فریم‌ورک استراتژی داده: نحوه پیاده سازی و گسترش آن برای موفقیت

تصور کنید که یک سازه را بدون فونداسیون ساخته‌اید یا یک شرکت بدون طرح، کسب و کار را ایجاد کرده‌اید. همین موضوع را می‌توان در مورد توسعه استراتژی داده هم بیان کرد. بسیاری از رهبران کسب و کارها متوجه شده‌اند که داده‌محور بودن همیشه منجر به موفقیت نمی‌شود. در واقع، نظرسنجی اخیر NewVantage Partners نشان می‌دهد در حالی که تقریباً 99 درصد از مدیران اظهار می‌دارند که در کسب و کارشان تلاش می‌کند داده‌محور باشند، تنها 32 درصد آن‌ها به این هدف دست پیدا کرده‌اند. موفقیت بدون چهارچوب واضح و روشن که نحوه استفاده افراد از داده‌ها برای پشتیبانی و اطلاع‌رسانی تصمیمات آن‌ها را بیان می‌کند امکان‌پذیر نیست.

ایجاد و حفظ یک استراتژی داده مستلزم تعهد استراتژیک و مالی کل سازمان است. بنابراین، قبل از اینکه استراتژی داده خود را بسازید، باید از حمایت و پشتیبانی رهبری و بخش فناوری اطلاعات سازمان خود اطمینان حاصل کنید؛ که به ایجاد و کمک به تغییرات مهم برای گسترش و ترویج چهارچوب در سراسر سازمان منجر می‌شود. مخصوصاً در فناوری اطلاعات؛ اولویت‌های اصلی زیر باید در نظر گرفته شوند:

  • همکاری با رهبران برای درک نحوه استفاده تیم‌ها از داده‌ها.
  • کمک کردن به برقراری ارتباط و ترویج چشم‌انداز برای تجزیه و تحلیل‌ مدرن در سراسر سازمان.
  • کمک کردن به اولویت‌بندی منابع داده بر اساس اندازه و نیاز مخاطب.
  • نصب، پیکربندی و نگهداری راه‌حل تجزیه و تحلیل مدرن و ایمن.
  • تأثیرگذاری بر فرایندها، سیاست‌ها، دستورالعمل‌ها و مسئولیت‌های مربوط به دسترسی به داده‌ها و ممیزی محتوا.

ملاحظاتی برای چهارچوب استراتژی داده شما

سازمان‌های داده‌محور بین کسب و کار و استراتژی فناوری اطلاعاتشان مرزی تعیین نمی‌کنند. آن‌ها یک استراتژی داده جامع دارند که تقریباً در بین این دو قرار می‌گیرد(داده‌های مهم را به هم پیوند می‌دهد، اهداف کسب و کار و مأموریت شرکت شما را در بر می‌گیرد و داده‌ها را به عنوان یک محصول جانبی تلقی نمی‌کند). استراتژی داده شما باید پایدار باشد، اما انعطاف‌پذیری کافی برای انطباق با نیازها یا تغییرات کسب و کار شما را داشته باشد.

چگونه می‌توان یک استراتژی داده سازمانی مؤثر را پیاده‌سازی کرد؟

هنگامی که شروع به پیاده‌سازی یک استراتژی داده موفق برای شرکت خود می‌کنید، مراحل مهم زیر را دنبال کنید تا تأثیر دگرگون کننده آن را مشاهده کنید:

مرحله 1

اهداف کسب و کار را به طور واضح و شفاف تعیین کنید:

این امر نیاز به درک اهداف اجرایی و اهداف پایین دست سازمان‌تان دارد. داشتن اهداف تجاری واضح در نهایت به شما کمک می‌کند تا شاخص‌های کلیدی عملکرد(KPI) و معیارهایی را که بر تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده تأثیر می‌گذارند را شناسایی کنید. این اهداف همچنین شما را راهنمایی می‌کنند که کدام منابع داده را انتخاب و تجزیه و تحلیل کنید.

مرحله 2

داده‌های مناسب را برای حمایت از اهداف خود تجمیع کنید

شرکت شما در حال جمع‌آوری داده است اما آیا منابع داده پاکسازی‌ شده‌اند و مورد تایید واقع شده‌اند؟ اگر نه، پیدا کردن داده‌هایی که از موردهای کاربری متفاوت پشتیبانی می‌کنند و اهداف تجاری را پیش می‌برند مانند پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه است. بر اساس بررسی  Harvard Business Review، شرکت‌های موفق یک استراتژی دفاعی-تهاجمی را انتخاب می‌کنند که از عملکردهای کسب و کاری مشتری‌محور و نگرانی‌های حقوقی، مالی و فناوری اطلاعات پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه، همه احساس اطمینان می‌کنند که گزارشات مشاهده شده و به اشتراک گذاشته شده(داخلی یا خارجی) نشان‌دهنده منابع داده معتبر، دقیق و استاندارد که از یک فرایند منسجم و مدیریت شده طی شده است.

مرحله 3

معماری داده‌های خود را مدرن کنید:

یک منبع داده منفرد نمی‌تواند به همه سؤالات کسب و کار شما پاسخ دهد. سازمان شما نیاز به اتصال به داده‌هایی که وجود دارند و در نظر گرفتن همه روش‌هایی است که داده می‌توانند غنی‌سازی شوند(وقتی منابع ادغام شدند). این به معنای تغییر از یک انبار داده سازمانی و سنتی طرز فکر تک سطحی، به یک طرز فکر چند سطحی است که سرعت، چابکی و حجم زیاد داده‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

مدیریت داده از مقیاس‌پذیری استراتژی داده‌های سازمانی پشتیبانی می‌کند

حالا که معماری داده‌ها را مدرن کردید، به رویکردی نیاز دارید که از منابع داده‌تان استفاده کنید. هر سازمان برای استراتژی داده‌های خود، الزامات و راه‌حل‌های متفاوتی دارد، بنابراین یک راه‌حل تجزیه و تحلیل مدرن و سلف سرویس اختیار کنید که انعطاف‌پذیری و کاربری‌های مختلف را انجام می‌دهد. این راهکار همچنین باید راهی برای تأیید منابع داده داشته باشید تا افراد بدانند از چه داده‌هایی در تجزیه و تحلیل خود استفاده کنند. هنگامی که این افراد برای تجزیه و تحلیل خود بینش پیدا کردند، روشی ساده برای اشتراک‌گذاری این بینش‌ها باید وجود داشته باشد تا همه افراد حاضر در سازمان بتوانند به طور مؤثر به سؤالات پاسخ دهند، داده‌ها را بیشتر کاوش کنند و تصمیمات بهتری بگیرند.

بعد از آماده‌سازی داده‌ها، حاکمیت پایه و اساس توسعه تجزیه و تحلیل سلف سرویس شما خواهد بود. در کنار حاکمیت؛ کسب و کارها از ابزارهای مدیریت داده(مانند کاتالوگ‌های داده) استفاده می‌کنند چون با دسترسی گسترده به داده‌های سازمانی سر و کار دارند و یک استراتژی داده واحد را پیاده‌سازی می‌کنند. گلچین کردن داده‌ها شامل چگونگی استخراج؛ پاکسازی؛ تعریف و تنظیم اطلاعات سازمان است. این فرایندی است که پلی بین داده‌ها و کاربردهای آن در دنیای واقعی را ایجاد می‌کند. کاتالوگ داده ترمینولوژی داده‌ها در سازمان را مشخص کرده جهت استفاده هر چه بهتر جهت تهیه داشبورد در اختیار افراد سازمان قرار می‌دهد.

هنگامی که حاکمیت داده‌ها و مدیریت داده‌ها با موفقیت در استراتژی داده شما اجرا می‌شوند، مزایای مهمی را تجربه خواهید کرد. داده‌های مناسب در اختیار افراد مناسب قرار خواهد گرفت، فرایندها شفاف‌تر، مستند و قابل درک‌تر خواهند بود و تصمیمات داده‌محور بارها در سراسر سازمان گرفته می‌شوند.

موفقیت با یک استراتژی داده مؤثر چگونه به نظر می‌رسد

بعد از پیاده‌سازی و مقیاس‌پذیری استراتژی داده‌های خود، نیاز به برخی قابلیت‌های مهم برای سازمان خود دارید تا بتوانید فرهنگ‌داده را توسعه و حفظ کنید. همان‌طور که قبلاً اشاره شد؛ شما به حمایت اجرایی و همچنین چابکی؛ تسلط بر داده‌ها و یک جامعه گسترده و فعال نیاز دارید، تا مأموریت، اهداف و نیازهای سازمان شما(بر اساس فرایند و فناوری) برآورده شود. کسب و کارهای سراسر جهان با موفقیت استراتژی داده را پیاده‌سازی کرده و از استقرار یک پلتفرم تجزیه و تحلیل مدرن و سلف سرویس در کنار این قابلیت‌ها بهره‌مند شده‌اند.

REI زمان را به نفع بینش و همکاری کاهش می‌دهد و تجربه خرده‌فروشی خود را بهبود می‌بخشد

قبلاً تحلیلگران REI حدود 80 درصد از وقت و تلاش خود را صرف انجام کارهای آماده‌سازی داده می‌کردند و بقیه وقت خود را صرف پیدا کردن راه‌حل مناسب برای انتقال اطلاعات به سهامداران می‌کردند. آن‌ها تصمیم گرفتند که یک استراتژی داده پیاده‌سازی کنند و اولویت را به همکاری بیشتر بین تیم‌های تجاری و فناوری اطلاعات بدهند.

Domino داده‌محور است و به برند مدرن پیتزا در جهان تبدیل شده‌اند

پیتزا Domino یکی از بزرگ‌ترین برندهای پیتزا در جهان است. اما در سال 2010؛ آن‌ها سهم قابل توجهی از بازار را از دست دادند. با پیاده‌سازی ذهنیت داده تا بینش برای مشارکت بهتر مشتری، Domino به یک برند داده‌محور تبدیل شد و رویکردهای جدید و ابتکاری را به بازار ارائه داد.

Schwab با بیش از 16000 کارمند فرهنگ‌داده خود را پیش می‌برد

بانکداری و شرکت کارگزاری که در دهه 1970 تأسیس شد با دیدگاه عموم در مورد شرکت داده مطابقت نداشت. Charles Schwab خلاف این را ثابت کرد و از تجزیه و تحلیل مدرن سلف سرویس استفاده کرد و محیطی ایجاد کرد که در آن افراد به داده‌ها علاقه‌مند بوده و مشتاق یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل مؤثرتر این داده‌ها هستند.

با توجه به این موفقیت‌ها؛ تعداد فزاینده‌ای از سازمان‌ها همچنین یک مدیر اطلاعات(CDO) را برای رهبری تغییر فرایندهای تجاری، غلبه بر موانع فرهنگی و انتقال ارزش تجزیه و تحلیل به همه کارمندان منصوب می‌کنند. برای توسعه یک تیم بسیار مؤثرتر تحت این موقعیت استراتژیک، سازمان‌ها هزینه و منابع بیشتری را اختصاص می‌دهند. به گفته گارتنر، 80 درصد از شرکت‌های بزرگ تا سال آینده دفتر CDO را به طور کامل اجرا خواهند کرد. با ما همراه باشید تا ببینید که آیا این امر به واقعیت تبدیل می‌شود یا خیر؛ یا به مدیران فناوری اطلاعات(CIOها) و فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا تمرکز استراتژیک‌تری بر زمینه‌های دیگر مانند امنیت داده‌ها داشته باشند.

یک قدم تا داده‌محوری

کافی است اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.