داشبورد داده یک ابزار مدیریت اطلاعات است که برای ردیابی، تجزیه و تحلیل و نمایش شاخص‌های کلیدی عملکرد، معیارها و نقاط داده استفاده می‌شود. شما می‌توانید از داشبورد برای نظارت بر سلامت کلی کسب و کار، دپارتمان یا یک فرایند خاص استفاده کنید.

 داشبوردها نیز قابلیت شخصی‌سازی دارند. شما می‌توانید داشبوردی بسازید که از نیازهای خاص کاربران شما پشتیبانی کند. اگر مؤسس یا مدیر اجرایی هستید، داشبورد شما می‌تواند معیارهای SaaS(نرم‌افزار به عنوان یک سرویس) را نمایش دهد. اگر شما بازاریاب دیجیتال هستید، داشبورد شما می‌تواند معیارهای بازاریابی را نمایش دهد.

چه قدرتی پشت داشبورد و مصورسازی داده‌های روی آن نهفته است؟ در پشت صحنه، داشبورد به فایل‌ها(مانند صفحه گسترده اکسل یا صفحه Google)، پیوست‌ها، سرویس‌ها (مانند QuickBooks و HubSpot) و رابط‌های برنامه‌نویسی نرم‌افزار(APIs) متصل می‌شود. داشبوردها داده‌های خام را به اطلاعات قابل خواندن برای انسان تبدیل می‌کنند. به جای گشتن در ستون‌ها یا ردیف‌های صفحه گسترده، می‌توانید داده‌های خود را در جدول، نمودار خطی، نمودار حبابی یا نمودار میله‌ای تجزیه و تحلیل کنید؛ فقط کافی است چندین گزینه را انتخاب کنید.

چرا باید از داشبورد داده استفاده کرد؟

داشبوردها داده‌ها را از چندین منبع جمع‌آوری می‌کنند. داشبورد فقط در زمان شما صرفه‌جویی نمی‌کنند، بلکه به شما این امکان را می‌دهند تا همه داده‌ها را در کنار یکدیگر تماشا کنید.

اکنون ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که تفاوت بین یک داشبورد و یک گزارش چیست؟ تفاوت داشبوردها و گزارشات چیست؟

یک قدم تا داده محوری فاصله دارید

کافیست فرم زیر را تکمیل کنید.