هوش تجاری کسب و کار شما را به 10 روش بهبود می‌بخشد

10 ways sales business intelligence

 

این روزها هوش تجاری کسب و کار بحث داغی است. با این حال، بسیاری از صاحبان تصور می‌کنند کسب و کارهای کوچک نیازی به تجزیه و تحلیل داده‌های خود ندارند. همچنین، این تفکر که هوش تجاری تأثیر مثبتی بر کسب و کارها نمی‌گذارد، در بسیاری از افراد وجود دارد. این تفکر درست نیست. در دنیای تجاری داده محور امروزی، داده‌های درست می‌توانند به رشد کسب و کارهای کوچک و بزرگ کمک کنند.

هوش تجاری چیست و چرا برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

ما برای یافتن پاسخ این پرسش تحقیقات زیادی انجام داده‌ایم و از رهبران فکری، متخصصین فناوری، توسعه دهندگان BI (هوش تجاری) و مشاوران خواستیم که بینش خود را با ما به اشتراک بگذارند. این رهبران صنعتی مزایای هوش تجاری در بخش مختلف یک کسب و کار، از خدمات مشتری گرفته تا تحقیق، توسعه، فروش و بازاریابی را توضیح داده‌اند. ما در این مقاله قصد داریم 10 روش برتری را که هوش تجاری می‌تواند کسب و کار کنونی شما را بهبود ببخشد و به شما کمک کند تا تصمیمات تجاری کاربردی‌تری بگیرید، بررسی کنیم.

ابزارهای هوش تجاری کسب و کار به شرکت‌های دارای منابع اطلاعاتی با ارزش کمک می‌کنند تا با تصمیم گیری‌های استراتژیک به اهداف تجاری خود دست پیدا کنند. ابزارهای BI تعاملات مختلف با مشتری در قالب تماس صوتی، پشتیبانی چت و ایمیل را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بنابراین می‌توان به درک درستی از ترجیحات مشتری، عادات خرید، ترندهای بازار و غیره رسید.

احتمالاً به عنوان مدیر اجرایی ارشد یا مسئول BI یک سازمان، بیش از اندازه مضطرب هستید، زیرا برای درک بهتر داده‌ها دائماً باید به دنبال راه‌های مختلفی باشید. دنیای تجارت تغییر کرده است. به همین دلیل باید به تجزیه و تحلیل پرداخت و اینجاست که هوش تجاری به کار می‌آید. آیا واقعاً می‌دانید هوش تجاری چگونه به کسب و کار شما کمک می‌کند؟

هوش تجاری یعنی ارائه داده‌های درست در زمان درست به افراد درست، به گونه‌ای که بتوانند تصمیم گیری‌های درستی داشته باشند.

آیا به هوش تجاری کسب و کار نیاز داریم؟

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که در آن سازمان‌های تجاری هر روز حجم عظیمی از داده‌ها را تولید، جمع آوری و ذخیره می‌کنند. اگر نتوانید از داده‌ها به درستی بهره ببرید، به ضرر سازمان خواهد بود. از آنجایی که فرایند تجزیه و تحلیل داده‌ها خسته کننده است، بنابراین احتمال این که همه داده‌ها را با یکدیگر قاطی کنید زیاد است. اما با هوش تجاری، کل فرایند تجزیه و تحلیل داده‌ها به صورت بهینه و خودکار انجام می‌شود. این امر فرایند تصمیم گیری تجاری را بهبود می‌بخشد.

اکنون به این می‌پردازیم که هوش تجاری چگونه می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند.

بالا بردن هوش رقابتی

هوش تجاری به کسب و کارها کمک می‌کند تا برتری‌های رقابتی خود را با استفاده مؤثر از داده‌ها بهبود بخشند و داده‌ها را به اطلاعات عملی تبدیل کنند.

بهبود هوش بازار

علاوه بر افزایش هوش رقابتی، نرم افزار هوش تجاری را می‌توان برای به دست آوردن اطلاعات بازار استفاده کرد و با ابزارهای هوش تجاری می‌توان داده‌ها را بهتر تجزیه و تحلیل کرد. این داده‌ها نگرش مشتری، الگوهای خرید، نظارت بر رفتار مشتری و پیش بینی روند بازار را شامل می‌شوند.

کسب و کارها می‌توانند با استفاده از تمام اطلاعات موجود نسبت به تغییرات بازار واکنش بهتری از خود نشان دهند. این امر به صاحبان کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا واحد تولیدی خود را برنامه ریزی کنند. آن‌ها می‌توانند روند تولید محصولات خود را بهینه سازی کنند و از اتلاف وقت جلوگیری کنند. بهره گیری مؤثر و هوشمندانه از هوش تجاری به شما کمک می‌کند تا هوش بازار را نیز بهبود بخشید.

ادغام داده‌ها

در بیشتر کسب و کارها داده‌ها به اشکال گوناگون ذخیره می‌شوند، به همین دلیل، تجزیه و تحلیل داده‌ها چالش برانگیز و پیچیده می‌شود. با استفاده از هوش تجاری می‌توانید پیچیدگی‌های موجود را تا حد امکان کاهش دهید. ابزارهای هوش تجاری همه داده‌های به دست آمده از کسب و کار شما را به اشکال مختلف ادغام می‌کنند و با استفاده از داده‌های بلادرنگ دید بهتری از کسب و کار را ارائه می‌دهند. اعداد دروغ نمی‌گویند. ادغام داده‌ها به کمک هوش تجاری موفقیت‌های تجاری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

مدل کسب و کار مؤثر

وقتی همه داده‌ها، دید کلی بازار، آمارهای مربوط به عادات خرید مشتری و استراتژی بازار رقیب را در اختیار دارید، مطمئناً بر روی پایداری و نتیجه گیری بهتر مدل کسب و کار خود تمرکز بیشتری خواهید داشت. هوش تجاری به شما کمک می‌کند تا داده‌های شرکت خود را تجزیه و تحلیل کنید و همچنین تمام اطلاعات تجاری خارجی را در نظر بگیرید.

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا BI تا این حد مؤثر واقع شده است؟ انقلاب در تجارت الکترونیک می‌تواند پاسخ این پرسش باشد. امروزه فاصله ما با هر آنچه که نیاز داریم فقط یک کلیک است، بنابراین صاحبان کسب و کارها باید در عرضه محصولات خود، مطالعه روند بازار، سرمایه گذاری مناسب و ارزیابی تلاش‌های خود به شیوه‌ای خاص عمل کنند. هوش تجاری به آن‌ها کمک کرده است تا به جای این که به دنبال تیری در تاریکی باشند، یک مدل تجاری مؤثرتر ارائه دهند.

نگرش مشتری

داده‌های مشتری به دست آمده از CRM (مدیریت ارتباط با مشتری)، ایمیل مارکتینگ، کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی و تعاملات وب سایت را می‌توان در پلتفرم مدیریت داده‌ها ردیابی کرد. بدین شکل می‌توانید دید جامعی از مشتریان و تعامل آن‌ها با کسب و کار خود پیدا کنید.

این امر برای همه کسب و کارها از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا مشتریان تعاملات خود را با یک کسب و کار در چندین پلتفرم و کانال شروع کرده‌اند. مشتریان از وب سایت، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل خود استفاده می‌کنند. توجه به مشتریان خود بدون داشتن دیدگاهی تلفیقی از تعاملات آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود. فقط در صورتی می‌توانید نیازهای مشتریان خود را برآورده کنید که به روشی آگاهانه و مؤثر به آن‌ها توجه داشته باشید. مطالعه داده‌های ارائه شده توسط هوش مصنوعی می‌تواند به بهبود و ارتقای تعامل مشتریان نه تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی حضوری، بلکه در ارتباط مستقیم با مشتریان به شما کمک کند.

استراتژی فروش شخصی‌سازی‌شده

برای تیم بازاریابی و فروش، داشتن درک درستی از دیگر کسب و کارهایی که قصد همکاری با آن‌ها را دارند، بسیار مهم است. به عنوان یک فروشنده، شما باید قبل از ترغیب دیگران با جنبه‌های مختلف یک شرکت نظیر گردش مالی سالانه، تعداد فروش، رقبا، سیاست‌های تجاری، شرکای برون سپاری و غیره آشنایی کامل داشته باشید.

هوش تجاری کسب و کار استراتژی‌های فروش شما را فشرده‌تر و مؤثرتر می‌کند. بهتر است تیم فروش قبل از ایجاد سرنخ‌هایی برای ملاقات با مشتریان احتمالی یا برگزاری هر جلسه کاری، مشتریان احتمالی کسب و کار را بشناسد. ابزارهای هوش تجاری می‌توانند تمام داده‌های مربوط به گردش مالی شرکت هدف، برنامه بودجه، برنامه توسعه، تعداد فروش، رقبا و دیگر موارد را ارائه دهند. این اطلاعات می‌توانند زمینه تجزیه و تحلیل و آماده سازی فروش را برای تیم فروش فراهم کنند.

برای مدیران فروش بدون استفاده از ابزارهای BI، پیش بینی این که کدام تکنیک فروش مؤثرتر است، دشوار خواهد بود. با حدس و گمان نمی‌توان فروش داشت، بلکه به اطلاعات مناسب نیاز است. پیش‌گامان فروش با استفاده از BI در رویکرد خود جهت زمینه سازی فروش بهتر و شخصی‌سازی‌شده تغییراتی ایجاد می‌کنند.

بازگشت سرمایه (ROI) استراتژی‌های بازاریابی خود را محاسبه کنید

اپلیکیشن‌ها، شبکه‌های اجتماعی، آنالیز، کمپین‌های AdWords و ایمیل‌ها به تدریج جایگزین روش‌های بازاریابی سنتی می‌شوند. هوش تجاری برای کمک به کسب و کارهای کوچک در محاسبه ROI بسیار مهم است. هوش تجاری می‌تواند گزارشات تحلیلی را بر اساس گزارش‌ها، داده‌ها، حقایق به جای فرضیات ایجاد کند. گزارش‌ها می‌توانند به شما بگویند که چه چیزی برای کسب و کار شما مفید است.

آنالیز هوش تجاری می‌تواند تمام نگرش بازار را به شما ارائه دهد و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید پول خود را کجا خرج کنید. مهم‌تر از همه، با استفاده از ابزارهای هوش تجاری می‌توانید استراتژی‌های ضعیف بازاریابی را نیز شناسایی کنید، آن‌ها را حذف و بودجه بازاریابی خود را تنظیم کنید.

دیدگاه کل‌نگر کسب و کار شما

داده‌های مشتری را می‌توان از CRM، ایمیل، لیست اشتراک خبرنامه، ترافیک وب سایت، تعامل با شبکه‌های اجتماعی به دست آورد و همه آن‌ها را در یک نمای کلی مرتب کرد. تیم کسب و کار شما می‌تواند از این داده‌ها برای تعامل با مشتریان به گونه‌ای شخصی‌سازی‌شده استفاده کند.

همچنین، شما می‌توانید همه اطلاعات مربوط به کسب کار خود مانند ارقام فروش، گزارش‌های مالی، نمایش زمان واقعی کمپین‌های بازاریابی، سوابق کارمندان و فعالیت‌های رقبا را در یک نمای کلی قرار دهید. بدون داشتن یک دیدگاه تلفیقی واحد نسبت به کسب و کار و مشتریان خود، رسیدگی به نیازهای آن‌ها و رسیدن به اهداف تجاری دشوار خواهد بود.

تصمیم گیری سریع و صرفه جویی در زمان

هوش تجاری داده‌های ارزشمندی را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند. با وجود هوش تجاری، کسب و کارها می‌توانند حقایق را از حجم زیادی از داده‌های سازماندهی نشده با سرعت بسیار بالایی استخراج کنند. با دسترسی فوری به داده‌های تجاری، می‌توانید اطلاعات داخلی را تجزیه و تحلیل کنید و تصمیمات تجاری کارآمدتری بگیرید. تیم‌های هوش تجاری اطمینان حاصل می‌کنند که شرکت گزارش‌های تجاری پیشرفته را در زمان واقعی دریافت می‌کند تا بتواند به طور مؤثر از اطلاعات استفاده کنند و نتیجه بهتری بگیرد.

یک سیستم هوش تجاری کسب و کار قدرتمند می‌تواند زمان زیادی را که صرف جمع آوری داده‌ها، ورود، تجزیه و تحلیل، کنترل و استفاده می‌شود، کاهش دهد. مواردی که به آن‌ها اشاره شد، به زمان و تلاش زیادی نیاز دارند. یک ابزار خودکار هوش تجاری می‌تواند داده‌ها را به شیوه‌ای سریع‌تر و مؤثرتر جمع آوری، تجزیه و تحلیل، مدیریت و استفاده کند. از آنجایی که داده‌ها قبلاً مرتب شده‌اند، گزارش‌ها را می‌توان به سرعت ایجاد کرد. این امر باعث صرفه جویی در زمان می‌شود و انرژی افراد نیز حفظ می‌شود. شما می‌توانید از منابع خود به روش‌های سازنده دیگری نیز استفاده کنید.

اطلاعات موبایلی

امروزه دسترسی به اطلاعات برای هر کسب و کاری بسیار ضروری است. کسب و کارهایی که نتوانند در هر مکانی به داده‌های بلادرنگ دسترسی پیدا کنند، قادر نخواهند بود با رقبای خود رقابت کنند.

هوش تجاری کسب و کار می‌تواند اطلاعات مهم تجاری را که برای تصمیم گیری‌های استراتژیک به آن‌ها نیاز دارید، مستقیماً از طریق موبایل، تبلت یا لپ تاپ برای شما فراهم کند.

کلام آخر

امروزه همه ما بخشی از دنیای تجارت هستیم، جایی که سازمان‌ها حجم عظیمی از داده‌ها را از مناطق مختلف جمع آوری و ذخیره می‌کنند. اگر از داده‌ها به درستی استفاده نشود، به کسب و کار شما ضرر سنگینی وارد خواهد شد. ممکن است راه‌های دیگری برای تجزیه و تحلیل دقیق هر داده جهت ساختار تصمیم‌های استراتژیک باشد، اما امری زمان بر و پرهزینه است. به کمک BI این فرایند نه تنها بهینه می‌شود، بلکه به صورت اتوماتیک نیز صورت می‌گیرد.

با مدیر ارشد فناوری اطلاعات خود صحبت کنید و اجازه دهید او مشکل سازماندهی داده‌ها را برطرف کند. حتماً بر روی جمع آوری، ذخیره سازی، مدیریت و توزیع داده‌ها تمرکز بیشتری داشته باشید. راه حل پیشنهادی مدیر ارشد فناوری اطلاعات شما مطمئناً همه چیز را حل می‌کند. اما یک واقعیت تغییرناپذیر وجود دارد. هیچ راه حل واحدی نمی‌تواند تمام نیازهای شما را برآورده کند. سیستمی ایجاد کنید که بتواند همه نیازهای کسب و کار شما را یکپارچه کند. یک سیستم یکپارچه قابل اعتماد که درک درستی از نیازهای شما داشته باشد.

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.