برای پیاده‌سازی راهکارهای هوش تجاری به چه مهارت‌هایی نیاز داریم؟

در روزهایی که اهمیت استفاده از داده ها بر سازمان‌ها پوشیده نیست، استفاده از ابزارهای هوش تجاری باعث شده تا سازمان‌ها بتوانند از داده‌های خود که منابع با ارزشی محسوب می‌شوند بهترین استفاده را کنند. هوش تجاری (Business Intelligence) شامل فرایندهایی است که تجزیه و تحلیل داده‌ها و نرم افزارهای سازمان شما را آغاز می‌کند و برنامه‌ها و نرم افزارهای مورد استفاده سازمان‌ها را نیز در این تجزیه و تحلیل به کار میگیرند، تا به وسیله نتایج این فرایندها در تصمیم گیری‌های سازمان بهبود ایجاد کنند. برای استفاده از این فرایندها لازم است مهارت هوش تجاری را در افراد استفاده کننده از این راهکارها ببینیم.

مدیران سازمان و مدیران میانی واحدها بهتر است با هوش تجاری آشنا باشند تا بتوانند بر اساس داده‌ها تصمیمات موثری  برای سازمان خود بگیرند. با این حال مسئولان داده در سازمان ها، تحلیلگران داده و تحلیلگران هوش تجاری برای استفاده از منافع هوش تجاری در جهت تصمیم گیری‌های سازمان، به مهارت‌های هوش تجاری در سطح قابل قبولی نیاز دارند.

وقتی از مهارت‌های هوش تجاری حرف می‌زنیم، منظورمان کدام مهارت‌ها است؟

هوش تجاری و راهکارهای آن، یک فرایند مبتنی بر فناوری است. بنابراین افرادی که در زمینه‌های مختلف با هوش تجاری سر و کار دارند به تعدادی مهارت لازم دارند. اگر پیاده‌کننده هوش تجاری در سازمان هستید این مهارت‌ها شامل مهارت‌های سخت، مانند برنامه نویسی کامپیوتر و آشنایی با انواع پایگاه داده خواهد بود. با این حال افراد به مهارت‌های نرم مانند مهارت‌های بین فردی نیز نیاز دارند و پیاده سازی راهبردهای هوش تجاری فقط محدود به مهارت‌های سخت نمی‌شود.

در ادامه اطلاعاتی در مورد مهارت‌های تجاری حاصل از هوش تجاری می‌خوانید.

انواع مهارت در فرایندهای هوش تجاری

  • تحلیل داده‌ها (Data Analysis)

وظیفه اصلی کسی که در تجزیه و تحلیل کسب و کارها فعالیت می‌کند این است که داده‌های تجمیع شده را به اطلاعات کاربردی تبدیل کند. با کمک گرفتن از این فرایند سازمان‌ها می‌توانند تصمیماتی را اتخاذ کنند که سودآوری سازمان را افزایش دهد. این فرایند شامل درک دسته‌های بزرگی از داده‌ها می‌شود بنابراین افراد در این زمینه باید مهارت‌های تحلیلی خود را تقویت کنند.

این افراد باید بتوانند ارتباطات را تشخیص دهند و به انبوهی از داده‌ها معنی ببخشد. تحلیل‌گران باید ابزارهایی را برای جمع‌آوری داده‌ها شناسایی یا طراحی کنند و بهتر است به ابزارهای آماری و ابزارهای تحلیلی تسلط قابل قبولی داشته باشند تا بتوانند در فرایند تفسیر داده‌ها موفق عمل کنند.

دیگر مهارت‌های لازم در مرحله تحلیل داده‌ها:

مدیریت پایگاه‌های داده

طراحی نظرسنجی

فرمول‌بندی data queries

SAS

SPS

کدبندی داده‌ها

بصری سازی استنباط‌ها

استفاده از روش‌های علمی برای جمع‌آوری داده‌ها

تفکر انتقادی

آنالیز‌های کمّی

اصول برنامه‌نویس SQL

شناسایی مناطق باارزش برای data queries

تعیین معیارها

شناسایی و اندازه‌گیری همبستگی‌ها

تفکر کنجکاوانه

طبقه‌بندی داده‌ها

برنامه‌ریزی استراتژیک

  • ارتباطات

در حالی‌که فردی در زمینه هوش تجاری کار می‌کند به تعدادی مهارت سخت نیاز دارد، ارتباطات و مهارت ارتباط سازی یک مهارت نرم و بااهمیت است. فردی که مسئول هوش تجاری در سازمان است باید بتواند داده‌ها را توصیف کند، تجزیه و تحلیل خود را در مورد آن داده‌ها توضیح دهند و سپس راه‌ حل‌های ممکن را برای مسائل ارائه دهند. این مسئله شامل توصیف اطلاعات فنی پیچیده برای متخصصانی است که به زبان‌ها و راهبردهای هوش تجاری است.

بنابراین افراد آشنا به راهکارهای هوش تجاری باید بتوانند به شیوه‌ای آشکار و موثر با افراد دیگر واحدهای سازمان ارتباط برقرار کنند و زبان داده را به زبان تحلیل‌های حاصل از آن، تبدیل کنند و راهکارهای هوش تجاری را دیگر افراد سازمان ارائه کنند.

دیگر مهارت‌های لازم در مرحله ارتباطات:

تسلط بر ابزارهای ارائه مانند PowerPoint

توانمندی ارائه‌های گروهی

مصاحبه با ذی‌نفعان برای اطمینان از اطلاعات به دست آمده

توانمندی بصری‌سازی داده‌ها

توافق بر سر اولویت‌های تحقیق

تسهیل بحث‌های گروهی در سازمان

توانمندی خلاصه سازی

نگارشات فنی

کار گروهی

انتقال اطلاعات پیچیده با شرایط قابل فهم

رهبری

  • دانش مربوط به صنعت

هنگام کار در زمینه‌های هوش تجاری، باید صنعتی را که در آن کار می‌کنید به خوبی بشناسید. برای مثال، اگر در بیمارستان مشغول به کار هستید، باید از روندهای فعلی در صنعت بهداشت آگاه باشید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا داده‌های تجزیه و تحلیل خود را درک کرده و از آن‌ها استفاده بهتری کنید و به شما این امکان را می‌دهد که راه حل‌های مفیدتری را به مدیران ارائه کنید.

به علاوه شما نیاز دارید در مورد تجزیه و تحلیل روندهای صنعت مورد فعالیت خود بیشتر بدانیدو ادبیات حرفه‌ای مورد قبول در صنعت خود را بشناسید. بهترین شیوه‌ها برای انتقال اطلاعات در صنعت خاص خود را شناسایی کنید. روابط سازمان خود را با متخصصان و تاثیرگذاران صنعت بهبود ببخشید و تاثیر چرخه‌های اقتصادی بر بخش‌های مختلف صنعت خودتان را بررسی کنید. برای گسترش روابط خود در صنعت خود می‌توانید در جلسات و کنفرانس‌های حرفه‌ای برگزار شده شرکت کنید. به هرحال باید صنعت خود را بشناسید و بر آن تمرکز کنید.

  • توانایی حل مسائل

هنگامی‌که می‌خواهید در زمینه‌های هوش تجاری فعالیت کنید، فقط نیاز به تجزیه و تحلیل ندارید. بلکه اصولا باید بر اساس آن داده‌ها راه‌ حل‌هایی را به مدیران سازمان خود پیشنهاد دهید. بنابراین، یک مسئول هوش تجاری باید پیشنهادات یا راه حل‌های آشکار ارائه دهد تا به سازمان در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک کمک کند.

در این زمینه نیاز به شناسایی و اولویت‌بندی نقاط ضعف سازمان دارید. افراد لازم است عوامل موثر بر مشکلات را شناسایی کنید و راه حل‌های جایگزین را بسنجید. با ذی‌نفعان سازمان در مورد مشکلات به ارزیابی‌های مشترک برسید و هزینه‌های مداخله در این مشکلات را برآورد کنید. راه حل‌های مد نظر خود را با استفاده از راهکارهای ارائه شده توسط هوش تجاری پیشنهاد دهید و دیگران به اتحاذ این راه حل‌ها ترغیب کنید. شما برای این موقعیت نیاز به خلاقیت، پژوهش، مدیریت پروژه و توانایی تصمیم‌گیری دارید.

  • دیگر مهارت‌های لازم برای پیاده‌سازی هوش تجاری

تا اینجا چند دسته از مهارت‌های نرم و سخت برای فردی که مسئول به کارگیری هوش تجاری در سازمان است، ذکر شده است اما همه مهارت‌های لازم را ذکر نکرده‌ایم. در ادامه لیستی از مهارت‌های لازم برای پیاده سازی هوش تجاری را ارائه می‌کنیم. این مسئله واضح است که مهارت‌‌های بیشتر به شما تجربه بیشتری جهت تجزیه و تحلیل بهتر اطلاعات خواهد داد و نتایج بهتری از این راهکارها خواهید گرفت.

یکی از این مهارت‌ها توانایی انطباق با تغییر اولویت‌ها در سازمان است. در ادامه برای گسترش فعالیت‌های هوش تجاری نیاز به ارزیابی‌ نیازهای مشتری یا کاربران نهایی دارید و باید به جزئیات توجه نشان دهید. استراتژی‌های تجاری پیش روی سازمان خود را به کمک اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده‌ها بهبود ببخشید و سازمان خود را در جهت دستیابی به اهداف استراتژیک هدایت کنید.

برای تجزیه و تحلیل بهتر داده‌ها نیاز دارید روابط خود را با مشتریان خود بهبود ببخشید تا بتوانید نیازهای مخاطبان خود را بهتر بشناسید و راهکارهای خود را در جهت رفع نیاز این گروه گسترش دهید. در ادامه نیاز دارید روندها و الگو ها را پایش و شناسایی کنید تا بتوانید تجزیه و تحلیل‌ها را در جهت بهبود روندهای خود انجام دهید و راهکارهایی را از فرایندهای هوش تجاری استخراج کنید که تصمیمات بهتری بگیرید. اتخاذ تصمیمات بهتر، شما را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که نتایج بهتری بگیرید و اوضاع خود را در صنعت بهبود ببخشید. گستردگی کاربرد این راهکارها در واحدهای مختلف سازمان می‌تواند باعث بهبودهای چشمگیری در سازمان شما شود.

برای استفاده از راهبردهای هوش تجاری در واحدهای مختلف سازمان خود می‌توانید با کارشناسان ما در ویترای مشورت کنید. در ساعات اداری با ما تماس بگیرید یا اطلاعات تماس خود را برای ما بگدارید تا با شما تماس بگیریم.

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.