هوش تجاری سازمانی چیست؟ تعریف، موارد استفاده و قابلیت‌ها

هوش تجاری سازمانی

استفاده استراتژیک از هوش تجاری(BI) می‌تواند به طرق مختلفی به نفع یک سازمان باشد. از تصمیم‌گیری‌های روزانه تا پیش‌بینی آینده، هوش تجاری نقش مهمی در نحوه عملکرد و در نهایت رشد کسب و کار شما دارد. و همان‌طور که شرکت یا سازمان شما رشد می‌کند، به یک پلتفرم هوش تجاری نیاز دارد تا بتواند حجم داده‌های ایجاد شده توسط کارکنان، فرایندها و نرم‌افزارها را مدیریت کند.

هوش تجاری سازمانی چیست؟

هوش تجاری شامل کلیه فرایندها و روش‌های جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل داده‌های عملیاتی برای فراهم آوردن دید جامع نسبت به یک کسب و کار است. اساسی‌ترین بخش تعریف هوش تجاری سازمانی، توسعه و استقرار آن در یک شرکت بزرگ است. شرکت‌های بزرگ‌ و پیچیده‌تر، داده‌های بیشتری تولید می‌کنند و به پلتفرم‌های هوش تجاری گسترده‌تر و پیچیده‌تری نیاز دارند. هوش تجاری سازمانی به این سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهره‌وری و کارایی خود را ارتقاء دهند.

چگونه هوش تجاری سازمانی به شرکت یا سازمان شما کمک می‌کند؟

پلتفرم‌های هوش تجاری سازمانی ظرفیت بیشتری را برای تجزیه و تحلیل و مدیریت داده‌ها فراهم می‌آورند. استفاده از داده‌ها برای ایجاد یک دید جامع از کسب و کار می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری شود. اما هنگامی که جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها محدود به پروژه یا تیم خاصی شود، داده‌های مهم فقط نزد تعداد خاصی از افراد خواهد بود و این منجر به کاهش بهره‌وری و یا تضاد منافع خواهد شد. شرکت‌ها می‌توانند با رویکرد هوش تجاری سازمانی بهره‌وری را بهبود بخشند. این رویکرد شامل متعادل‌سازی استراتژی‌های داده، تجزیه و تحلیل، کسب و کار و استفاده از منابع و تخصص است.

تجربه: شرکت کوکاکولا سازمان خود را توانمند می‌سازد.

پیاده‌سازی راه‌حل هوش تجاری سازمانی به شرکت کوکاکولا اجازه داده تا 200 میلیون خط داده را از 100 سیستم مختلف جمع‌آوری و در یک داشبورد ارائه دهد و جایگزین یک فرایند دستی 45 دقیقه‌ای در روز شود. این پلتفرم جدید نیازهای متعدد واحدها و سمت‌های مختلف را ارائه می‌دهد(از داشبوردهای مدیریتی که بر استراتژی و رشد متمرکز هستند تا داشبوردهای عملیاتی که نیازهای عملیاتی و روزمره کاربران را پوشش می‌دهند.) در نتیجه کاربران می‌توانند به سرعت به سؤالات زیر پاسخ دهند:

  • آیا محصولات به موقع تحویل می‌شوند؟
  • آیا پروژه‌ها مطابق بودجه برنامه‌ریزی شده پیش می‌روند؟
  • عملکرد فروشندگان چگونه است؟

پلتفرم‌های هوش تجاری سازمانی چه قابلیت‌هایی دارند؟

گستردگی فناوری هوش تجاری می‌تواند انتخاب یک پلتفرم هوش تجاری سازمانی را به کاری پیچیده تبدیل کند. همان‌طور که سازمان شما به دنبال جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ‌ و پیچیده‌تر است، طبعا به دنبال قابلیت‌هایی که در ادامه لیست کردیم نیز خواهد بود:

همکاری

با داشتن یک سازمان بزرگ‌تر، شما به یک راه‌حل هوش تجاری سازمانی نیاز دارید که بین کاربران و بخش‌های مختلف به طور یکپارچه‌ کار کند. این پلتفرم همچنین باید روشی ساده و مشخص برای انتشار و به‌اشتراک‌گذاری بینش‌ها(حتی با مشتریان خارجی) ارائه دهد. که در این فرآیند امنیت اطلاعات نیز به خطر نیفتد.

زیرساخت

یک پلتفرم هوش تجاری سازمانی را انتخاب کنید که واقعاً سلف سرویس باشد و نیازی به تیم فناوری اطلاعات نداشته باشد تا در هر مورد به شما کمک کند. با یک ابزار مناسب شما باید بتوانید به راحتی داشبورد‌های مورد نیاز خود را بسازید و در نتیجه کاربران بتوانند همیشه به داده درست و قابل اتکا دسترسی داشته باشند.

مصورسازی

یک رابط بصری با قابلیت استفاده ساده، عامل اصلی پذیرش یک پلتفرم در بخش‌ها و سطوح مدیریتی است. اما مطمئن شوید که این پلتفرم می‌تواند نمودارهایی فراتر از چارت‌ها و نمودارهای میله‌ای ایجاد کند. به طور مثال باید دارای قابلیت ارائه هیت_مپ، نمودارهای پراکندگی و سایر روش‌های مصورسازی مورد نیاز برای سازمان شما باشد.

تجزیه و تحلیل

بهترین پلتفرم‌های هوش تجاری سازمانی به شما این امکان را می‌دهند که بلافاصله در هنگام تصمیم‌گیری، به راحتی جواب سوالات خود را پیدا کنید. آن‌ها همچنین با تجزیه و تحلیل و آمارهای پیشرفته به دستیابی به بینش‌های قدرتمند کمک می‌کنند. با این روش شما نه تنها یک نگاه استراتژیک و از بالا به‌دست می‌آورید بلکه می‌توانید در صورت لزوم جزئیات کوچک‌تر را هم بررسی کنید.

حاکمیت داده

حاکمیت داده یک قابلیت اساسی برای پلتفرم‌های هوش تجاری سازمانی است. یک منبع داده متمرکز می‌تواند به شما در تنظیم گزارشات و ارائه تجزیه و تحلیل دقیق‌تر کمک کند. این پلتفرم همچنین باید داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها را ایمن نگه دارد و در عین حال دسترسی مناسب را برای کاربران مجاز فراهم آورد.

یکپارچگی

در نهایت، پلتفرم هوش تجاری سازمانی شما باید به طور یکپارچه با ساختار داده‌های موجود شما ادغام شود و به شما انعطاف‌پذیری لازم برای اتصال به تمام داده‌های شما در سرور شرکت و یا در سرورهای ابری را بدهد. همچنین باید بتوانید از هر دستگاه (اعم از دسکتاپ یا موبایل) یا هر سیستم عاملی(ویندوز یا مک) به داده‌های خود دسترسی پیدا کنید.

هوش تجاری سازمانی در حال تکامل است

در نهایت پیدا کردن یک پلتفرم هوش تجاری سازمانی با قابلیت‌های مناسب برای استفاده کارآمد و مؤثر از داده‌های شما ضروری است. اما هوش تجاری سازمانی به طور مداوم در حال پیشرفت است، بنابراین پلتفرمی را انتخاب کنید که نوآوری را در اولویت قرار دهد.

یک قدم تا داده محوری

کافیست اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ما با شما تماس خواهیم گرفت.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.