و زندگی راهنمایی کنند.

همچنین، دانشکده‌ها با داده‌های مربوط به Power BI، می‌توانند پیشرفت دانش‌آموزان را پیگیری کنند و مسائلی نظیر معدل پایین و نرخ ترک تحصیل را به طور مؤثر مدیریت کنند.

  • صنعت خرده و عمده‌فروشی

Power BI با ارائه یک راه‌حل ساده، اصلی‌ترین نگرانی صنعت خرده‌فروشی یعنی سرقت موجودی و جابه‌جایی را کاهش داده است. با داشبورد Power BI و به‌روزرسانی‌های بلادرنگ داده، مدیران می‌دانند که کل موجودی کجاست و به این شکل، با سرقت موجودی نیز مبارزه می‌کنند.

پروسه ساخت نیز با اطلاعات صحیح موجود بهینه می‌شود. مدیران می‌توانند از کمبود مواد تولیدی در مکان‌های تجاری و زمان سفارش بیشتر، مطلع شوند. با اطلاعات بلادرنگ، مدیران می‌توانند پیرامون نیازهای موجودی، فرایند تولید و ارزیابی مجدد استراتژی‌های موجودی تصمیمات دقیقی اتخاذ کنند.

  • حمل‌ونقل

تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها در صنعت حمل‌ونقل کاربردهای بسیاری دارد. با جمع‌آوری داده‌های انبوه از سفرهای روزانه، دولت‌ها و بخش خصوصی به مجموعه‌ای از داده‌های مختص حمل‌ونقل دسترسی پیدا می‌کنند. مصورسازی و تجزیه‌وتحلیل چنین داده‌هایی را می‌توان برای درک الگوهای حمل‌ونقل افراد، تعمیر و نگهداری خودرو، ساعات کاری کارکنان و غیره مورداستفاده قرار داد. از این هوشمندی در حمل‌ونقل توسط دولت‌ها برای افزایش چند برابری بهره‌وری از طریق ایجاد مسیرهای جایگزین، پیگیری برنامه‌های بهتر و مدیریت لجستیک برای به‌دست‌آوردن مزیت رقابتی بهره گرفته شده است.

  • پزشکی – صنعت داروسازی

صنعت مراقبت‌های پزشکی یکی از سریع‌ترین صنایعی است که BI را پذیرفته است. بیمارستان‌ها و مؤسسات پزشکی مدرن با استفاده از قدرت تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها، برای سلامت بیمار به‌ویژه در مواقع اضطراری تصمیمات بهتر و سریع‌تری می‌گیرند. همچنین یکپارچه‌سازی داده‌ها از طریق Power BI، به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد تا در یک پلتفرم متمرکز به‌تمامی داده‌ها دسترسی داشته باشند و در شرایط بحرانی با یکدیگر همکاری کنند.

Power BI اطلاعات حیاتی بلادرنگ را به متخصصان سلامت ارائه می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا هزینه‌های درمان را کاهش دهند، مراقبت از بیمار را بهتر کنند و بازده بیمارستان را افزایش دهند.

برای خواندن مقاله هوش تجاری در صنعت سلامت

  • بانکداری و سرمایه‌گذاری

شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانکداری و بیمه داده‌های هزاران مشتری را در اختیار دارند. برای بخش سرمایه‌گذاری، یکی از الزامات کلیدی تقویت اطلاعات حیاتی است. از طریق فناوری‌های پیشرفته نظیر Microsoft SQL، ترکیب یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی (AI) با Power BI مبتنی برابر (Cloud)، به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بانکی کمک می‌کند تا داده‌های بلادرنگ را جمع‌آوری و ذخیره و تحلیل کنند.

  • ارتباطات و رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی فرصتی ویژه برای جمع‌آوری داده مستقیماً از خود مشتری را در سراسر جهان فراهم کرده است. لایک کردن و لایک نکردن یک محتوا ساده‌ترین روش برای جمع‌آوری داده از طریق رسانه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند. داده‌های جمع‌آوری‌شده انبوه، در مورد رفتار مصرف‌کننده، روند بازار، ساخت محصولات تخصصی و غیره بینش‌های مهمی را ارائه می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال، Spotify از تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها برای درک حالات شنونده و ارائه پیشنهادات سفارشی استفاده می‌کند.

  • گردشگری

جدیداً هتل‌ها، استراحتگاه‌ها و تفرجگاه‌های لوکس با استفاده از راه‌حل‌های تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده به راز رضایت مشتری پی می‌برند.

  • صنعت منابع انسانی

نرم‌افزار Power BI، تمام اطلاعات مربوط به کارمندان نظیر مدارک تحصیلی، دستاوردها و غیره را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند. این اطلاعات سازماندهی شده به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به اطلاعات هر کارمند در عرض چند ثانیه دست پیدا کنند.

همچنین، مدیران منابع انسانی می‌توانند از این پلتفرم برای ارزیابی عملکرد، نیاز به استخدام، آموزش یا ترفیع استفاده کنند.

  • مد و فشن

در مد و فشن، ترندها و استایل‌ها به طور دائم در حال تغییر هستند. این امر باعث می‌شود خریداران و تولیدکنندگان لباس نتوانند خود را با ترندهای در حال تغییر هماهنگ کنند. با کمک تجزیه‌وتحلیل هوش تجاری می‌توان پیرامون بازار و الگوهای خرید مصرف‌کننده به بینش بهتری رسید و تصمیمات هوشمندانه‌تری گرفت.

برندها با استفاده از BI و تجزیه‌وتحلیل داده محصولی تولید می‌کنند که با ترندهای فعلی هماهنگ باشد.

مزایا و کاربردهای Power BI و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها نامحدود است. صنایع بسیاری هستند که توانسته‌اند به کمک تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها سود و بهره‌وری خود را افزایش دهند و به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه کنند.

خطوط کشتی‌رانی مسافربری

بازی‌های ویدئویی

خدمات عمومی

صنعت مخابرات

ورزش‌ها

انرژی

زراعت و کشاورزی

صنعت نفت و گاز

حتی اگر کسب‌وکار شما بزرگ نیست یا به هیچ یک از صنایع بالا ارتباط ندارد، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای شما مفید واقع خواهند شد

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.