نقش هوش تجاری در صنعت سلامت

هوش تجاری در صنعت سلامت

“هوش تجاری” قبل از اصطلاح “فناوری” شکل گرفت. هدف اصلی هوش تجاری (BI) تبدیل داده‌های خام مربوط به کسب و کار، به اطلاعات مفید و معنادار است.

بارها مشاهده شده است که داده‌های غیر ساختار یافته به شناسایی و ایجاد فرصت‌های تجاری جدید کمک کرده‌اند. طبق لینکدین؛ 147 صنعت وجود دارد که در اکثر مواقع، هوش تجاری نقش مهمی در رشد آنها داشته است.

هوش تجاری به خصوص برای بخش فروش و بازاریابی یک موهبت بزرگ محسوب می‌شود چون به شناسایی رفتار خرید مشتری، دموگرافی / جمعیت شناسی و سایر بینش‌های ارزشمند کمک می‌کند که به نوبه خود فرایند شما را کارآمدتر می‌کند که چیزی مشابه با صنعت لجستیک و حمل و نقل رخ می‌دهد. قبل از این؛ درک داده‌های لجستیک واقعاً کار دشواری بود، اما بعد از اجرا و پیاده سازی هوش تجاری داده‌هایی مانند رفتار رانندگی؛ مسیریابی و زمان بندی، زمان گردش، گزارش‌های بهره برداری، گزارش‌های مالی و گزارش‌های تحلیل سوخت را می‌توان به راحتی تعیین کرد و در طول یک دوره زمانی هوش تجاری در صنعت سلامت نقش مهمی نیز ایفا کرد.

رشد هوش تجاری از 2017 تا 2026 در سلامت

طبق گزارش Stratistics MRC، سهم بازار کلی هوش تجاری در صنعت سلامت با افزایش حدود 17.4 درصدی از 3.75 میلیارد دلار در سال 2017 به 15.88 میلیارد دلار تا سال 2026 همراه خواهد بود.

بخش تجزیه و تحلیل بالینی، از نظر استفاده بیشترین رشد را به همراه دارد. افزایش استفاده از EHR در همه کلینیک‌ها به همراه نیاز به ایجاد داده‌های بیمار، به این موضوع نسبت داده شده است.

با توجه به اصطلاحات فدرال ارائه شده توسط سازمان‌های محلی آمریکای شمالی، افزایش کیفیت مراقبت و کاهش هزینه‌های پزشکی در مراکز مراقبت‌های بهداشتی به یک ضرورت تبدیل شده است.

که به نوبه خود منجر به افزایش استفاده از ابزارهای تجاری برای دستیابی به چنین کارایی شده است.

هوش تجاری وارد سناریوی مراقبت سلامت می‌شود

اگر اصلی‌ترین الزامات یک جامعه را در نظر بگیریم؛ مراقبت‌های سلامتی بهداشتی باید در بالاترین اولویت قرار بگیرد و ارتقای کیفیت؛ ارزش‌های ایمنی و کارایی آن باید در اولویت قرار گیرد و در این میان فناوری با کاهش هزینه‌ها، بهبود کارایی و حفظ کیفیت واقعاً این بخش را متحول کرده است.  

تعداد بیماران در بیمارستان‌ها تنها به دلیل بیماری‌های مختلف، حوادث و عوامل دیگر در حال افزایش است و با این نرخ افزایشی روند نگهداری داده‌ها در صنعت مراقبت سلامت هم پیچیده می‌شود و در نتیجه نیاز به ابزارهای تحلیلی پیشرفته برای قابلیت تصمیم گیری؛ روزبه‌روز در حال افزایش است.

ابزارهای تجسم داده و مدل سازی پیش بینی یکی از الزامات مهم برای بیمارستان‌ها و سازمان‌های مراقبت سلامت است. این الزامات توسط برنامه هوش تجاری مدرنی که بینشی در مورد سبک روزانه، مراقبت از بیمار و رضایتمندی ارائه می‌دهد، برآورده می‌شود.

هوش تجاری و سلامت


کاربردهای هوش تجاری در صنعت  سلامت

  • مراقبت و رضایت بیمار

برای کمک به عملیات سیستم‌های مراقبت از سلامت، خدمات دارویی به تدریج به فناوری دیجیتال متکی می‌شوند.

کلینیک‌های اورژانس و سایر انجمن‌های خدمات پزشکی به موقعیتی نیاز دارند که از شیوه‌های روزمره جراحان؛ پزشکان و سایر پرسنل مراقبت‌های سلامت پشتیبانی کنند.

هوش تجاری همه مواردی را که از طریق پرونده الکترونیک سلامت به دست می‌آید را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد. این برنامه تمام داده‌های بیمار را ردیابی می‌کند.

پزشک می‌تواند از طریق یک برنامه ساده که روی گوشی، تبلت یا لپ تاپ نصب می‌شود، به تک‌تک آزمایشات و گزارش‌های درمانی بیمار (هم در مطب و هم در خانه) دسترسی داشته باشد.

حذف آزمایشات تکراری کمک زیادی به صرفه جویی در هزینه‌ها می‌کند و سطح رضایت بیمار را که نیازی به تکرار مجدد آزمایشات مشابه ندارد را افزایش می‌دهد. به همین ترتیب، پزشک هم از این که می‌تواند به بیمار خدمات بهتری را ارائه کند خوشحال خواهد شد.

  • شخصی سازی بیمار

با کمک ابزارها، نرم افزارها و برنامه‌های هوش تجاری، داده‌های بیمار قابل دسترس تر شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، در سال 2016 در یک بیمار توموری شناسایی شد و درمان در همین سال انجام شد، اما به دلایل نامعلومی در سال 2019، در این بیمار تومور دیگری شناسایی شد.

با کمک یک ابزار هوش تجاری که پزشکان می‌توانند سابقه پزشکی بیماران را درک کنند و به روشی مناسب مشکلات فعلی و همچنین هر گونه مشکلات بعدی را شناسایی کنند.

  •  بهبود تصمیم گیری

برای شناسایی و تجزیه و تحلیل بسیاری از نقص‌ها و پیچیدگی‌های مدیریت مراقبت از سلامت، نیاز به پلتفورم هوش تجاری در حال افزایش است. علاوه بر این، ظرفیت‌های تحقیقاتی پیشرفته برای درک مشکلات کلیدی و ارتباطات بین اطلاعات بیمار، بالینی و عملیاتی مهم هستند.

نرم افزار هوش تجاری مدیران اداری را قادر می‌سازد تا شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را ردیابی کنند که به سازمان‌های مراقبت از سلامت در زمینه تجزیه و نظارت کمک می‌کنند تا عملکرد خود را بر اساس اطلاعات دقیق و دانش مبتنی بر آزمایش تنظیم کنند.

  •  اجرای فرایند

کلینیک‌های اورژانس از برنامه‌های هوش تجاری برای تجزیه جریان بیمار، بهبود جریان تریاژ مداوم و تصمیم گیری برای انتخاب بهبود یافتگان (بسته به تعداد بستری‌های موجود در انجمن مراقبت از سلامت) استفاده می‌کنند و زمان ترخیص کامل بیمار را به این شیوه درک می‌کنند تا از تخت‌ها به صورت بهینه‌ای استفاده کنند.

علاوه بر موارد اورژانسی، می‌توان درمان بیماران را با دقت بیشتری سازماندهی کرد. از این رو با ارائه درمان مناسب در زمان مناسب، نتایج بیمار را بهبود می‌بخشد و هزینه‌ها را محدود می‌کند.

  •  تخصیص بهتر هزینه‌ها

مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده و تجسم داده‌ها بخش‌های مهمی در انتخاب ابزار تحلیل سلامت صحیح برای کلینیک‌ها یا بیمارستان‌ها هستند.

تنها زمانی که یک کاربر هوش تجاری (متخصص مراقبت از سلامت) اطلاعات مربوط به مراقبت‌های سلامت را به راحتی از طریق ابزارهای مختلف درک می‌کند می‌تواند از این بینش‌ها برای رسیدگی ریسک‌ها، ارائه پاسخ به حوزه حیاتی مراقبت و پیش بینی رویدادهای آینده (نزدیک) استفاده کند.

نمونه‌های مختلف اطلاعات حجیم خدمات پزشکی به طور مداوم این مسئله را نشان می‌دهد. باید به صورت بهتری به بیمار، بهبود پراکندگی اعضای هیئت مدیره، کاهش پذیرش مجدد و نظارت بر هزینه‌های مورد نیاز برای استفاده هوشمندانه از برنامه‌های هوش تجاری در مراقبت از سلامت توجه شود.

انگیزه واقعی برای مراقبت از سلامت، از ارائه بهترین بعد توجه به بیماران وابسته به اطلاعات ناشی می‌شود.

  •  مدیریت مطالبات

فناوری BI به غربالگری و نظارت مواردی برای پوشش شرکت‌های بیمه سلامت یا سازمان‌های پزشکی کمک می‌کند. هوش تجاری می‌تواند به بهبود زمان واکنش در برابر ادعاها کمک کند.

با این حال، می‌تواند به آژانس‌های بیمه کمک کند تا از خود در برابر موارد فریبکارانه محافظت کنند و بهترین هزینه را برای درمان ارائه دهند. BI می‌تواند به شرکت‌های بیمه کمک کند تا تخمین را هم بهبود بخشند.

هوش تجاری می‌تواند حجم موارد واقعی را در مقایسه با موارد اشتباه بررسی کند و همچنین توجه داشته باشد که تعدادی از مشتریان از تمرین‌های بیمه اجتماعی متنوع برای بررسی و استراتژی‌ها استفاده می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.