بهترین ابزارهای مدیریت پروژه – معرفی 10 ابزار کارآمد مدیریت پروژه

ابزار های مدیریت پروژه عصای دست مدیران در پروژه های کوچک و بزرگ هستند. ممکن است فکر کنید پروژه های ساده به چیزی بیشتر از چک لیست نیاز ندارند اما به هر حال ابزار های زیادی وجود دارند که می­تواند در زمان مدیریت پروژه به شما کمک کند. در پروژه های بزرگ تر شما نیاز به برنامه­ ریزی مناسب، تعیین وظایف برای افراد مختلف در پروژه، تعیین deadline ها، اطمینان از پایبندی همه به آن ها و پیگیری زمان صرف شده دارید.

نیاز کمی سازی اطلاعات، عینی سازی آن  ها، تفکیک و تفویض صحیح و متناسب وظایف از اهمیت بالایی برخوردار است و اینجا همان جایی است که لزوم استفاده از ابزار های به روز برای کنترل و مدیریت پروژه آشکار می­شود. ابزارهای متعددی برای مدیریت پروژه وجود دارد، اما اگر در ابتدای این مسیر هستید تشخیص ابزاری ضروری و ارزشمند از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • چرا به نرم افزار های مدیریت پروژه نیاز داریم؟

نرم افزار های مدیریت پروژه فشاری روی نیرو های سازمان ایجاد می­کند. این مسئله به شما کمک می­کند تا زمان و منابع خود را سازماندهی کنید، گزارشاتی در مورد عملکرد کسب و کار و کارکنانتان ایجاد کنید و تصور بهتری از شرح عملکرد افراد داشته باشید. نرم افزار مدیریت پروژه می­تواند منجر به تجربه­ای بی نقص و آسان از کار تیمی شود.

این سوال البته می­تواند واضح به نظر برسد چرا که در صورت داشتن تیم بزرگ یا دامنه فعالیت گسترده در پروژه مربوطه، نیاز به پایش و کنترل عوامل دارید و ممکن است به تنهایی نتوانید همه عوامل مربوط به پروژه را در نظر بگیرید و پیشرفت ها و ضعف ها را در یک نگاه مشاهده کنید.

مدیران پروژه امروزی و رهبران مشاغل باید از سرعت روندهای نوظهور فناوری و مدیریت پیروی کنند اما وقتی نوبت به روش های مدیریت پروژه می رسد، ممکن است تعدادی از قوانین، راهکارها و اصول حتی برای مدیران باتجربه نیز زیاد به نظر برسد. برای کمک به شما در انتخاب روش برای پروژه بعدی خود و ارائه ابزارها و ایده های جدید ، ما لیست روش­های زیر را برای مدیریت پروژه ایجاد کرده ایم.

1-kissflow project

این برنامه قدرتمند همه کاره یکی از محبوب ترین نرم افزار های مدیریت پروژه است که گزینه­ای ایده آل برای مدیران عملکردی پروژه و افرادی است که در مدیریت پروژه تازه کار هستند. این برنامه دارای رابط کاربری گرافیکی با کاربرد آسان و زیباست و مجموعه­ای جامع از ویژگی های مدیریتی را بررسی می­کند.

این نرم افزار هم به صورت رایگان و هم به صورت پرداخت داخلی با اضافه شدن دسترسی های بیشتر می­تواند در اختیار کاربران قرار گیرد.

2-Trello

Trello یک نرم افزار برجسته مدیریت وظایف پروژه است که از ابزار های همکاری داخلی برای کار با تیم های شما استفاده می­کند. این نرم افزار، ابزاری سبک با کاربری آسان است؛ که کاربران می­توانند به راحتی از ویژگی های برنامه برای ایجاد وظایف سازمانی خود استفاده کنند، فایل ها را به اشتراک بگذارند و نظراتشان را درج کنند.

یکی از معدود معایب Trello این است که عملکرد گزارش گیری و ویژگی ردیابی وظایف واگذار شده در آن تعریف نشده است. به هر حال Trello برنامه­ای ایده آل برای افراد یا تیم های کوچک است که پروژه های کمی را به صورت همزمان مدیریت می­کنند.

استفاده از نسخه اولیه نرم افزار Trello رایگان است اما با پرداخت داخل برنامه­ای می­توانید به ویژگی هایی مانند اتوماسیون، ادغام وظایف و انواع مختلفی از پشتیبانی­ ها دسترسی داشته باشید.

3-Asana

Asana یک ابزار مدیریت پروژه انعطاف­پذیر با تمرکز بیشتر بر همکاری بین افراد است. برنامه Asana از نمایش بصری برای وظایف مختلف استفاده می­کند تا گردش کارهایی که به صورت مکرر یا روتین در مجموعه شما قرار دارند را پشتیبانی کند. یکی از ویژگی های این نرم افزار این است که تعداد نامحدودی از کاربران مهمان را می­توانید به آن اضافه کنید. اگر نگران ایجاد قوانین مخصوص به سازمان خود یا گردش کارهای اخصاصی هستید باید اشاره کنیم که در این برنامه برای نگرانی های شما پاسخ در خوری در نظر گرفته شده است.

Asana برای افزایش بهره­وری و بهبود تجربه همکاری راهکارهای زیادی به شما ارائه می­دهد. در کنار این راهکارها که منجر به بهبود تجربه کاری ذیل یک پروژه می­شود، این نرم افزار برای همه مشاغل با هر اندازه­ای مناسب است. به صورت کلی اگر سبک پروژه شما با این برنامه مطابقتی نسبی داشته باشد، Asana ابزاری بسیار کارآمد برای مدیریت پروژه تان خواهد بود.

استفاده از این برنامه تا 15 عضو در پروژه شما، رایگان است و شما می­توانید وظایف افراد را مشاهده کنید و به صورت لیست در تقویم برنامه ببینید. نسخه Premium برنامه به ازای هر کاربر در ماه 10.99  دلار قیمت دارد و از زمان بندی، گزارش، موارد سفارشی، قوانین اتوماسیون و موارد دیگر پشتیبانی می­کند.

4-Zoho projects

Zoho projects یک نرم افزار محبوب است به مدیران در مشاغل مختلف کمک می­کند تا وظایف مختلف را پیگیری کنند، بین افراد مختلف تیم تقسیم وظایف کنند، مشکلات را ردیابی و گزارش کنند و آیتم های مختلف دارای اهمیت در پروژه در گزارشات بصری به شما ارائه دهند. این نرم افزار دارای مجموعه ای بسیار چشمگیر از ابزار های ارتباطی از جمله صفحات ارتباط شخصی (صفحات چت) و گروه های مختلف آنلاین دارد. ممکن است استفاده از بعضی نمودار های Zoho projects برای تیم های خیلی بزرگ مناسب نباشد و گزارش خرابی ارائه دهد.

Zoho projects یک نسخه همیشه رایگان با ویژگی های اساسی برنامه، اما با محدودیت در تعداد کاربران به شما ارائه می­دهد. اگر بخواهید از نسخه استاندارد برنامه استفاده کنید می­توانید با پرداخت ماهیانه 3دلار از 10 کاربر پشتیبانی کنید و از امکاناتی مانند وضعیت های سفارشی و ردیابی مشکلات استفاده کنید. طرح express این برنامه 4 دلار قیمت دارد و تا 50 کاربر را پشتیبانی می­کند. نسخه اکسپرس امکانات اضافه تری مانند نمودار گانت چارت، کارهای متوالی و صفحات زمان­بندی تایید شده را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نسخه premium برنامه ماهیانه از 5 دلار برای شما هزینه دارد و تا 100 کاربر را پشتیبانی می­کند. این نسخه امکاناتی مانند اتوماسیون وظایف تیم ها، قوانین منحصر به فرد سازمانی، استفاده از منابع و بوجه بندی سازمان را در اختیار شما قرار خواهد داد.

نسخه enterprise ماهیانه 6 دلار هزینه دارد و از نظر تعداد کاربران هیچ محدودیتی را شامل نخواهد شد. نقش های سفارشی مختص سازمانتان را می­توانید در این نسخه به برنامه اضافه کنید، نمودارهای گانت در مقیاس جهانی و امکان تعریف چندین پروژه و اتصال پروژه ها به یکدیگر نیز در این نسخه تعریف شده است.

5-Wrike

Wrike یک برنامه مدیریت پروژه مبتنی بر حافظه ابری است که برنامه ریزی برای پروژه های مختلف را برای شما را ساده می­کند، کارهای تیمی را تسهیل می­کند، deadline ها را زیر نظر دارد و به راحتی به تمام ذی­نفعان متصل شده و همکاری را با آنها ادامه می­دهد. در نرم افزار Wrike بسیاری از ویژگی های پیشرفته مثل مدیریت وظایف افراد مختلف تیم، نمودارهای گانت چارت، صفحه خبررسانی به روز و موارد دیگر در اختیار شما قرار می­گیرد تا بتوانید وظایف مهم تر را در اولویت قرار دهید و در مورد رعایت deadline ها اطمینان حاصل کنید. در کنار این ویژگی­ ها گزینه های فراوانی برای یکپارچه سازی وجود دارد که این نرم افزار را به یک مجموعه مدیریت پروژه قوی تبدیل می­کند و دارای تعداد زیادی از ویژگی­هایی است که ممکن است برای اکثر کاربران جدید باشد.

نرم افزار Wrike یک نسخه رایگان با قابلیت های محدود و حداکثر پنج کاربر دارد. نسخه غیررایگان این نرم افزار از 9.80 دلار به ازای هر کاربر در ماه آغاز می­شود. همچنین یک طرح کامل تر با قیمت 24.80 دلار به ازای هر کاربر در ماه از این نرم افزار نیز ارائه می­شود که دارای ویژگی­ های بیشتری مانند وظایف جزئی، گانت چارت ها، پایش زمان و گردش کارها است.

6-Monday.com

این نرم افزار یک رابط بصری جذاب و ابزارهای مفید بصری سازی پروژه را ترکیب می­کند  تا تصور راحت تری از روند پروژه و نقشه کلان آن داشته باشید. Monday.com ابزاری منعطف است و می­تواند راهکاری برای شفافیت در سازماندهی کارها به شما ارائه دهد و گزینه­های زیادی برای نمای کلی پروژه (به صورت کلی بصری سازی روند پروژه ها) به شما ارائه می­­دهد. این نرم افزار امنیت بالا، امکانات قوی و سفارشی سازی راهکار ها را در اختیار شما قرار می­دهد.

نرم افزار Monday.com هیچ برنامه رایگانی به کاربران ارائه نمی­کند و شما باید زمان بگذارید و تعداد کاربران و خدمات مورد نیاز مجموعه خود را انتخاب کرده تا هزینه خدمات شما محاسبه شود. برنامه های این نرم افزار از ماهیانه 39 دلار به ازای 5 کاربر آغاز می­شود.

7-ProofHub

ProofHub یک فضای کاری متمرکز است که امکاناتی مانند لیست کارها، گردش کار، گانت چارت، بحث ها، تقویم های کاری و اسناد را ارائه می­دهد. این ابزار به شما برای برنامه ریزی، سازماندهی و پیگیری وظایف تیم ها کمک می­کند. این ابزار به شما کمک می­کند تجربه همکاری تیمی و همین طور تجربه همکاری با مشتریان خارجی برای مجموعه شما تبدیل به یک تجربه آسان و دلخواه شود. به علاوه ProofHub گزارش های متعددی مثل گزارش حجم کار یا گزارش منابع را می­تواند به راحتی به شما تحویل دهد. تاکید این نرم افزار بر سادگی است و به همین علت ادغام های بسیار کمی ذیل این برنامه انجام می­شود و مدیریت وظایف محدودی بر عهده دارد. این نرم افزار برای همه انواع مشاغل با هر اندازه­ای مناسب و کارآمد است.

ProofHub هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران ندارد و صرف نظر از تعداد کاربران ندارد و صرف نظر از تعداد افراد، هزینه­ای ثابت به شما ارائه می­دهد. برای استفاده از این برنامه به دو صورت می­توان اقدام کرد؛ برنامه ضروری 50 دلار در ماه و برنامه کنترل نهایی 99 دلار در ماه هزینه دارد.

8-clarizen

Clarizen یک ابزار مدیریت پروژه آنلاین است که رتبه بالایی در این زمینه به دست آورده است و برای اکثر پروژه های متوسط مناسب است. این ابزار فقط به صورت تحت وب در دسترس است، بنابراین عدم وجود نرم افزار های مناسب تلفن همراه ممکن است برای کاربران مشکلاتی ایجاد کند. ویژگی های گزارش­دهی قوی و توانایی ردیابی استفاده از منابع از ویژگی هایی است که مورد علاقه کاربران است اما متاسفانه این ابزار فاقد فهرست بندی وظایف و ردیابی زمان است.

Clarizen برای مدیران پروژه در سطح سازمانی، سازمان­ های فناوری اطلاعات و تیم های خدمات حرفه­ای که نیازمند ابزارهای قدرتمند، منعطف و بصری کنترل پروژه هستند، بسیار مناسب است.

9-Airtable

Airtable ابزاری است که بهترین ویژگی های صفحات گسترده و پایگاه های داده را در کنار هم قرار می­دهد به طوری که به راحتی قابل تنظیم و استفاده است و برای پروژه های مختلف در هر اندازه مناسب است. این ابزار متاسفانه فاقد ابزارهای گزارش دهی قوی است که ممکن است برای همه انواع پروژه­ها مناسب نباشد.

ذیل این برنامه می­­توانید اطلاعاتی را در پایگاه داده ذخیره کنید که برای مدیریت وظایف و برنامه­ریزی پروژه استفاده می­شود. بسیاری از کاربران تنوع سازماندهی داده این برنامه را بسیار دوست دارند و از ویژگی های مختلف این ابزار مانند لیست­ها، شبکه سازی و تقویم کردن برنامه­ها برای تسهیل کارها استفاده می­کنند.

Airtable دارای یک برنامه رایگان است که ویژگی های ضروری مدیریت پروژه را پشتیبانی می­کند. نسخه های غیررایگان از 10 دلار به ازای هر نفر در ماه با شرایط ذخیره سازی بیشتر داده ها قابل استفاده هستند. در نسخه pro ویژگی های پیشرفته تری مثل فرم های سفارشی، نمایش های شخصی سازی شده و اشتراک گذاری دامنه را به صورت محدود ارائه می­دهد.

10-Kanban Tool

Kanban Tool یک نقطه ورود خوب برای توسعه چابک سازمان است که امکان تجسم گردش کار و ردیابی یکپارچه زمان را به شما می­دهد. این برنامه ویژگی هایی مثل گزارش، اشتراک گذاری اسناد و ارتباطات داخلی را در اختیارتان قرار می­دهد که برای مشاغل متوسط و بزرگ ایده­آل است.

این ابزار مختص فریلنسرها نیست اما برای حداکثر دو کاربر رایگان است و از دو پروژه مجزا پشتیبانی می­کند. نسخه پولی این برنامه از 5 دلار به ازای هر کاربر در ماه شروع می­شود که از تعداد نامحدودی پروژه پشتیبانی می­کند.

نسخه دیگری هم وجود دارد که 9 دلار به ازای هر کاربر در ماه هزینه دارد و دارای ویژگی­های پیشرفته مثل ردیابی زمان، گزارش، مدیریت کاربر و اتوماسیون فرایند است.

علاوه بر تمام ابزار های معرفی شده می‌توانید از ابزارها و داشبوردهای هوش تجاری جهت پایش روند مدیریت پروژه  خود استفاده کنید. به راحتی می‌توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در این مورد به شما مشورت دهند. به علاوه می‌توانید شماره تماس خود را برای ما بگذارید تا با شما تماس بگیریم.

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.