8 معیار ضروری برای ایجاد اولین داشبورد دیجیتال مارکتینگ

شروع هر کاری سخت‌ترین مرحله است. این امر در مورد ایجاد داشبورد بازاریابی دیجیتال نیز صدق می‌کند. خوشبختانه، برداشتن اولین قدم در این مسیر به کمک این 8 معیار بازاریابی دیجیتال ضروری دیگر سخت و زمان بر نیست.

معیارهایی که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت عبارت‌اند از:

  1. کاربران وب
  2. تکمیل هدف
  3. نرخ تبدیل هدف
  4. مخاطبین جدید
  5. سرنخ‌های واجد شرایط بازاریابی (MQLs)
  6. هزینه به‌ازای اقدام
  7. بازگشت هزینه تبلیغات (ROAS)
  8. دنبال‌کنندگان (Followers)

در داشبورد بازاریابی دیجیتال چه می‌گذرد؟

داشبورد بازاریابی دیجیتال باید خدمات داده و معیارهای بازاریابی را که برای شما و تیم شما مهم هستند، مورد بررسی قرار دهد. این داشبورد به‌گونه‌ای طراحی نشده است که یک نمای کلی جامع و عمیق به شما بدهد، بلکه طوری طراحی شده است که معیارهای عملکردی بازاریابی اصلی را به شما نشان دهد.

اکنون اجازه دهید به 8 معیار برتر بازاریابی دیجیتال که می‌توانید آن‌ها را در داشبورد بازاریابی دیجیتال خود قرار دهید، نگاهی بیندازیم.

گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس یک ابزار ضروری برای درک چگونگی ورود افراد به وب‌سایت شما و بازخورد آن‌ها است. چند معیار کلیدی گوگل آنالیتیکس وجود دارند که هر بازاریاب دیجیتال باید آن‌ها را در داشبورد خود ردیابی کند.

کاربران وب

معیار کاربران وب که به آن معیار بازدیدکنندگان وب‌سایت نیز می‌گویند، بازدیدکنندگان جدید و برگشتی به سایت شما را شمارش می‌کند که می‌توانید آن‌ها را بر اساس منبع تقسیم‌بندی کنید. این معیار به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که ترافیک جدید و ترافیک برگشتی سایت شما چقدر است و کاربران از کجا می‌آیند.

تکمیل هدف

تکمیل هدف زمانی رخ می‌دهد که بازدیدکنندگان شما اقدام خاصی را که شما برای موفقیت وب‌سایت یا کسب‌وکار خود دنبال می‌کنید، انجام می‌دهند. این اقدامات می‌توانند خرید یک محصول، اضافه‌کردن یک محصول به سبد خرید، ثبت‌نام در خبرنامه یا تکمیل فرم را شامل شوند.

نرخ تبدیل هدف

نرخ تبدیل هدف، درصد نشست‌های (Session) کاربر است که منجر به تکمیل هدف شده است. ردیابی نرخ تبدیل هدف میزان مؤثر بودن فراخوان به عمل (CTA: Call-to-action) را اندازه می‌گیرد. می‌توانید نرخ تبدیل هدف را در Google Analytics یا Google Ads دنبال کنید و بر اساس کانال، رسانه یا نوع کاربر بخش‌بندی کنید.

مخاطبین جدید

به افرادی که کسب‌وکار شما با آن‌ها در ارتباط است، مخاطبین گفته می‌شود. در یک مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مانند HubSpot، مخاطبین می‌توانند فرصت‌های واجد شرایط، مشتریان فعلی و مشتریان سابق را شامل شوند. مخاطبین از طریق روش‌های بازاریابی شما مانند ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی یا فرم‌های موجود در وب‌سایت شما جذب می‌شوند. مزیت افزودن این معیار به داشبورد این است که می‌توانید رشد خود را در یک دوره پیگیری کنید.

سرنخ واجد شرایط بازاریابی (MQL)

سرنخ‌های واجد شرایط بازاریابی افراد یا همان سرنخ‌هایی هستند که به فروش منجر می‌شوند. تیم‌های بازاریابی دیجیتال MQL را دنبال می‌کنند تا همسویی بین فروش و بازاریابی را درک کنند و دریابند که تلاش‌ها جهت ایجاد تقاضا تا چه اندازه برای جذب سرنخ مؤثر هستند.

Google Ads

Google Ads به شما این امکان را می‌دهد که بلادرنگ بر روی عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی خود نظارت داشته باشید. شما می‌توانید هزینه‌های تبلیغات خود را پیگیری کنید و نبض کار خود را در دست بگیرید.

هزینه به‌ازای اقدام

هزینه به‌ازای اقدام یا CPA معیاری است که میزان پرداختی کسب‌وکار شما برای دستیابی به تبدیل هدف را اندازه‌گیری می‌کند. با استفاده از این معیار به‌عنوان یک شاخص کلیدی عملکرد می‌توانید دریابید که کمپین شما تا چه اندازه در تبدیل سرنخ موفق بوده است.

بازگشت هزینه تبلیغات (ROAS)

بازگشت هزینه تبلیغات معیاری است که برای مقایسه کل درآمد به‌دست‌آمده نسبت به هزینه تبلیغات مورداستفاده قرار می‌گیرد. این معیار به شما این امکان را می‌دهد تا کمپین‌هایی که بیشترین بازدهی را دارند شناسایی کنید و در صورت نیاز به تخصیص بودجه یا بهینه‌سازی محتوا بپردازید.

شبکه‌های اجتماعی

داشبورد بازاریابی دیجیتال بدون توجه به رسانه‌های اجتماعی تکمیل نمی‌شود. با گنجاندن چند معیار ساده رسانه‌های اجتماعی در داشبورد بازاریابی دیجیتال خود می‌توانید از عملکرد خود در تمامی شبکه‌های بازاریابی آگاهی پیدا کنید.

دنبال‌کنندگان (Followers)

تعداد فالوورهای خود را در شبکه‌های اجتماعی خود مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین، توییتر و یوتیوب پیگیری کنید. اگر تعداد فالوورهای شما در حال افزایش است، به این معنی است که در جلب مخاطب و ایجاد جامعه‌ای با محوریت برند شما موفق بوده‌اید.

 

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.