راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

قابلیت‌ها و سؤالات مهم

اکثر سازمان‌ها (به ویژه شرکت‌های بزرگ) منابع خود را برای جمع آوری، ذخیره سازی، امنیت و تجزیه و تحلیل داده‌هایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع، گزارشات اخیر Bain Survey نشان می‌دهد که بیش از دو سوم از 300 مدیر اجرایی که مورد پرسش قرار گرفتند اظهار می‌دارند که شرکت آنها سرمایه گذاری زیادی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها انجام می‌دهند، اما بیش از نیمی از آنها انتظار بازگشت سرمایه خود را دارند.

اما چرا چنین تمرکز جدی روی داده‌ها وجود دارد؟ مؤسسه جهانی مک کنزی اظهار می‌دارد که سازمان‌های داده محور 23 برابر مشتری بیشتری را بدست می‌آورند، 6 برابر بیشتر مشتریان را حفظ می‌کنند و 19 برابر بیشتر از سایر سازمان‌ها سودآور هستند. با این معیارهای موفق و وعده کشف بینش‌های دگرگون کننده کسب و کارها، شرکت‌هایی مانند Charles Schwab, Jaguar Land Rover, Lenovo  و غیره از داده‌ها برای پیدا کردن بینش‌های تغییر دهنده بازی استفاده می‌کنند. این بینش‌ها نتایج مثبتی مانند بهبود تصمیم گیری، ارتقاء عملیات تجاری و مشارکت بیشتر مشتریان را ایجاد می‌کند.

تبدیل شدن به یک کسب و کار داده محور همیشه به راحتی صورت نمی‌گیرد و به احتمال زیاد موانعی در این راه وجود خواهد داشت. دلیل این امر این است که داده و فناوری به تنهایی باعث موفقیت بیشتر یک سازمان نمی‌شوند. این امر مستلزم تغییر ذهنیت و تلاش رهبری و کارکنان است. سازماندهی تغییرات و انجام مؤثر آن مسلتزم حمایت اجرایی، چابکی، تسلط بر داده‌ها و جامعه گسترده و فعال برای اطمینان از برآورده شدن ماموریت‌ها (اهداف و نیازهای کلی سازمان) تحت فرایند و فناوری است.

برای توسعه یک فرهنگ داده محور از کجا باید شروع کنیم

سازمان‌ها باید به این سوالات و موارد دیگر توجه داشته باشند چون آنها به دنبال فرهنگ داده محور هستند و باید ببینند که آیا آماده هستند که با وجود داده‌ها متفاوت فکر، عمل و رفتار کنند؟

 • به عنوان یک سازمان استراتژی داده ما چیست و اگر تعریف نشده یا بد تعریف شده، چه مشکلاتی در داده‌ها وجود دارد؟
 • آیا رهبر کسب و کار موافق استفاده از داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های تجاری است و از آن حمایت می‌کند؟
 • آیا درک درستی از داده‌های فعلی وجود دارد و آیا افراد به این داده‌ها اعتماد می‌کنند؟
 • رویکرد مدیریت داده‌های ما چقدر پیچیده است و چه منابعی ممکن است باعث بهبود یا کمک به مقیاس‌پذیری سازمان به طور مطمئنی شود؟
 • در صورت امکان، چه فرایندهایی را باید برای اطمینان از حاکمیت صحیح داده‌ها اصلاح کنیم؟
 • کارمندان چه قابلیت‌های داده‌ای دارند؟ آیا در مهارت‌های داده در سطوح مختلف شکافی وجود دارد؟
 • آیا ما از بهترین سبک تجزیه و تحلیل پیروی می‌کنیم؟ اگر نه، چه استانداردهای سازمانی را باید برای اطمینان از پیروی از سبک‌های سازگار وضع کرد.
 • آیا ما یک جامعه داخلی وسیعی داریم که متعهد به تشویق افراد در زمینه داده‌ها و تاثیر بالقوه آن بر سازمان است یا خواهد بود؟ اگر نه، چگونه می‌توانیم آن را توسعه دهیم؟

قابلیت های اصلی یک سازمان داده محور

هنگامی که سوالات مهم را مرور کردید برای ایجاد فرهنگ داده در یک مسیر پیشرفت گام بر می‌دارید. با این کار، برخی از مشکلات کسب و کار مانند جذب و حفظ مشتری، بازاریابی متمرکز و موثر، نوآوری و توسعه محصول، کنترل و تضمین کیفیت و موارد دیگر را رفع خواهید کرد. شما همچنین برای موفقیت کوتاه و بلند مدت یک مزیت رقابتی خواهید داشت.

حمایت اجرایی قابل اطمینان برای پشتیبانی از اهداف داده محور

طبق گزارشات NewVantage Partners، دلیلی وجود دارد که تنها 32.4 درصد از مدیران به فرهنگ داده محور با موفقیت دست پیدا کرده‌اند. تبدیل به یک سازمان داده محور نیاز به چیزی فراتر از فناوری دارد. از آنجا که این تغییر نیاز به مجموعه مهارت‌ها، فرایندها و رفتارهای جدیدی برای پشتیبانی از راه حل تجزیه و تحلیل سلف سرویس دارد، مدیران نقش مهمی در حمایت و تنظیم این تغییرات ایفا می‌کنند.

اگر آنها واقعا معتقدند که هر کارمندی می‌تواند با کشف بینش‌های مهم در داده‌ها، پیشرفت بعدی را کشف کند، این مراحل به موفقیت سازمان آانها کمک می‌کند، چون آنها تجارت خود را تغییر می‌دهند:

 • با داده‌ها به عنوان سرمایه رفتار کنید و استفاده از این داده‌ها را در نقش‌های شرکت اولویت‌بندی کنید.
 • همه را مجهز به اطلاعات مهم سازگار با تجربه کاری کنید.
 • تخصیص منابع به تیم پروژه متشکل از سهامدارن مختلف که بر چگونگی گسترش و ترویج راه حل تجزیه و تحلیل و حمایت، آموزش و مدیریت تغییر متمرکز هستند.
 • از یک راهکار فناوری انعطاف‌پذیر، با استفاده ساده، مقیاس‌پذیر و تحت کنترل استفاده کنید.
 • ارائه آموزش‌های رسمی و غیر‌رسمی، فعالیت‌های آموزنده و راهنمایی‌هایی که مهارت‌ها را بهبود می‌بخشد و دانش نحوه عمل را ارتقاء می‌دهند و به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه گذاری کمک می‌کند.
 • در ارزیابی عملکرد و ارتقاء پرسنل، به خاطر استفاده از داده‌ها پاداش دهید.

Jaguar Land Rover فرآیند تغییر به مدیریت داده محور را از مدیران ارشد خود شروع کرد. به این نحو که یک سیستم تحیلی یکپارچه که تمام گزارشات و تحلیل‌های مورد نیاز هیئت مدیره را پشتیبانی میکرد. در کمتر از یکسال حدود سه چهارم سازمان از این سیستم ها استفاده میکردند و با انتشار اطلاعات در سازمان، تعداد گزارشات ساخته شده در سازمان 2 برابر شد

اولویت قرار دادن مهارت تجریه و تحلیل

برای اینکه هر کسی بتواند داده‌های تجاری خود را به طرز ماهرانه‌ای تجزیه و تحلیل کند، باید داده‌هایی داشته باشد. این موضوع فقط به داشتن مهارت‌های مناسب محدود نمی‌شود، بلکه تمایل به تصمیم‌گیری داده محور به جای تصمیم‌گیری غریزی یا حدس و گمان هم مهم میباشد. سازمان‌های دارای فرهنگ داده موفق، هم افرادی را با مهارت و استعداد مناسب برای تصمیم‌گیری داده محور استخدام می‌کنند و هم به کارکنان کمک می‌کنند تا مهارت‌های تجزیه و تحلیل خود را از طریق آموزش، جلسات پرزنت، گفتگو و سایر فعالیت‌ها توسعه دهند.

شرکتی که به طور مرتب افرادی را که وضعیت موجود را به چالش می‌کشند تشویق و پشتیبانی می‌کند، از شکایت کمتری برخوردار خواهد بود. تشویق کنجکاوی و کشف با داده‌ها به یک چالش روزانه تبدیل می‌شود. تجزیه و تحلیل سلف سرویس هم نقش مهمی در توانمندسازی دارد. شرکتی که امکان تجزیه و تحلیل سلف سرویس را فراهم می‌آورد سر انجام مشاهده می‌کند که داده‌ها در همه مکالمات با شروع و تکامل بر اساس سوالات، تحقیقات در حال بحث است.

 

Charles Schwab هنگامی که شیوه حمایت کارکنان در مورد داده‌ها را از دسترسی به داده به تجزیه و تحلیل داده‌ها تغییر داد، از 6000 کاربر به 16000 کاربر (تقریبا 90 درصد از شرکت) در طول 18 ماه رسید چون در آموزش و حمایت از افراد خود برای موفقیت سرمایه‌گذاری کردند. Andrew Salesky مدیر ارشد داده اظهار داشت که ما رویکردی را توسعه دادیم که هم از تحلیلگران مجرب و هم از کاربران تجاری مبتدی حمایت می‌کند و فرهنگ داده محور ما را پیش می‌برد.

با استفاده از فریم ورک چابک، دسترسی به داده‌ها و اطمینان کاربر را کنترل کنید

بوسیله یک فریم‌ورک واضح و چابک مدیریت داده در سازمان، شما داده‌های تمیز، قابل اعتماد را در زمان مناسب در اختیار افراد مناسب قرار دهید.

عوامل موفقیت چیست؟ تعادل مناسب کنترل و آزادی کاربران از طریق یک فریم‌ورک پایه که یک محیط تجزیه و تحلیل پایدار، امن و قابل اعتماد ایجاد می‌کند. اطمینان از اینکه سازمان شما فرآیندهای مشخص جهت بهبود داده‌ها را دارد در این فرآیند اهمیت بالایی دارد. همچنین موفقیت را قبل، حین و بعد از استقرار به حداکثر می‌رساند. هر چند این یک فرایند یکباره نیست و باید به صورت دوره‌ای تکرار شود. نظارت، ارزیابی و نگهداری مداوم که توسط واحد فناوری اطلاعات هدایت می‌شود، برای اطمینان از اینکه عملکرد تجزیه و تحلیل نیازهای کسب و کار را از طریق تغییر و بلوغ پشتیبانی می‌کند، به همان اندازه مهم است و محیط برای همه امن باقی می‌ماند. این تاثیر معمولا در زمان و هزینه صرفه جویی می‌کند، فرایندهای تجاری بهبود یافته و روابط با مشتری و همکاران قوی‌تر می‌کند.

JPMC از تجزیه و تحلیل سلف سرویس متعلق به کسب  کارها و به مالکیت فناوری اطلاعات استفاده کرد تا از تغییرات سریع صنعت پیروی کند و برای موفقیت در کسب کار بهتر بهینه سازی شود. در یک محیط تحت نظارت بالا، فناوری اطلاعات ابتدا نیاز به حاکمیت سازمانی دارد که دسترسی داده و سازگاری را متعادل کنید. JPMC با حمایت از جامعه علاقمندان به داده (که همچنین به عنوان CoE شناخته می‌شود) و فناوری (به عنوان فعال کننده)،  Tableau را به عنوان راه حل تجزیه و تحلیل داده‌های سازمانی خود تصویب کرد. با نزدیک به 30000 کاربر در شعب و بیش از 500 تیم تجاری، این امر منجر به افزایش دقت داده‌های استخراج شده شد که منجر به تصمیمات استراتژیک بهتر و بهبود سلامت بانک شد.

برای افزایش استفاده از تجزیه و تحلیل، علاقمندان به داده را دور هم جمع کنید

انجمن از افراد درون شرکت شما یک شبکه می سازد که از داده‌ها برای اشتراک‌گذاری و همکاری استفاده می کنند. اگر رهبران در تعیین زمان، فضا و منابع، برای پیشبرد مهارت‌های داده خود به همه کمک  کنند، در نهایت یک انجمن قوی رشد می‌کند. به نوبه خود، با افزایش درک بیشتر افراد در زمینه قدرت بینش‌های کشف شده به صورت جداگانه یا گروهی، این امر باعث افزایش پذیرش تجربیات و یادگیری می شود. به علاوه، شرکت شما سیلوهای داده را کاهش می‌دهد، تلاش ها را ساده می‌کند و معیارهای تجاری را بهتر از قبل تراز می‌کند.

داشتن رهبر جامعه (یا گروهی از رهبران) ضروری است. کسی که منابع فعالسازی را مستند می‌کند، کاربران را به هم متصل می‌کند و تجزیه و تحلیل‌ها را در همه سازمان تبشیر می‌کند و داده‌ها را در مرکز گفتگوهای خود قرار می‌دهد. انجمن های داده داخلی شما، همانطور که توسط رهبر(های) جامعه تشویق می‌شوند، می‌‌توانند با ارتباط با جوامع خارجی که اشتیاق مشابهی نسبت به داده‌ها دارند، شکوفا شوند.

Cargill بر اساس یک مدل هوش تجاری سنتی کار می‌کرد اما به خدمات شخصی روی آورد و همه را به یک فعال کننده جامعه تبدیل کرد. با نگاهی به جوامع داده مورد برای الهام گیری، آنها جامعه داخلی خود را که توسط فناوری اطلاعات پشتیبانی می‌شوند را ایجاد کرده‌اند که چالش‌های Data Viz و سایر فعالیت‌ها را برای تقویت مهارت‌ها سازماندهی کرد. در نهایت جامعه تجزیه و تحلیل Cargill از نظر اندازه 4 برابر شد و هزاران کارمند فرصت‌های میلیون دلاری پیدا کردند.

تبدیل به یک سازمان داده محور یک هدف مشترک است

آیا هنوز این سوال را دارید که آیا حالا زمان آن رسیده است که بر اساس داده‌ها عمل کنید؟ و یا به دنبال مکانی مناسب برای پرورش فرهنگ داده هستید؟ فقط به خاطر داشته باشید که شما تنها کسی نیسیتد که با این چالش روبرو است. کسب و کارهای دیگر مشکلات و خواسته هایشان را به اشتراک می‌گذارند و با حمایت و توجه رهبری مناسب، با انعطاف پذیری در برابر تغییر نیازها، سرمایه گذاری در راه حل‌های مناسب فناوری همراه با فرایندهای تعریف شده و تمرکز قوی بر افرادی که فرهنگ سازمان را مشخص می‌کنند، موفق می‌شوند.

Douglas Laney تحلیگر گارتنر توضیح می‌دهد که سازمان‌های پیشرو در هر صنعتی از داده‌ها و تجزیه و تحلیل به عنوان سلاح های رقابتی، شتاب دهنده عملیاتی و کاتالیزورهای نوآوری استفاده می‌کنند. آنها مورد اهداف، خواسته ها و چالش های تجاری خود و نحوه مدیریت داده‌ها می توانند به آنها کمک کنند. قابلیت‌ها و نتایج آنها همچنین گواهی بر زمان احتمالی است که داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها به نقطه کانونی استراتژی، فرایندها و سرمایه‌گذارهای سازمان تبدیل می‌شوند.

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.