راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

قابلیت‌ها و سؤالات مهم

اکثر سازمان‌ها(به ویژه شرکت‌های بزرگ) منابع خود را برای جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، امنیت و تجزیه و تحلیل داده‌هایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع، گزارشات اخیر Bain Survey نشان می‌دهد که بیش از دو سوم از 300 مدیر اجرایی که مورد پرسش قرار گرفتند اظهار می‌دارند که شرکت آن‌ها سرمایه‌گذاری زیادی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها انجام می‌دهند، اما بیش از نیمی از آن‌ها انتظار بازگشت سرمایه خود را دارند.

اما چرا چنین تمرکز بالایی روی داده‌ها وجود دارد؟ مؤسسه جهانی مکنزی اظهار می‌دارد که سازمان‌های داده‌محور 23 برابر مشتریان بیشتری دارند، آمار حفظ مشتریان آن‌ها 6 برابر بیشتر است و 19 برابر بیشتر از سایر سازمان‌ها سودآور هستند. با این معیارهای موفق و وعده کشف بینش‌های دگرگون کننده کسب و کارها، شرکت‌هایی مانند Charles Schwab, Jaguar Land Rover, Lenovo  و غیره از داده‌ها برای پیدا کردن بینش‌های تغییردهنده بازی استفاده می‌کنند. این بینش‌ها نتایج مثبتی مانند بهبود تصمیم‌گیری، ارتقاء عملیات تجاری و مشارکت بیشتر مشتریان را ایجاد می‌کنند.

تبدیل شدن به یک کسب و کار داده‌محور همیشه به راحتی صورت نمی‌گیرد و به احتمال زیاد موانعی در این راه وجود خواهد داشت. دلیل این امر این است که داده و فناوری به تنهایی باعث موفقیت بیشتر یک سازمان نمی‌شود. این امر مستلزم تغییر ذهنیت و تلاش مدیریت و کارکنان است. سازماندهی تغییرات و انجام مؤثر آن‌ها مسلتزم حمایت اجرایی، چابکی، تسلط بر داده‌ها و جامعه گسترده و فعال برای اطمینان از برآورده شدن اهداف و نیازهای کلی سازمان، تحت فرایند و استفاده درست از فناوری است.

برای توسعه فرهنگ داده‌محور از کجا باید شروع کنیم

سازمان‌ها باید به این سوال و موارد دیگر توجه داشته باشند چون آن‌ها به دنبال فرهنگ داده‌محور هستند و باید ببینند که آیا آمادگی این را دارند که با وجود آنالیز داده‌ها متفاوت فکر، برنامه‌ریزی و عمل کنند؟

 • به عنوان یک سازمان استراتژی داده ما چیست و اگر تعریف نشده یا بد تعریف شده، چه مشکلاتی در داده‌ها وجود دارد؟
 • آیا مالک کسب و کار موافق استفاده از داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های تجاری است و از آن حمایت می‌کند؟
 • آیا درک درستی از داده‌های فعلی وجود دارد و آیا افراد به این داده‌ها اعتماد می‌کنند؟
 • رویکرد مدیریت داده‌ها چقدر پیچیده است و چه منابعی ممکن است باعث بهبود یا کمک به مقیاس‌پذیری سازمان به طور مطمئن شود؟
 • در صورت امکان، چه فرایندهایی را باید برای اطمینان از حاکمیت صحیح داده‌ها اصلاح کنیم؟
 • کارمندان چه قابلیت‌های داده‌ای دارند؟ آیا در مهارت‌های داده در سطوح مختلف شکافی وجود دارد؟
 • آیا ما از بهترین سبک تجزیه و تحلیل پیروی می‌کنیم؟ اگر نه، چه استانداردهای سازمانی را باید برای اطمینان از پیروی از سبک‌های سازگار در نظر گرفت.
 • آیا ما یک جامعه داخلی بزرگ داریم که متعهد به تشویق افراد در زمینه داده‌ها و تاثیر بالقوه آن بر سازمان است؟ اگر نه، چگونه می‌توانیم آن را توسعه دهیم؟

قابلیت‌های اصلی یک سازمان داده‌محور

هنگامی که سوالات مهم را برای ایجاد فرهنگ داده‌محور مرور کردید یک گام در مسیر خود به جلو برداشته‌اید. با این کار، برخی از مشکلات کسب و کار مانند جذب و حفظ مشتری، بازاریابی متمرکز و موثر، نوآوری و توسعه محصول، کنترل و تضمین کیفیت و موارد دیگر را رفع خواهد شد. شما همچنین برای موفقیت در اهداف کوتاه و بلند مدت یک قابلیت و مزیت رقابتی دارید.

حمایت اجرایی برای پشتیبانی از اهداف داده‌محور

طبق گزارشات NewVantage Partners، دلیلی وجود دارد که تنها 32.4 درصد از مدیران فرهنگ داده‌محوری را با موفقیت پیاده‌سازی کرده‌اند. تبدیل شدن به یک سازمان داده‌محور نیاز به چیزی فراتر از فناوری دارد. از آنجا که این تغییر نیاز به مجموعه مهارت‌ها، فرایندها و رفتارهای جدید برای پشتیبانی از راه‌حل تجزیه و تحلیل سلف سرویس دارد، مدیران نقش مهمی در حمایت و تنظیم این تغییرات ایفا می‌کنند.

اگر آن‌ها واقعا معتقدند که هر کارمندی می‌تواند با کشف بینش‌های مهم در داده‌ها، پیشرفت بعدی را کشف کند، این مراحل به موفقیت سازمان آن‌ها کمک می‌کند، چون آن‌ها کسب و کار خود را تغییر می‌دهند:

 • با داده‌ها به عنوان سرمایه رفتار کنید و استفاده از داده‌ها را در بخش‌های شرکت اولویت‌بندی کنید.
 • همه را مجهز به اطلاعات مهم سازگار با تجربه کاری کنید.
 • منابع را به تیم پروژه، متشکل از سهامدارن که بر چگونگی گسترش، ترویج، تجزیه و تحلیل، حمایت، آموزش و مدیریت این راه‌حل متمرکزاند، تخصیص دهید.
 • از یک راهکار فناوری انعطاف‌پذیر، آسان، مقیاس‌پذیر و تحت کنترل استفاده کنید.
 • آموزش‌های رسمی و غیر‌رسمی ارائه کنید که فعالیت‌های آموزنده، راهنمایی‌های افزایش مهارت‌ و دانش نحوه عمل را شامل شوند و به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه‌گذاری کمک کنند.
 • به پرسنلی که در ارزیابی عملکرد و ارتقا از داده‌ها استفاده می‌کنند، پاداش دهید.

Jaguar Land Rover فرآیند پیاده‌سازی فرهنگ داده‌محور را از مدیران ارشد خود شروع کرد. به این نحو که یک سیستم تحیلی یکپارچه که تمام گزارشات و تحلیل‌های مورد نیاز هیئت مدیره را پشتیبانی می‌کرد، پیاده‌سازی کرد که در کمتر از یک‌ سال حدود سه چهارم سازمان از این سیستم‌ها استفاده می‌کردند و با انتشار اطلاعات در سازمان، تعداد گزارشات ساخته شده به 2 برابر رسید.

اولویت قرار دادن مهارت تجریه و تحلیل

برای اینکه هر کسی بتواند داده‌های کسب و کار خود را به طرز ماهرانه‌ای تجزیه و تحلیل کند، باید داده‌های صحیح داشته باشد. این موضوع فقط به داشتن مهارت‌های مناسب محدود نمی‌شود، بلکه تمایل به تصمیم‌گیری داده‌محور به جای تصمیم‌گیری غریزی یا حدس و گمان هم مهم است. سازمان‌های دارای فرهنگ داده‌محور موفق، هم افرادی را با مهارت و استعداد مناسب برای تصمیم‌گیری داده‌محور استخدام می‌کنند و هم به کارکنان کمک می‌کنند تا مهارت‌های تجزیه و تحلیل خود را از طریق آموزش، جلسات پرزنت، گفتگو و سایر فعالیت‌ها توسعه دهند.

شرکتی که به طور مرتب افرادی را که وضعیت موجود را به چالش می‌کشند تشویق و پشتیبانی می‌کند، از شکایت کمتری برخوردار خواهد بود. تشویق کنجکاوی و کشف با داده‌ها به یک چالش روزانه تبدیل می‌شود. تجزیه و تحلیل سلف سرویس هم نقش مهمی در توانمندسازی دارد. شرکتی که امکان تجزیه و تحلیل سلف سرویس را فراهم می‌آورد سر انجام مشاهده می‌کند که داده‌ها در همه مکالمات با شروع و تکامل بر اساس سوالات، تحقیقات در حال بحث است.

Charles Schwab هنگامی که شیوه حمایت از کارکنان در مورد داده‌ها را از دسترسی به داده خام به دسترسی به داده تجزیه و تحلیل شده تغییر داد، از 6000 کاربر داده‌مجور به 16000 کاربر(تقریبا 90 درصد از شرکت) در طول 18 ماه رسید چون در آموزش و حمایت از افراد خود برای پیشرفت سرمایه‌گذاری کردند. Andrew Salesky مدیر ارشد داده اظهار داشت که ما رویکردی را توسعه دادیم که هم از تحلیلگران مجرب و هم از کاربران مبتدی حمایت می‌کند و فرهنگ داده‌محور سازمان را رو به جلو پیش می‌برد.

با استفاده از چهارچوب چابک، دسترسی به داده‌ها و اطمینان کاربر را کنترل کنید

به‌وسیله یک چهارچوب واضح و چابک مدیریت داده‌ها در سازمان را همراه با داده‌های تمیز و قابل اعتماد در زمان مناسب در اختیار افراد مناسب قرار دهید.

عوامل موفقیت چیست؟ تعادل مناسب مابین کنترل و آزادی کاربران از طریق یک چهارچوب پایه که محیط تجزیه و تحلیل پایدار، امن و قابل اعتماد ایجاد می‌کند. اطمینان از اینکه سازمان شما فرآیندهای مشخص جهت بهبود داده‌ها دارد. این فرآیند اهمیت بالایی دارد. همچنین موفقیت را قبل، حین و بعد از استقرار به حداکثر می‌رساند. هر چند این فرایند یکباره جا نمی‌افتد و باید به صورت دوره‌ای تکرار شود. نظارت، ارزیابی و نگهداری مداوم که توسط واحد فناوری اطلاعات برای اطمینان از اینکه عملکرد تجزیه و تحلیل نیازهای کسب و کار از طریق تغییر و بلوغ شکل گیرد، انجام می‌شود، به همان اندازه مهم است و محیط برای همه امن باقی می‌ماند. این تاثیر معمولا در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کند، فرایندهای کسب و کار بهبود پیدا می‌کند و روابط با مشتری و همکاران قوی‌تر می‌شود.

JPMC از تجزیه و تحلیل سلف سرویس متعلق به کسب کارهای کوچک تحت نظر واحد فناوری اطلاعات استفاده کرد تا از تغییرات سریع صنعت پیروی کرده و برای موفقیت در کسب کار بهتر عمل کند. برای ایجاد یک محیط ایمن، واحد فناوری اطلاعات نیاز به حاکمبت داده‌ها و دسترسی کامل دارد. JPMC با حمایت از جامعه علاقمندان به داده(که همچنین به عنوان CoE شناخته می‌شود) و فناوری(به‌عنوان فعال کننده)، Tableau را به عنوان راه حل تجزیه و تحلیل داده‌های سازمانی خود تصویب کرد. با نزدیک به 30000 کاربر در شعب و بیش از 500 تیم تجاری، این امر منجر به افزایش دقت داده‌های استخراج شده شد که منجر به تصمیمات استراتژیک بهتر و بهبود سلامت بانک اطلاعات شد.

برای افزایش استفاده از تجزیه و تحلیل، علاقمندان به داده را دور هم جمع کنید

انجمن از افراد درون شرکت شما یک شبکه می‌سازد که از داده‌ها برای اشتراک‌گذاری و همکاری استفاده می‌کنند. اگر مدیران در تعیین زمان، فضا و منابع، برای پیشبرد مهارت‌های داده‌کاوی خود به همه کمک کنند، در نهایت یک واحد قوی رشد می‌کند. به نوبه خود، با افزایش درک بیشتر افراد در زمینه قدرت بینش‌های کشف شده به صورت جداگانه یا گروهی، این امر باعث افزایش پذیرش تجربیات و یادگیری می‌شود. به علاوه، شرکت شما سیلوهای داده را کاهش می‌دهد، تلاش‌ها را ساده می‌کند و معیارهای کسب و کار را بهتر از قبل تراز می‌کند.

داشتن مدیر ارشد(یا گروهی از مدیران) ضروری است. کسی که منابع فعال‌سازی را مستند می‌کند، کاربران را به هم متصل می‌کند و تجزیه و تحلیل‌ها را در همه سازمان تبشیر می‌کند و داده‌ها را در مرکز گفتگوهای خود قرار می‌دهد. انجمن‌های داده داخلی شما، همانطور که توسط مدیر(های) ارشد تشویق می‌شوند، می‌‌توانند با ارتباط با جوامع خارجی که اشتیاق مشابهی نسبت به داده‌ها دارند، شکوفا شوند.

Cargill بر اساس یک مدل هوش تجاری سنتی کار می‌کرد اما به خدمات شخصی روی آورد و همه را به یک فعال کننده جامعه تبدیل کرد. با نگاهی به جوامع داده مورد برای الهام‌گیری، آن‌ها جامعه داخلی خود را که توسط فناوری اطلاعات پشتیبانی می‌شوند را ایجاد کرده‌اند که چالش‌های Data Viz و سایر فعالیت‌ها را برای تقویت مهارت‌ها سازماندهی کرد. در نهایت جامعه تجزیه و تحلیل Cargill از نظر اندازه 4 برابر شد و هزاران کارمند فرصت‌های میلیون دلاری پیدا کردند.

تبدیل شدن به یک سازمان داده محور‌هدفی مشترک است

آیا هنوز این سوال را دارید که آیا حالا زمان آن رسیده است که بر اساس داده‌ها عمل کنید؟ و یا به دنبال مکانی مناسب برای پرورش فرهنگ داده‌محوری هستید؟ فقط به خاطر داشته باشید که شما تنها کسی نیسیتد که با این چالش روبه‌رو است. کسب و کارهای دیگر مشکلات و خواسته‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند و با حمایت و توجه مدیریت، با انعطاف‌پذیری در برابر تغییر نیازها، سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های مناسب فناوری همراه با فرایندهای تعریف شده و تمرکز قوی بر افرادی که فرهنگ سازمان را مشخص می‌کنند، موفق می‌شوند.

Douglas Laney تحلیل‌گر گارتنر توضیح می‌دهد که سازمان‌های پیشرو در هر صنعتی از داده‌ها و تجزیه و تحلیل به عنوان سلاح‌های رقابتی، شتاب دهنده عملیاتی و کاتالیزورهای نوآوری استفاده می‌کنند. آن‌ها مورد اهداف، خواسته‌ها و چالش‌های کسب و کار خود و نحوه مدیریت داده‌ها می‌توانند به آن‌ها کمک کنند. قابلیت‌ها و نتایج آن‌ها همچنین گواهی بر زمان احتمالی است که داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها به نقطه کانونی استراتژی، فرایندها و سرمایه‌گذارهای سازمان تبدیل می‌شوند.

یک قدم تا داده‌محوری

کافی است اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

راهنمایی برای نحوه ایجاد یک سازمان داده محور

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.