چگونه یک داشبورد بازاریابی محتوا بسازیم؟

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا بخش اصلی هر استراتژی بازاریابی دیجیتال است. داشبورد بازاریابی محتوایی معیارهای عملکرد شما را مصور می‌کند تا مناسب‌ترین محتوا را پیدا کنید و از فرصت‌های خود برای بهبود یا بهینه‌سازی استفاده کنید.

بازاریابی محتوا یکی از ستون تیم‌های بازاریابی دیجیتال مدرن است. بازاریابی محتوا فرایند برنامه‌ریزی، توسعه، به‌اشتراک‌گذاری و انتشار محتوا در کانال‌های مختلف مانند وبلاگ، پست شبکه‌های اجتماعی یا پادکست است.

بازاریابی محتوا بسته به سؤالات بی‌پاسخی که دارید، اهداف کلی محتوا و شاخص‌های کلیدی عملکردی که دنبال می‌کنید، متفاوت است.

بنابراین، اکنون که با بازاریابی محتوا آشنا شدید، اجازه دهید ببینیم داشبورد بازاریابی محتوایی چیست و چه اهمیتی دارد.

داشبورد بازاریابی محتوا چیست؟

داشبورد بازاریابی محتوا یک ابزار برای گزارش‌دهی بصری است که مهم‌ترین معیارهای بازاریابی محتوای شما را مصورسازی می‌کند. شما می‌توانید عملکرد و میزان تعامل با محتوای خود را به کمک معیارهای مصور در داشبورد بررسی کنید.

چگونه نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بازاریابی محتوا سنجیده می‌شود؟

اندازه‌گیری ROI بازاریابی محتوای شما از اهمیت بسیاری برخوردار است. فرض کنید محتوایی که ارائه می‌دهید (نظیر یک مقاله یا کتاب الکترونیک)، کیفیت بالایی دارد. وقتی این محتوا را روانه وب جهانی می‌کنید، از کجا متوجه می‌شوید که مردم چگونه با آن ارتباط برقرار کرده‌اند؟ بدون دنبال‌کردن معیارهای بازاریابی محتوا نمی‌توانید به اطلاعاتی در این زمینه دست پیدا کنید.

داشبورد بازاریابی محتوا به شما این امکان را می‌دهد که معیارهای عملکرد نظیر ترافیک ارگانیک و میزان جستجو را اندازه‌گیری کنید؛ معیارهای تعاملی مانند میانگین زمان سپری شده در هر صفحه یا نرخ پرش (Bounce Rate) و معیارهای تبدیل مانند شروع نسخه آزمایشی یا تکمیل فرم. در این میان، ROI نیز وجود دارد. ROI یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که باید در داشبورد محتوایی خود داشته باشید. این معیار به شما نشان می‌دهد که چقدر از بازاریابی محتوای خود درآمد کسب کرده‌اید. آیا ما می‌توانیم زمان و هزینه‌ای را که برای توسعه و اجرای بازاریابی محتوا صرف کرده‌ایم، جبران کنیم؟ اگر پاسخ شما به این پرسش مثبت باشد، برای بهینه‌سازی تمرکز بهتری روی حوزه‌های مختلف خواهید داشت.

انواع بازاریابی محتوایی قابل‌اندازه‌گیری

بازاریابی محتوا فقط در یک پست وبلاگی خلاصه نمی‌شود. رایج‌ترین انواع بازاریابی محتوا عبارت‌اند از:

 • مقالات
 • پادکست یا مصاحبه‌های صوتی
 • پست‌های وبلاگی
 • محتوای طولانی نظیر کتاب‌های الکترونیک یا موردپژوهی (مطالعات موردی)
 • دوره‌ها
 • بازاریابی ایمیلی
 • اینفوگرافیک‌ها
 • خبرنامه‌ها
 • کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی
 • وبینارها
 • ویدئوها (آموزش، سخنرانی مهمان‌ها، مصاحبه)

 

 

چگونه یک داشبورد بازاریابی محتوایی بسازیم؟

حالا که با داشبورد بازاریابی محتوا آشنایی پیدا کردیم، وقت آن رسیده که یک داشبورد ایجاد کنیم. مرحله اول، انتخاب شاخص‌های کلیدی عملکرد (KIP) و معیارهایی است که می‌خواهید مصور کنید. در ادامه این مقاله، برخی از معیارهای برتر آورده شده‌اند. شما می‌توانید این معیارها را در داشبورد بازاریابی محتوای خود قرار دهید.

چه معیارهایی که معمولاً توسط بازاریابان محتوا استفاده می‌شوند

 • میانگین زمان سپری شده در هر صفحه

آیا افراد پس از پیداکردن آنچه که می‌خواهند، در وب‌سایت شما می‌مانند؟ میانگین زمان سپری شده در هر صفحه معیار تعاملی خوبی است که به شما نشان می‌دهد آیا علاقه مخاطبان خود را برانگیخته‌اید یا خیر. 52 ثانیه، میانگین زمان سپری شده خوبی محسوب می‌شود.

سعی کنید معیار میانگین زمان سپری شده در هر صفحه را بررسی کنید و ببینید آیا با تغییراتی که در رویکرد استراتژیک خود ایجاد کرده‌اید، مرتبط است یا خیر.

 • بازدید از صفحات به‌ازای هر  جلسه

بازدید از صفحات به‌ازای هر جلسه ، نشان‌دهنده میانگین تعداد صفحاتی است که کاربر در هر بازدید (Session) به آن‌ها سر می‌زند. در تمام صنایع، سنجه صفحات به‌ازای هربازدید 5 است. اگر معیار صفحات به‌ازای هر بازدید نزدیک یا بالای 5 باشد، به این معنی است که محتوای شما توجه کاربر را به خود جلب کرده است. می‌توانید این معیار را بر اساس کانال یا بر اساس نوع کاربر تقسیم کنید. این کار به تجزیه‌وتحلیل عملکرد شما کمک می‌کند.

 • نرخ پرش

نرخ پرش یک معیار مهم برای بازاریابان محتوا است. اگر نرخ پرش بالایی دارید، به این معنی است که محتوای شما برای کاربران جذابیتی ندارد. اگر کاربران از سایت شما خارج می‌شوند، شاید وقت آن رسیده باشد که در استراتژی خود تجدیدنظر کنید.

 • ترافیک جستجوی ارگانیک

ترافیک ارگانیک کلید هر استراتژی بازاریابی محتوا است. تمرکز بر سئو و درک عباراتی که افراد جستجو می‌کنند، به این معنی است که می‌توانید محتوای باکیفیت و ارزشمندی تولید کنید که کاربران شما مشتاقانه به دنبال آن هستند. اگر محتوای شما هدفمند باشد و نتایج جستجوی خوبی ارائه دهد، معیار ترافیک جستجوی ارگانیک باید بر روی نرخ پرش و میانگین زمان سپری شده در صفحه تأثیر بگذارد. محتوای باکیفیتی که به سؤالات مردم پاسخ می‌دهد = عملکرد و تعامل بهتر

 • ترافیک ارجاعی

به‌غیراز جستجوی ارگانیک، مردم چگونه محتوای شما را پیدا می‌کنند؟ به کاربرانی که از طریق دیگر سایت‌ها به سایت شما وارد می‌شوند، ترافیک ارجاعی می‌گویند. وقتی کاربری از طریق لینک سایت شما در دیگر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی وارد سایت می‌شود، نرم‌افزارهای آمارگیر مانند Google Analytics، این نوع ترافیک را ترافیک ارجاعی محسوب می‌کنند. توجه به ترافیک ارجاعی به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را بهینه کنید و زمان و انرژی خود را در جای درست متمرکز کنید.

 • بک‌لینک‌ها

بک‌لینک‌ها نشان‌دهنده رأی اعتماد از یک سایت به سایت دیگر هستند. بک‌لینک‌ها جزو ضروریات سئو هستند؛ سئو نیز به نوبه خود جزء مهمی از هر استراتژی بازاریابی محتوا محسوب می‌شود. هر چه بک‌لینک‌های بیشتری به محتوای شما اشاره داشته باشند، سایر وب‌سایت‌ها و خوانندگان به آنچه که شما می‌گویید، بیشتر اعتماد خواهند کرد. بک‌لینک‌ها را می‌توان به‌عنوان راهی برای سنجش اعتبار محتوا در نظر گرفت.

 • نرخ تبدیل

مسلماً شما برای برنامه‌ریزی، ایجاد و انتشار محتوای خود تلاش می‌کنید و دوست ندارید این تلاش‌ها توسط کاربران نادیده گرفته شوند. هدف شما می‌تواند تکمیل یک فرم، شروع نسخه آزمایشی، خرید یک محصول یا بهره‌بردن از خدمات توسط کاربر باشد. بررسی کردن نرخ تبدیل، یکی از راه‌های سنجش تعامل کاربر با محتوای شما است.

چگونه یک داشبورد بازاریابی محتوایی بسازیم؟

ورود به Google Analytics یا مدیریت ارتباط با مشتریان (مانند HubSpot) برای به‌روزرسانی معیارهای بازاریابی محتوا می‌تواند خسته‌کننده و زمان بر باشد. اکنون می‌توانید داشبورد بازاریابی محتوایی خود را بسازید، به‌گونه‌ای که به طور خودکار به‌روزرسانی شود و اطلاعات بلادرنگ را به نمایش درآورد؛ به این شکل می‌توانید برای تصمیم‌گیری از آن‌ها استفاده کنید.

برای ساخت داشبورد بازاریابی محتوا باید:

 • اهداف خود را مشخص کنید
 • معیارها و KIPها را انتخاب کنید
 • یک ابزار هوش تجاری کم‌حجم را برای ردیابی معیارهای بازاریابی محتوای خود انتخاب کنید
 • معیارهای خود را بررسی کنید و مصورسازی‌های خود را انتخاب کنید

معیارهای خود را به داشبورد بازاریابی محتوا اضافه کنید و فوراً  آن‌ها را ردیابی کنید

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.