چالش‌های بیگ دیتا و نحوه غلبه بر آنها

big data challange1

برای کسانی که در مورد بیگ دیتا اطلاعاتی ندارند به طور خلاصه توضیح خواهیم داد که Big Data اصطلاحی است که به مقادیر زیادی داده(هم داده‌های ساختاریافته و هم غیر ساختاریافته) اطلاق می‌شود، که کسب و کارها باید به طور روزانه با آن‌ها سروکار داشته باشند. با تجزیه و تحلیل دیتا یا مجموعه داده‌ها می‌توان تصمیم‌گیری‌های دقیق‌تر و استراتژی‌های جدیدی را پیاده‌سازی و اجرا کرد و به صاحبان کسب و کارها در این زمینه کمک کرد.

وقتی که از بیرون به قضیه نگاه می‌کنیم، منصفانه است که فرض کنیم هر چه داده‌های یک شرکت یا سازمان بیشتر باشد، بهتر است، چون شرکت مورد نظر حجم بزرگ‌تری از داده‌ها را برای ماینینگ در اختیار خواهد داشت و در نتیجه داده‌های آن‌ها دقیق‌تر خواهد بود. با این حال، همیشه این‌طور نیست، زیرا یادگیری نحوه مدیریت مؤثر بیگ دیتا برای بسیاری از کسب و کارهای سراسر جهان به یک کار بسیار چالش برانگیز تبدیل شده است.

بیگ دیتا: به طور خلاصه

به لطف اینترنت و حجم انبوهی از اطلاعات که به صورت آنلاین موجود است؛ بیگ دیتا همه صنایع را متحول کرده است و چیزهایی را ممکن ساخته است که تا چند دهه قبل شبیه به یک داستان علمی تخیلی به نظر می‌رسید. امروزه می‌توانیم حتی شیوع بیماری را تخمین بزنیم و حتی از داده‌های دستگاه‌های پوشیدنی مثل(اپل واچ)، برای دریافت اطلاعات فوری در مورد سلامتمان استفاده کنیم.

حتی شرکت‌هایی مانند نتفلیکس نیز وارد عمل شده‌اند و با استفاده از این داده‌ها برای پیشنهاد فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بر اساس ترجیحات مشترکین و کشف رفتار مشتری و الگوهای خرید، از بیگ داده‌ها برای دستیابی به میلیاردها دلار استفاده می‌کند.

اگرچه، ذکر این نکته مهم است که اصطلاح “بیگ دیتا” نسبتاً جدید است، زیرا اولین بار در سال 2005 توسط روجر موگالاس(کمی پس از ایجاد اصطلاح وب 2.0) ابداع شد. موگالاس بیگ دیتا را آن‌قدر گران و پیچیده توصیف کرد که نشان می‌داد تجزیه و تحلیل و پردازش این داده‌ها با استفاده از روش‌های سنتی عملاً غیرممکن است.

با گذشت زمان، مشکلات بیگ دیتاها چالش برانگیزتر شد، چون حالا داده‌های بیشتری نسبت به قبل تولید می‌کنیم و به طور تصاعدی این داده‌ها در حال افزایش هستند. به حدی که اگر تمام داده‌های ایجاد شده را فقط در یک روز روی دی‌وی‌دی‌ها رایت کنید و آن‌ها را روی هم قرار دهید، ارتفاع آن آنقدر بلند می‌شود که می‌تواند به ماه برسد(آن هم دوبار)!.

با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی به دو چالش اصلی داده‌های مهم در زمان حال بیندازیم و نحوه غلبه بر آن‌ها را یاد بگیریم.

مدیریت رشد سریع داده‌ها

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که کسب‌وکارها با آن مواجه هستند، این است که چگونه با حجم عظیمی از داده‌ها که هر روز توسط آن‌ها بمباران می‌شوند کنار بیایند. این کار ساده‌ای نیست که به سرعت از میان دیتا‌ها عبور کنیم. اگر سازمانی بخواهد مقداری ارزش از داده‌های خود به دست آورد، باید راهی برای پردازش و سازماندهی سریع آن بیابد، که گفتن آن بسیار ساده‌تر از انجام آن است.

این روزها شرکت‌ها داده‌هایی را دارند که  خیلی سریع و به صورت حجیم به آن‌ها منتقل می‌شوند و نمی‌توانند آن‌ها را سریع‌تر از دریافتشان پردازش کنند. این امر منجر به سازماندهی ناکارآمد می‌شود و حتی می‌تواند برای بهره‌وری شرکت مضر باشد. به هر حال، اعتقاد بر این است که حجم داده‌های ما هر سال دو برابر می‌شود، بنابراین جای تعجب نیست که کسب‌وکارها در تلاش برای ادامه دادن هستند.

راه‌حل

برای شرکت‌هایی که حجم زیادی از بیگ دیتاها را مدیریت می‌کنند، بهترین درگاه تماس آن‌ها جلب خدمات یک ارائه‌دهنده فناوری داده است که در زمینه مقابله با این چالش‌ها تخصص دارد(مانند انبار داده ابری). این سرویس‌ها به شرکت اجازه می‌دهد عقب بنشیند و به ارائه‌دهنده ابری اجازه می‌دهد خدمات را مدیریت کند و تمام کارهای سنگین را از فرایندهای داده‌اش حذف کند، و منابع ارزشمندی را که می‌توان در جاهای دیگر استفاده کرد را آزاد کند.

انبار داده ابری چیست؟ این سرویس‌ها به عنوان یک مخزن واحد برای همه داده‌های شما عمل می‌کنند. آن‌ها معمولاً به عنوان یک سرویس مدیریت شده در ابر عمومی توزیع می‌شوند و برای تجزیه و تحلیل، مقیاس‌پذیری و سهولت استفاده طراحی شده‌اند و تقریباً به عنوان یک فروشگاه برای نیازهای ذخیره‌سازی و پردازش داده شما عمل می‌کنند.

تبدیل داده‌ها به بینش

شرکت‌ها نه تنها باید یاد بگیرند که با حجم روزافزون داده‌ها کنار بیایند، بلکه باید یاد بگیرند که چگونه داده‌ها را به بینش تبدیل کنند. چون اگر داده‌ها به اندازه کافی تجزیه و تحلیل نشوند به تنهایی نمی‌توانند ارزش ذاتی را برای یک سازمان ارائه کنند. این کاری است که هر شرکت با داده‌ها انجام می‌دهد و بسیار حائز اهمیت است.

راه‌حل

برای به دست آوردن بینش ملموس و با کیفیت بالا از منابع داده‌های مختلف، هر سازمان باید همه عوامل، متغیرها و منابع داده را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که همه چیز را در نظر می‌گیرد. این آسان است؛ آن‌ها می‌توانند راه‌های جدیدی برای ادغام داده‌ها در شرکت خود پیدا کنند و بینش‌های آموخته شده را به طور عملی به کار گیرند.

برای اینکه این اتفاق بیفتد، یک کسب و کار باید اطمینان حاصل کند که متخصصان داده(مانند دانشمندان داده، تحلیلگران داده، و مهندسان داده)، مناسبی را در اختیار دارد که در کار با ابزارها و درک دیتاهای عظیم تجربه دارند. البته، این کار نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی دارد، اما یک گام ضروری برای بهبود تصمیم‌گیری تجاری با بینش داده‌محور است.

کلام پایانی

داده‌ها سریع‌تر از همیشه رشد می‌کنند، به همین دلیل است که شرکت‌ها باید راه‌های جدیدی برای استفاده از دیتای کلان پیدا کنند و از هر بینش آموخته‌شده برای بهبود فرایندهای خود استفاده کنند.

این امر می‌تواند کار دشواری باشد، اما با کمک ابزارهای مدیریت داده مناسب و کارمندان مجرب، تسلط بر هنر تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند تا حد زیادی به افزایش بهره‌وری یک شرکت و افزایش سود آن کمک کند.

به اشتراک بگذارید

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.