راهکار افزایش فروش1

راهکار های کاربردی افزایش فروش

سازمان‌های مختلف با توجه به خدمات یا کالاهایی که به مشتریان خود ارائه می‌­کنند، اهداف فروش خاصی را برای دوره‌های زمانی متفاوت تعیین می­‌کنند. از آن جا که چرخ سازمان بدون فروش خدمات و کالا نمی‌چرخد و حیات سازمانی به اهداف فروش بستگی دارد، راهکارهای فروش و رشد فروش همیشه در دسته مسائل مهم سازمان قرار می‌گیرد.

یکی از بهترین راه‌ها برای کسب درآمد بیشتر در کسب و کار خود، فروش بیشتر محصولات و خدمات است. بسته به اهداف صنعتی که در آن مشغول فعالیت هستید، بازار و راه‌های زیادی برای افزایش فروش وجود دارد. یکی از اولین گام‌ها برای افزایش فروش تدوین استراتژی فروش و پایبندی به آن است.

تدوین استراتژی فروش

برای دستیابی به هدف افزایش فروش، شما نیاز به یک استراتژی یا برنامه‌ای مدون برای فعالیت‌های فروش دارید که نقاط قوت شما در راستای افزایش فروش را مشخص کرده و بر آن‌ها متمرکز باشد. این استراتژی‌ها مجموعه‌ای از اقداماتی است که قصد دارید برای ارتقای فروش محصولات یا خدمات سازمان خود انجام دهید. در تدوین برنامه‌ها و استراتژی‌ها باید نیازهای خاص مشتریان خود را مد نظر داشته باشید و همه فعالیت‌ها را بر این اساس تدوین کنید.

برنامه‌ریزی برای رشد فروش در سازمان‌ها سنگ بنای هر تجارتی است که در حوزه فعالیت خود به موفقیت‌هایی دست یافته است. بعد از تدوین و توسعه استراتژی‌های جدید جهت رشد فروش و به‌کارگیری روش‌های جدید استراتژیک، می‌توانید آمارهای فروش خود در نمایندگی‌های مختلف را تجمیع کرده و رشد فروش خود را پایش کنید. در صورتی که رشد دلخواه حاصل نشده بود به راحتی می‌­توانید روش‌های دیگری که در برنامه‌ریزی‌ها پیش‌بینی کرده‌اید را اعمال کرده و رویکردهای خود را تفییر دهید. مراحلی برای سنجش بهتر نیاز مشتریان وجود دارد که طی آن می‌توانید نحوه فروش بهتر به مشتریان خود را شناسایی کنید و راه‌های موفقیت یا عدم موفقیت دستیابی به مشتریان خود را پیدا کنید.

4 راهبرد استراتژی فروش

چهار عنصر اصلی در کسب و کار وجود دارند که به تدوین استراتژی فروش شما کمک می‌کنند و وضعیت شما را در بازار صنعت خود بهبود می‌دهند. هر کدام از این عوامل را می‌توانید با دقت بیشتری در نظر بگیرید تا تصویر بهتری از کسب و کار خود و راهکارهای افزایش فروش‌تان داشته باشید.

-محصول:

زمانی که از محصولات یا خدمات صحبت می‌کنیم، تمام جنبه‌های محصولات یا خدمات تولید شده توسط سازمان‌ها را مد نظر داریم. این جنبه‌ها شامل نام تجاری، بسته‌بندی و هزینه‌های تولید هستند که می‌توانند ارزیابی کنید و میزان مطابقت با استانداردها را بررسی کنید. بعد از این بررسی‌ها زمینه‌هایی که امکان پیشرفت در آن وجود دارد را می‌توانید شناسایی کنید و زمینه های بهبود را فراهم کنید.

-قیمت:

موقعیت قیمتی خود در مقابل رقبا را در نظر بگیرید و اگر لازم است قیمت محصولات یا خدمات خود را به صورت رقابتی تعیین کنید. در کنار این تدابیر باید به صورت واضح نحوه پرداخت هزینه‌ها را مشخص کنید. آیا شما فقط یک فروشگاه آنلاین هستید و پرداخت اینترنتی دارید یا می‌توان در محل هم‌هزینه‌ها را پرداخت؟ شفاف‌سازی در زمینه نحوه پرداخت‌ها می‌تواند تکلیف مشتریان با کسب و کار شما را روشن کنید و ایشان را از جهت پرداخت هزینه کالا یا خدمات شما آسوده کند.

-موقعیت:

انتخاب بهترین موقعیت‌ها برای کسب و کار شما، چه ارائه دهنده کالا باشید چه خدمات، از اهمیت بالایی برخوردار است. راحتی دسترسی مشتریان به شما، نحوه توزیع محصولات و چیدمان آن‌ها نیز از عوامل بسیار با اهمیت در این فاکتور موثر بر افزایش فروش است.

-تبلیغات:

تبلیغات یکی از موثرترین عوامل تاثیرگذار بر فروش سازمان شما است. ممکن است از نقش پررنگ تبلیغات غفلت کرده باشید اما باید بدانید عاملی است که مستقیما بر تغییرات فروش سازمان شما موثر است. همیشه این مطلب را در خاطر داشته باشید که اگرچه داشتن یک محصول ایده‌آل مهم است اما میزان جذب مشتریان نیز به همان اندازه اهمیت دارد. محصول ایده‌آلی که مشتریان درباره آن ندانند و به آن‌ها معرفی نشده باشد، در رشد فروش سازمان اثر چندانی نخواهد داشت.

 

 
رشد فروش1-

راهکارهای هوشمند افزایش فروش

پس از تدوین استراتژی با هدف رشد فروش، می‌توانید برنامه‌های سازمان خود را با روش‌های هدفمند در راستای استراتژی‌های رشد فروش به کار گیرید. برای این کار می‌توانید از تاکتیک‌های مختلفی استفاده کنید که در زمینه رسیدن به فروش بیشتر و در نتیجه سود بیشتر به شما کمک می‌کنند.

-بر یک هدف در یک بازه زمانی تمرکز کنید.

زمانی که در حال بررسی راهکارهای افزایش فروش در سازمان خود هستید، تمرکز بر یک هدف مشخص و قابل دستیابی در یک بازه زمانی می‌تواند به طی کردن مسیر پیشرفت شما کمک کند. توجه داشته باشید که اهداف شما باید با برنامه‌ریزی‌های کسب و کارتان و استراتژی‌های تدوین شده همخوانی داشته باشد. این اهداف می‌توانند به اهداف کوچکتر خرد شده و نقاط عطف ماهیانه تعریف کنید. برای اندازه‌گیری میزانی که اهداف محقق شده‌اند می‌توانید از مبلغ ریالی سود حاصله از فروش، تعداد محصولات فروخته شده یا اندازگیری افزایش فروش از طریق کمپین‌های تبلیغاتی و یا استفاده از کوپن‌های تخفیفی استفاده کنید.

-مشتریان خود را شناسایی کنید.

مشتریان کسب و کار شما یکی از مهمترین عناصر سازمان شما هستند. در نهایت بعد از طی کردن همه مراحل، این شما هستید که باید با محصولات یا خدماتتان نیازهای منحصر به فرد مشتریان خود را برآورده کنید و کالا یا خدمات خود را به او بفروشید. پس صحبت با مشتریان، شنیدن افکار و نگرانی‌های آن‌ها، درک نیازها و خواسته آن‌ها و توسعه کالا و خدمات تولیدی با این نیاز ها از مسائل مهم پیش روی شما است. از یاد نبرید که رفتار خوب با مشتریان می‌تواند مشتریانتان را به سازمان شما وفادار کند. به طور کلی اگر بتوانید با مشتریان خود رابطه خوبی ایجاد کنید به احتمال زیاد آن ها دوباره به شما مراجعه خواهند کرد یا در مورد شما با دیگران صحبت می‌کنند و تجربه مثبت خود را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت.

-مشتریان را به کسب و کارتان علاقه‌مند کنید.

وقتی درباره محصولات یا خدمات خود با مشتری صحبت می‌کنید، که این صحبت می‌تواند به صورت مستقیم و یا از کانال‌های تبلیغات و بازاریابی باشد، سعی کنید به او بگویید که چه کاری می‌توانید در جهت رفع نیاز های او بردارید. با این کار مشتری را از مزایای محصولات یا خدمات خود آگاه می‌کنید و علاقه به دانستن بیشتر در مورد محصولات یا خدماتتان را در او ایجاد خواهید کرد.

با استفاده از عناصر چهارگانه توجه، علاقه، میل و اشتیاق و عمل، می‌توانید ارتباطی آسان و موثر با مشتریان در مورد مزایای محصولات یا خدمات بسازید. توضیحات این عناصر چهارگانه را در ادامه بخوانید.

1-توجه: به راحتی با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی، ایجاد جذابیت برای برند، بسته‌بندی محصول یا جایگذاری بهینه محصولات توجه مشتریان را جلب کنید.

2-علاقه: با ارائه مزایای محصول علاقه مشتریان خود را جلب کنید. اطلاعات محصول شما باید به طور واضح ذکر شود و درک آن آسان باشد.

3-میل و اشتیاق: در این مرحله شما باید مشتریان خود را متقاعد کنید که مالک محصول شما باشند یا از خدمات شما استفاده کنند.

4-عمل: به محض ابراز علاقه مصرف‌کنندگان اطمینان حاصل کنید که محصولات یا خدمات شما را خریداری کنند. خدمات مشتریان و سهولت ثبت سفارشات می‌تواند به افزایش فروش کمک کند.

رویدادهای بازاریابی

بازاریابی همه فعالیتی است که برای آگاه کردن مشتریان از محصولات و خدمات خود می‌توانید انجام دهید. چندین روش ساده وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید مشتریان جدید را جذب کرده و فروش خود را افزایش دهید. از جمله:

  • استفاده از شبکه های اجتماعی
  • ایمیل مارکتینگ
  • حضور در فضای اینترنت
  • تبلیغات
  • برگزاری رویدادها

با استفاده از نکات بالا تا حد خوبی می‌توانید فروش خود را افزایش دهید. به علاوه می‌توانید با استفاده از راهکارهای افزایش فروش هوش تجاری به سازمان خود برای کسب سود بیشتر کمک کنید. هوش تجاری می‌تواند تکمیل کننده راهکارهای دیگر برای سازمان شما باشد. گزارشات ارائه شده توسط راهبرهای هوش تجاری می‌تواند استراتژی‌های فروش در سازمان شما را به سمت حداکثر کردن سود دهی سازمانی پیش ببرد.

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.