نحوه انتخاب پلتفرم هوش تجاری (BI)

انتخاب نرم افزار هوش تجاری

پلتفرم‌های هوش تجاری به افراد این امکان را می دهد تا داده‌ها را از پایگاه‌های داده، شبکه‌های اجتماعی، فایل‌ها و غیره، فراخوانی و تجزیه و تحلیل کنند. این تجزیه و تحلیل‌ها به تصمیم‌گیرندگان کمک می‌کند تا بتوانند برای بهبود سازمان خود از رهنمون‌های داشبوردها استفاده کنند. پلتفرم‌های هوش تجاری به کاربران امکان می‌دهند تا داشبوردها را سفارشی‌سازی کنند، داده‌ها را به تصویر بکشند، کارت‌های امتیاز BSC بسازند و آنها را بر اساس شاخص عملکرد کلیدی (KPI ها) مقایسه کنند.

چرا سازمان ها به پلتفرم‌های هوش تجاری نیاز دارند؟

برای موفقیت در دنیای سریع تجارت؛ سازمان‌های امروزی باید داده محور باشند و فرهنگ داده محور را ترویج کنند. برای انجام این کار، مدیران به پلتفرم‌های هوش تجاری مدرن نیاز خواهند داشت که به آنها کمک می‌کنند داده‌های خود را مشاهده و درک کنند.

پلتفرم های هوش تجاری فراتر از نرم افزارهای ERP هستند. آنها به وسیله تسهیل در دسترسی، تجزیه و تحلیل اطلاعات پشتیبان شما در جهت اخذ تصمیمات داده‌محور هستند.

پلتفرم‌های هوش تجاری در عمل

برخی مواردی که نرم‌افزارهای هوش تجاری به شرکت‌ها کمک می‌کنند به شرح زیر است:

 • نمایش تغییرات زنجیره تامین در طول زمان
 • پیش بینی فروش و سود
 • تجزیه و تحلیل نتایج کمپین‌های بازاریابی
 • گزارش‌گیری خودکار
 • توزیع خودکار گزارش به ذی‌نفعان
 • نمایش فروش و موجودی به لحظه

 

ویژگی‌های مشترک پلتفرم‌های هوش تجاری

پلتفرم‌های تجاری و متن-باز هوش تجاری بسیاری در بازار وجود دارند که تجربیات کاربری (UX) متفاوت و قابلیت‌های مخالف را ارائه می‌دهند. با این حال، هر پلتفرم به طور معمول ترکیبی از ویژگی‌های زیر را ارائه می‌دهد:

 • داشبوردهای قابل سفارشی‌سازی
 • مصورسازی داده‌ها
 • برنامه‌ریزی گزارش گیری با در نظر گرفتن سطوح دسترسی
 • مدیریت کیفیت داده‌ها و نظارت بر بخش‌های فناوری اطلاعات
 • پردازش زبان طبیعی (NLP) برای کشف بینش‌های جدید از داده‌ها مانند فیلم‌ها یا شبکه‌های اجتماعی
 • قابلیت داده کاوی سریع‌تر
 • رسد عملکرد در مقابل KPIها

 

یک پلتفرم خوب از چابکی کسب و کار بدون به خطر انداختن امنیت و سطوح دسترسی پشتیبانی می‌کند. در ادامه 5 موردی را که هنگام ارزیابی یک پلتفرم هوش تجاری باید مد نظر داشته باشید را ذکر کرده‌ایم.

داشبوردهای پویا

یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های یک پلتفرم هوش تجاری، توانایی ایجاد و سفارشی‌سازی داشبوردها است. افراد می‌توانند ماژول‌ها، نمودارها و چارت‌هایی ایجاد کنند که اطلاعات به لحظه سازمان را نمایش دهد.

داشبوردها هم‌چنین می‌توانند در پلتفرم‌های داخلی جداگانه منتشر شوند. شما باید پلتفرمی را انتخاب کنید که قابلیت‌های سلف سرویس را ارائه می‌دهد، بنابراین هر کس می‌تواند به داده‌ها دسترسی پیدا کند، تجزیه و تحلیل خود را ایجاد کند و به سازمان شما در ایجاد فرهنگ تحلیلی کمک کند.

قدرت پیشبرد استراتژی هوش تجاری شما

حتی قوی‌ترین پلتفرم گزارش‌گیری هوش تجاری اگر نتوانند به راحتی به داده‌های شما متصل شود بی‌فایده خواهند بود. پلتفرم تجزیه و تحلیل مناسب کانکتورهای بهینه‌ای را برای اتصال داده‌های شما ارائه می‌دهد، بنابراین می‌توانید سریع‌تر به تجزیه و تحلیل خود برسید. پلتفرم شما باید به شما این امکان را بدهد که بدون نیاز لود سنگین اطلاعات به داده‌های خود دسترسی داشته باشید و تحلیل کنید.

شما باید این توانایی را داشته باشید که از پایگاه‌های داده خود به سرعت کوئری (پرس و جو) بگیرید و از سمت کاربر هیچ تلاشی برای برنامه‌نویسی وجود نداشته باشد. پلتفرم هوش تجاری شما هم‌چنین باید به شما این امکان را بدهد که تجزیه و تحلیل خود را در هر کجا که می‌خواهید (در حافظه ابری، روی سرور محلی یا خارج از سایت‌ هاست شده) مستقر کنید.

این پلتفرم باید به طور یکپارچه با استراتژی داده موجود شما ادغام شود (به جای اینکه شما را مجبور به تغییر یا خرید محصولات اضافی کند یا زیرساخت داده فعلی شما را مختل کند).

هم‌چنین باید به راحتی در پرتال‌های شرکت شما و سایر برنامه‌های سازمانی تعبیه شود تا بتوانید کاربران خود را در جایی که هستید ملاقات کنید. این انعطاف پذیری در هنگام در نظر گرفتن برنامه‌های هوش تجاری و انتخاب یک پلتفرم هوش تجاری حائز اهمیت است. ابزارهایی که انعطاف‌پذیر نیستند به کل هزینه مالکیت را اضافه می‌کنند.

تجزیه و تحلیل بصری-شهودی

یک پلتفرم تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید که به شما امکان می‌دهد داده‌های خود را به صورت بصری جستجو کنید و بینش بصری را در هر حالتی به شما ارائه دهد.

پلتفرم شما هم‌چنین باید به شما این امکان را بدهد که یافته‌های خود را با ایجاد نمایش زیبا (همه از طریق یک رابط یکسان و بدون نیاز به سوئیچ کردن بین محصولات مختلف برای انواع مختلف تجزیه و تحلیل) به اشتراک بگذارید. سعی کنید چندین کوئری (queries) اجرا کنید تا قدرت پردازشی و کارایی ابزار را آزمایش کنید.

هزینه کل مالکیت

بسیاری از سازمان‌ها، به ویژه سازمان‌های کوچک‌تر برای مطابقت با نیازهای داده کاوی و گزارش‌های موقت به نرم افزارهای منبع باز روی می‌آورند. با این حال، هنگام ارزیابی سیستم‌، هزینه کل مالکیت را در نظر بگیرید. به سادگی تصمیم خود را بر اساس برچسب قیمت تنظیم نکنید. یک مقایسه کامل انجام دهید.

سایر اجزای اضافی مورد نیاز خود را برای کار کردن این پلتفرم رایگان در محیط سازمانی خود (هم حالا و هم در آینده) اضافه کنید. ابزارهای رایگان هر چیزی هستند و می‌توانند هزینه کلی را افزایش دهند.

آنها اغلب به محصولات، افراد و زیرساخت‌های بیشتری نیاز دارند تا شرایط شرکت شما را برآورده کنند. در حالی که منابع آنلاین برای یادگیری نحوه استفاده از نرم افزار متن باز وجود دارد، این منابع به شما نمی‌گویند که چگونه از پلتفرم برای نیازهای خاص سازمان خود استفاده کنید.

به عبارت دیگر، حتی اگر قابل تنظیم باشد، یک راه حل منبع باز ممکن است به اندازه سازمان‌های شما انعطاف‌پذیر نباشند. برعکس، ابزارهای تجاری ممتاز دارای منابع، پشتیبانی و مقیاس پذیری یکپارچه سازمانی هستند.

امکان در دسترس قراردادن داده‌ها، در عین امنتیت

پلتفرم مناسب برای سازمان شما باید همه (بدون در نظر گرفتن سطح مهارت) را قادر سازد تا با داده‌های خود ارتباط داشته باشند و از بینش‌ها استفاده کنند. این امر با سازماندهی داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های تجاری، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرهنگ داده‌‌ محوری را ارتقاء دهند.

برای به حداکثر رساندن ارزش داده‌های خود، باید تجزیه و تحلیل‌های تحت نظارت را در مقیاس وسیع مستقر کنید. نرم افزار هوش تجاری مناسب، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا رویکردی را که تجزیه و تحلیل از طریق فناوری اطلاعات در اختیار آنها قرار می‌گیرد، اتخاذ کنند.

این موضوع واحد فناوری اطلاعات را قادر می‌سازد تا محیطی امن و تحت کنترل ایجاد کند که از داده‌ها محافظت کرده و بدون در نظر گرفتن چابکی و نوآوری کسب و کار از صحت آن اطمینان حاصل کند.

انتخاب درست و مناسب

حالا که شما به اولویت‌های خود در یک پلتفرم هوش تجاری فکر کرده‌اید و نحوه استفاده از این پلتفرم را در شرکت خود در نظر گرفته‌اید. در مرحله بعد، برای انتخاب پلتفرم هوش تجاری مناسب توصیه‌های خود را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

برای موفقیت هوش تجاری، یک شریک مورد اعتماد انتخاب کنید.

همان‌طور که پلتفرم‌های هوش تجاری را ارزیابی می‌کنید، برای انتخاب شرکتی که مأموریت اصلی آن این است که افراد را برای داده محور بودن توانمند سازد، توجه داشته باشید.

آیا این شرکت سال‌ها تحقیق و توسعه را روی پلتفرم تجزیه و تحلیل خود سرمایه‌‌‌‌گذاری کرده‌ است؟ آیا سابقه آن‌ها نشان می‌دهد که شرکت به نوآوری خود ادامه دهد؟ آیا تجربه کاربر برای کمک به مشتریان اولویت دارد؟

به تجربه همکاران خود رجوع کنید. شور و اشتیاق آن‌ها نشان دهنده موفقیت مستقیم آن‌ها در این محصول است. متوجه شوید که چگونه افراد خود را به پذیرش این پلتفرم ترغیب کرده‌اند و از این دانش برای ساخت راه خود به سوی موفقیت استفاده کرده اند.

یک پلتفرم را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند.

پلتفرم‌های هوش تجاری باید با فناوری فعلی و نوآوری کاربرانش سازگار شود. شما باید پلتفرمی را انتخاب کنید که بتواند به راحتی با رشد شرکت شما رشد کند.

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.