5 مدل داده

تحقیقات بازار همیشه جزء حیاتی استراتژی تجاری هر سازمانی می‌باشد. تحقیقات بازار چه در مورد انتشار یک محصول جدید باشد و چه اندازه‌گیری بهره‌وری فعلی روش‌های تجاری، داده‌های ارزشمندی را در اختیار سازمان قرار می‌دهد که برای یک رقابت موفق به آن نیازمندند.

مجموعه داده‌ مختلفی وجود دارد که سازمان‌ها گزارشات تحلیل بازار را از آن استخراج می‌کنند. اغلب این داده‌ها به نمونه‌های تحقیقات بازار متصل می‌شوند تا داشبوردهایی را ایجاد کنند که مدیران از آن‌ها برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند. این مجموعه داده‌ها(یا دیتاست‌ها) به عنوان مواد خام ضروری برای تجزیه و تحلیل بازار عمل می‌کنند.

در ادامه چند مجموعه داده مهم(بدون ترتیب خاصی) آورده شده است که تحلیلگران تحقیقات بازار برای به دست آوردن بینش‌هایی که استراتژی‌های تجاری را هدایت می‌کنند، به آن‌ها متکی هستند.

داده‌های رفتار مشتری

به لطف گسترش فروش دیجیتال، سازمان‌ها می‌توانند کوه‌هایی از داده‌های را جمع‌آوری کنند که آن‌ها را از رفتار مشتریانشان آگاه می‌کند. برای شروع، داده‌های تحلیلی، بینشی در مورد نحوه رفتار مشتریان بالقوه در وب سایت سازمان را ارائه می‌دهد. این مجموعه داده‌ها به ویژه برای شرکت‌های تجارت الکترونیک حائز اهمیت هستند چون به آن‌ها می‌گوید چه چیزی برای بهینه‌سازی نرخ تبدیلشان بهتر کار می‌کند.

به‌عنوان‌ مثال، اگر حجم قابل توجهی از کاربران از صفحه محصول بازدید کنند اما محصولات را به سبد خرید خود اضافه نکنند، تحلیلگران می‌توانند با ایزوله کردن مؤلفه‌های مختلف تجربه کاربری(UX) از طراحی و کپی صفحه، علت آن را مشخص می‌کنند. تحلیلگران می‌توانند متن را تغییر دهند و نتایج را ارزیابی کنند در حالی که نسخه دیگری از صفحه را با نسخه اصلی اما با تصاویر متفاوت ایجاد ‌کرده و تست‌های A/B را اجرا می‌کنند.

حجم داده‌های جستجوی کلمات کلیدی نیز یکی از مؤلفه‌های اصلی تحقیقات بازار است چون به سازمان‌ها می‌گوید مشتریان بالقوه آن‌ها به دنبال چه چیزی هستند. تطبیق محتوای درون صفحه با این جستجوها به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که محصولات خود را در بهترین حالت ارائه دهند.

در حالی که تحقیقات کلمات کلیدی بینشی در مورد رفتار کاربر ارائه می‌دهد، ابزارهای ساخت نظرسنجی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد مستقیماً از مشتریان خود سؤال بپرسند. با ربط دادن پاسخ‌های مشتری به رفتار، سازمان‌ها می‌توانند به مهم‌ترین مسائل مشتری پی ببرند و پیشنهادات خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

داده‌های رقیب

هر کسب و کاری رقبایی دارد و زیر نظر گرفتن آن‌ها برای موفقیت بلند مدت از اهمیت خاصی برخوردار است. یک رقیب می‌تواند با ارائه محصول جدید، سهم بازار را به دست آورد و سایرین را پشت سر بگذارد. آیفون نمونه خوبی از این پدیده است.

در حالی که محصولات به صورت انقلابی اغلب به دست نمی‌آیند، پیشرفت‌های تدریجی در محصول رقیب نیز می‌تواند یک کسب و کار را دچار مشکل کند. داده‌های رقیب مانند درآمدها، حاشیه سود و نرخ بهره‌وری، در مورد اینکه رقیب چگونه عملیات خود را به خوبی اجرا می‌کند، بینشی را ارائه می‌دهد.

نظارت بر فعالیت آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی و ردیابی معیارهایی مانند اشتراک‌گذاری اجتماعی صدا(درصد تعاملی که هر شرکت در یک دسته خاص دریافت می‌کند) به تحلیلگران بینشی در مورد آنچه که جوابگو است ارائه می‌دهد. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند بی‌ثبات باشند، به‌طوری‌که هر پلتفرم به جمعیت‌های مختلف پاسخ می‌دهد و مکالمه در همه پلتفرم‌ها دائماً در حال تغییر است. برای مثال، تغییر در استراتژی یک رقیب، به یک پلتفرم جدید، می‌تواند نشان‌دهنده روندهای تغییر باشد که شرکت‌ها باید به آن توجه داشته باشند.

مقایسه عملکرد رقبا با عملکردی که دارید می‌تواند به شما کمک کند سود و زیان خود را معیار قرار دهید. به‌عنوان‌ مثال، اگر شرکت شما 1000 واحد از یک محصول را بفروشد اما رقبا 10000 واحد بفروشد، نشان دهنده عملکرد بسیار بد شما است. با این حال، اگر رقیب 10 محصول بفروشد، عملکرد بسیار خوبی برای شما خواهد بود. بنچمارک داده‌ها را در زمینه قرار می‌دهد و داده‌های رقیب پایه و اساس آن را تشکیل می‌دهد.

داده‌های تعامل کاربر

این روزها سازمان‌ها از طریق کانال‌ها و پلتفرم‌های متعدد با کاربران خود در تعامل هستند. رسانه‌های اجتماعی به کسب‌وکارها بازخورد مستقیمی از افکار و نظرات مشتریان بالقوه‌شان را می‌دهند. به‌عنوان‌ مثال، اگر تبلیغات یک شرکت نکته‌ای بحث برانگیز باشد، رسانه‌های اجتماعی اولین جایی است که می‌توانند برای بازخورد بررسی کنند.

داده‌های رسانه‌های اجتماعی برای آزمایش کمپین‌های بازاریابی نیز عالی هستند. به‌عنوان‌ مثال، یک سازمان می‌تواند یک نظرسنجی انجام دهد و از کاربران بخواهد تصمیم بگیرند که کدام گزینه بهترین کار را انجام می‌دهد. برخی از سازمان‌ها حتی از نظرسنجی‌های رسانه‌های اجتماعی برای دیکته کردن طراحی محصول استفاده می‌کنند و انتخابی که بالاترین رأی را دارد را تولید می‌کنند. بنابراین اعتبارسنجی محصول قبل از عرضه بسیار ساده‌تر می‌شود.

داده‌های تعاملی مانند لایک‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌ها، بینش ارزشمندی را در مورد ارتباط بین یک برند و مشتریانش ارائه می‌دهند. بسیاری از شرکت‌ها هشتگ‌های برند را به عنوان بخشی از کمپین‌های بازاریابی راه‌اندازی می‌کنند تا آگاهی را افزایش دهند، و حجم هشتگ‌های برند شما که توسط مردم استفاده می‌شوند هم می‌تواند بینش‌هایی را به همراه داشته باشد.

تعامل کاربر را می‌توان در وب سایت سازمان نیز اندازه‌گیری کرد. به‌عنوان‌ مثال، یک صفحه فرود(لندینگ پیچ) ممکن است با وجود داده‌های اولیه که نشان دهنده تقاضای زیاد برای یک محصول است، تبدیل‌های کمی دریافت کند. این نشانه واضحی است که پیام‌رسانی یا عناصر طراحی صفحه فرود غیرفعال است. تحلیلگران معمولاً از داده‌های مشتری برای ایجاد کمپین و سپس از داده‌های تعامل برای ارزیابی اثربخشی استفاده می‌کنند.

تغییر در تعامل می‌تواند روندهای در حال تغییری که سازمان‌ها باید به آن توجه داشته باشند را برجسته کند. برای مثال، کمپین‌های قدیمی‌تر ممکن است تعامل کمتری داشته باشند، زیرا تُن صدا با جمعیت‌شناسی کاربر جدید مطابقت ندارد.

داده‌های سفر مشتری

هدف نهایی از جمع‌آوری داده‌ها ایجاد روابط بهتر با کاربر است. بخش مهمی از اطلاعاتی که مشاغل باید جمع‌آوری کنند، به ویژه در صنایع B2B، درک سفر خریدار است. به طور معمول، آیتم‌های اتیکت_بزرگ نیاز به تأییدیه‌های متعددی دارند. تصمیم‌گیرنده همیشه فردی نیست که محصول را در این موارد ارزیابی می‌کند.

سازمان‌ها برای کشف فرایند تصمیم‌گیری خرید و ایجاد وثیقه بازاریابی برای پاسخگویی به ذینفعان مختلف، به مصاحبه‌ها و نظرسنجی‌ها متکی هستند. حتی در تجارت الکترونیک B2C، پی‌بردن به سفر مشتری از طریق تجزیه و تحلیل داده‌ها به سازمان‌ها این توانایی را می‌دهد تا به کاستی‌های در جریان، در نقاط تماس و درون وب‌سایت رسیدگی کنند.

به‌عنوان‌ مثال، مشتریان ممکن است چرخ دستی‌های خود را با سرعت هشداردهنده‌ای رها کنند. این احتمالاً نشان دهنده تجربه ضعیف پرداخت یا محصولی است که بسیار گران است. از طرف دیگر، ممکن است شرکت گزینه‌های پرداخت مناسبی را ارائه ندهد. محصول دیگری ممکن است به اندازه کافی ارائه نشود و افزودن آن به لیست محصولات پر فروش ممکن است فروش را افزایش دهد.

کسب مزیت رقابتی با گزارش تحقیقات بازار

گزارش‌های تحقیقات بازار توانایی یک کسب و کار را برای افزایش سودش تقویت می‌کند. این گزارش‌ها بر پایه یک پایگاه باثبات از مجموعه داده‌ها استوار شده‌اند که به تحلیلگران مواد خامی را ارائه می‌دهد که برای ارائه بینش به شرکتشان نیاز دارند.

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.